Bulvės yra ketvirta pagal vartojimo mastą maisto kultūra pasaulyje: daugelyje šalių jos yra pagrindinis pigesnis maisto produktas ir naudojamos įvairiuose kulinariniuose patiekaluose. Ne išimtis – ir lietuviška virtuvė: jos tapo bene pagrindiniu lietuvių virtuvės ingredientu, ypač dėl to, kad lengvai prisitaikė prie vietos klimato sąlygų ir buvo palyginti lengvai užauginamos. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pasakoja, jog nepaisant šių daržovių krakmolingumo, jose gausu sveikatai palankių medžiagų, reikalingų imuninės sistemos veiklai užtikrinti bei gerinančių širdies sveikatą. O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva teigia, kad bulvių perteklių visuomet galima užsišaldyti, tad galima išvengti maisto švaistymo bei visuomet turėti jų po ranka. Taip pat ilgos lietuviškos žiemos vakarai neįsivaizduojami be garuojančių bulvių patiekalų, todėl verta pasimėgauti tradiciniais skoniais išsikepus gardaus bulvių ir mėsos apkepo.
Nereikėtų bijoti bulvėse esančio krakmolo
Bulvės yra universalus ir maistingas pagrindinis daugelio pasaulio šalių mitybos racionų elementas, turtingas svarbiausių maistinių medžiagų šaltinis. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pabrėžia, jog jos ypač žinomos dėl didelio angliavandenių kiekio, daugiausia krakmolo, kuris yra puikus energijos šaltinis.
„Dienos angliavandenių dalį, reikalingą energijai užtikrinti, geriau gauti iš bulvių nei iš cukraus, be to, bulvėse yra ir kitų naudingų medžiagų: vitaminų ir mineralų, įskaitant vitaminą C, kalį ir B grupės vitaminus. Vitaminas C yra labai svarbus imuninės sistemos veiklai ir kolageno formavimuisi, o kalis atlieka svarbų vaidmenį palaikant tinkamą skysčių pusiausvyrą ir širdies sveikatą. Angliavandenių ir šių mikroelementų derinys lemia, kad bulvės gali būti sveikatai palankios mitybos dalis“, – teigia dr. E. Gavelienė.
Jei trūksta skaidulų ir antioksidantų
Gydytoja dietologė atkreipia dėmesį, kad bulvės yra geras maistinių skaidulų šaltinis, ypač jei valgomos su odele, o jose esantys antioksidantai gali padėti apsisaugoti net nuo kai kurių ligų.
„Skaidulos yra labai svarbios virškinimo sistemos sveikatai, skatina reguliarų tuštinimąsi ir padeda išvengti vidurių užkietėjimo. Taip pat bulvių odelėje yra papildomų maistinių medžiagų ir antioksidantų, pavyzdžiui, polifenolių, kurie prisideda prie bendros sveikatos ir gali turėti apsauginį poveikį nuo tam tikrų ligų. Tik reiktų prisiminti, jog su odele valgomos šviežios bulvės, o sandėliuotų žiemai bulvių odelę prieš valgant geriau nulupti. Įtraukiant įvairių rūšių bulves į savo racioną galima gauti ir skirtingų maistinių medžiagų, taip užtikrinant įvairiapusę naudą organizmui“, – pataria dr. E. Gavelienė.
Svarbu tinkamas paruošimas
Gydytoja dietologė priduria, jog ne ką mažiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad bulvių maistingumui įtakos gali turėti paruošimo būdai, tad svarbu apsvarstyti, ar jas kepsime, virsime, troškinsime bei kokius priedus naudosime.
„Kepimas arba bulvių apipylimas riebiais priedais sumažina jų naudą sveikatai. Pasirinkus sveikatai palankesnius gaminimo būdus, pavyzdžiui, įprastą virimą ar virimą garuose, galima išsaugoti bulvių maistines savybes. Saikingas bulvių vartojimas, kaip gerai subalansuotos mitybos dalis, gali suteikti vertingų maistingųjų medžiagų ir energijos, palaikančių bendrą sveikatą ir gerą savijautą“, – sako dr. E. Gavelienė.
