7.2 C
Mažeikiai
2024 / 03 / 29

Žingsnis geresnės emocinės būklės link – darbostogos

Ar jau skaitėte?

Pandemijos sukelti nesklandumai įvairiose gyvenimo srityse ir pasaulį apėmusi stagnacija turėjo ryškų poveikį žmonių psichologinei būsenai. Darbo persikėlimas iš biuro į namus, ilgą laiką gyvenant karantino sąlygomis, bene ištrynė ribą tarp darbo ir poilsio, todėl daugybė žmonių ieško būdų pakeisti aplinką ir taip atskirti šiuos du svarbius gyvenimo aspektus. Psichologai laikosi vieningos nuomonės, kad šiuo laikotarpiu kaip niekad svarbu rūpintis savo emocine gerove, o tinkamai suderinti darbą ir laisvalaikį – vienas iš veiksmingiausių būdų motyvacijai ir produktyvumui kelti.

- Reklama -

Darbas ir poilsis po vienu stogu

Tadas Vadvilavičius, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) psichologijos katedros doktorantas ir organizacinis psichologas sako, jog tikėtina, kad karantino poveikis žmonių psichikos sveikatai bus ilgalaikis. Anot jo, tai susiję su didesniu stresu, nerimu dėl sveikatos, neaiškia ekonomine situacija, kuri kelia nesaugumo jausmą, socialine izoliacija bei bendrais socialinės tvarkos pokyčiais, kurie privertė daug dalykų išmokti daryti kitaip.

Zyplių oficinos kambarys.

„Tikriausiai nesuklysiu sakydamas, kad tai, kaip žmogus priima savo darbą ir namus, labai priklauso nuo jo asmeninio požiūrio bei vertybių. Tai, kad karantinas labai suartino šias dvi gyvenimo sritis ir jos pradėjo „gyventi po vienu stogu“ – faktas, kuris įrodo, jog karantino metu turėtume labiau galvoti apie skirtingų gyvenimo sričių derinimą ir dermę“, – sako organizacinis psichologas.

Jis dalijasi įžvalgomis, kad vieniems darbuotojams galimybė dvi minėtas sritis suartinti ir kartu puoselėti tiek šeiminį, tiek darbinį gyvenimus – vertinga patirtis ar netgi siekiamybė, tačiau kitiems tokia situacija tapo nemenku iššūkiu.

„Požiūris į atostogas – vienas labiausiai pandemijos metu pasikeitusių dalykų. Jei anksčiau grįžę iš darbo norėdavome pailsėti namuose su šeima – dabar to padaryti negalime, nes ir taip visada esame kartu. Taip pat, kartais norėdavome pailsėti nuo šeimos ir biuras tapdavo puikiai tam tinkančia vieta – dabar ir tai nelabai įmanoma. Karantino metu sunkiau planuoti ir tradicines atostogas, todėl jos tapo dar labiau trokštamos“, – aiškina T. Vadvilavičius.

Taip pat skaitykite:  Sausio 28-oji: vardadieniai

Darbostogos gali padėti išsivaduoti iš sąstingio

Anot psichologo, organizacijos turi didžiulį vaidmenį darbuotojų gyvenime, tad tokios iniciatyvos kaip papildomos nedarbo dienos, streso valdymo įgūdžių tobulinimo kursai, darbo krūvio perskirstymas, galimybės dirbti iš pasirinktos vietos – galėtų ne tik padėti lengviau įveikti karantino keliamus rūpesčius, bet ir prisidėtų prie psichologinės gerovės kūrimo.

- Reklama -

„Darbostogos gali iš tiesų padaryti nemenką įtaką darbuotojų motyvacijai, nes tokiu atveju darbdavys suteikia labai daug autonomijos bei laisvės rinktis pačiam savo darbo laiką ir vietą, taip tiesiogiai patenkindamas bazinius žmogaus poreikius. Taip pat, labiau suderindamas darbą ir poilsį žmogus gali greičiau atgauti arba mažiau išnaudoti jam reikalingus psichologinius resursus, tokius kaip energija ir dėmesys, kas yra reikalinga siekiant kokybiškai atlikti darbus“, – aiškina T. Vadvilavičius.

Psichologui antrina ir UAB „Kuchmistrai“ vadovė Jolita Briedė, atstovaujanti dvariško stiliaus viešbučiui „Zyplių dvaro oficina“, sakydama, jog atšilus orams, vis daugiau žmonių stengiasi pasisemti pozityvumo bei motyvacijos darbui pakeisdami aplinką ir išvykdami darbostogų į kitą, širdžiai malonią vietą. Pasak jos, toks sprendimas nereikalauja didelių finansinių išlaidų, o kelios dienos, atsiribojant nuo namų buities ir darbo rutinos, gali padėti ištrūkti iš karantino metu įsivyravusio sąstingio.