Bulvės – tiek šviežios, tiek šaldytos
Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, jog bulvės – tai pigus, tačiau sunkiai atsibostantis maisto produktas dėl didelės šios daržovės rūšių įvairovės bei daugybės jų paruošimo būdų, o net ir atsiradus jų pertekliui, galima šias daržoves užsišaldyti.
„Norėdami užšaldyti bulves, 3–5 minutes blanširuokite jas verdančiame vandenyje, po to atvėsinkite ir gerai nusausinkite. Blanširuotas bulves padalykite į porcijų dydžio pakuotes, pašalinkite oro perteklių ir prieš dėdami į šaldiklį užklijuokite etiketę su data. Paruoštas naudoti šaldytas bulves atšildykite šaldytuve ir dėkite jas, pavyzdžiui, į sriubas ar troškintus patiekalus“, – rekomenduoja ekspertė.
Rinktis yra iš ko
Prekybos tinklo komercijos operacijų vadovė teigia, kad skirtingiems bulvių patiekalams reikalingos vis kitokios bulvių rūšys, pavyzdžiui, salotoms ar kitiems patiekalams tinka nebirios, kurios virdamos išlaiko savo formą, o „Rimi“ parduotuvėse visos parduodamos bulvės pasižymi šia savybe.
„Šiuo metu prekiaujame lietuviškomis bulvėmis „Baltic Fire“, taip pat fasuotomis lietuviškomis bulvėmis salotoms bei lietuviškiems patiekalams. Asortimente taip pat turime ekologiškų bulvių. Platus ir delikatesinių bulvyčių asortimentas: galima rinktis iš „Delikatess Rimi“, „Amandine Rimi“, „King Edward“ veislių, o, jei norisi greitai paruošiamų daržovių, tai pravers šaldytos pikantiškos gruzdintos bulvių skiltelės, šaldytos figūrinės bulvių lazdelės, greitai užšaldytos gruzdintos saldžiosios bulvytės arba šaldytos neluptos gruzdintos bulvių skiltelės „Rimi“, – vardija O. Suchočeva.
Ekspertė taip pat primena, jog pigiai įsigyjant bulvių ir kitų ingredientų sutaupyti padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse. O kuo daugiau apsipirksite „Rimi“ parduotuvėse, tuo daugiau „Mano Rimi“ pinigų uždirbsite kitą mėnesį – nuo 1 iki 2,5 proc. „Mano Rimi“ lygiai nustatomi pagal sumą, kuri buvo išleista praėjusį kalendorinį mėnesį.“
Jei pasiilgote lietuviškos virtuvės skonių, pravers šis bulvių ir mėsos apkepo receptas, kuris puikiai tiks sočiai vakarienei.
RECEPTAS
Bulvių ir mėsos apkepas
Apkepui reikės:
- 1 kg bulvių;
- 1 a. š. druskos;
- 0.5 a. š. malto muskato;
- 300 ml pasterizuotos grietinėlės „RIMI“;
- 400 g smulkintos kiaulienos ir jautienos „RIMI“;
- 1 v. š. universalių prieskonių mišinio „RIMI SMART“;
- 125 g sūrio „RIMI MOZZARELLA“.
Gaminimo eiga:
1. Nulupkite bulves ir supjaustykite plonais griežinėliais.
2. Bulves sudėkite į indą su riebia grietinėle, druska ir maltu muskatu. Viską sumaišykite.
3. Kitame inde sumaišykite maltą mėsą ir prieskonių mišinį.
4. Pradėkite dėti apkepo sluoksnius. Sluoksniai priklauso nuo pasirinkto indo. Dėkite vieną sluoksnį bulvių, po to mėsos ir kartokite.
5. Apkepą apipilkite riebia grietinėle. Po to indą uždenkite kepimo popieriumi arba folija.
6. Kepkite orkaitėje 45 minutes 160 laipsnių temperatūroje.
7. Nuimkite indo uždangalą ir ant troškinio viršaus užtarkuokite mocarelos sūrio. Padidinkite temperatūrą iki 170 laipsnių ir kepkite dar 25 minutes.
Skanaus!