„Atšilus orams, stebime vis didesnius svečių srautus, atvykstančius ne tik pailsėti ar pramogauti, bet ir ieškančius ramios vietos darbui. Gamtos, modernaus komforto ir aplinkos pakeitimo derinys itin traukia didmiesčių gyventojus, nuolat veikiamus šurmulio ir spartaus gyvenimo ritmo. Didelę dalį jų žavi tai, kad šalia yra net 21 ha istorinis parkas, kuriame po darbo dienos galima praleisti laiką gamtoje, taip pat – viešbučio teikiami patogumai, autentiški XIX a. fragmentai, dvariška virtuvė ir įvairios degustacijos lauko terasoje“, – pasakoja J. Briedė bei pabrėžia, jog inovatyvūs sprendimai, tokie kaip įprastos registratūros nebuvimas ar specialūs viešbučio kambarių užraktai užtikrina papildomą saugumą viešnagės metu, suteikia klientui daugiau laisvės ir privatumo.

Taip pat skaitykite:  Kiek kainuoja Kalėdų šviesa namuose: kaip apskaičiuoti, kiek elektros sunaudoja girliandos

Anot jos, darbo ir poilsio derinys gamtos apsuptyje gali tapti neįpareigojančiu pabėgimu nuo galbūt jau spėjusios pabosti rutinos. Aplinkiniai parkai ar miškai gali pasitarnauti ne tik kaip ramybės, bet ir kaip aktyvaus laisvalaikio erdvė, kurioje galima važinėti dviračiais, mankštintis ar užsiimti kita judria veikla, leidžiančia atsikratyti įtampos po ilgos darbo dienos. J. Briedei pritaria ir organizacinis psichologas T. Vadvilavičius, pabrėždamas, kad karantino metu būtina skirti kokybiško laiko sau. Anot jo, savęs pažinimas yra ilgas ir sudėtingas procesas, tačiau atsigręžę į savo poreikius bei emocijas, galėsime suprasti, ko turėtume imtis, kad pagerintume savo būseną.

TOP naujienos

2023 metų horoskopas liūtams

Darbas liūtams 2023 metais 2023-ieji gali atnešti netikėtų pokyčių profesinėje srityje. Staiga galite pakeisti darbą ar net pasukti visai kitu, dar neišbandytu karjeros keliu. Tam...

Pasaulio rekordas svarsčių kilnojime atiteko Karo medicinos tarnybos kariui

Seržantas Justas Optas Lietuvos kariuomenėje – vyresnysis paramedikas, sporto salėje – Europos svarsčių kilnojimo čempionas, pasaulio vicečempionas ir rekordininkas. Svarsčių kilnojimas yra jėgos sportas,...

„Daumantai LT“ – daugiau eksporto krypčių ir net 22 nauji produktai

Kėdainiuose įsikūrusi viena moderniausių lietuviškų padažų ir pagardų gamintojų UAB „Daumantai LT“ pernai atšventė savo trisdešimtąjį jubiliejų. Per tris veiklos dešimtmečius bendrovė tapo puikiai...

Šį mėnesį šalyje vykdomos prevencinės priemonės

Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad rugpjūčio mėnesį šalies keliuose policijos pareigūnai rengia tokias respublikines prevencines eismo dalyvių kontrolės priemones: Rugpjūčio 2–5 d.: 20 metų, keturios...

Nuteisti asmenys, nusikalstamu būdu įgiję didelės vertės svetimą turtą

Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų 2022 m. gruodžio 8 d. nuosprendžiu kaltinamieji T. B. ir D. Ž. nuteisti už tai, kad įgijo didelės vertės turtą ir juo naudojosi, žinodami, kad tas turtas gautas...

Plaukų stilistė dalinasi patarimais, kaip prižiūrėti plaukus artėjant šaltajam metų sezonui

Plaukų stilistė, koloristė, „Davines“ ambasadorė ir meno vadovė Kristina Šemiotienė, artėjant šaltajam metų sezonui, dalinasi plaukų priežiūros patarimais ir dažniai pasitaikančiomis klaidomis plaukų rutinoje. Plaukų stilistė tikina, jog namų lentynos nebūtinai turi būti nukrautos...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS