Šylant orams sparčiai įsibėgėja ir maisto gamybos ant grilio sezonas. Vieno Lietuvoje veikiančio prekybos tinklo mėsos technologo Vido Nadzeikos, įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau grilinti galima ir daug įdomesnius produktus. Šefas kviečia eksperimentuoti ir ant ugnies išsikepti daržovių, žuvies, sūrio ar net vaisių. Taip pat pasakoja, ko svarbu neužmiršti ruošiantis grilinimui namuose bei gamtoje ir dalijasi patarimais, kurie pravers tiek patyrusiems kepėjams, tiek grilio naujokams.
Pasiruoškite kepimo įrangą ir įrankius
Pasak prekybos tinklo mėsos technologo Vido Nadzeikos, prasidedant grilio sezonui svarbu ne tik išsirinkti norimus gaminti produktus, bet ir iš anksto pasiruošti įrangą bei įrankius, kurie padės tiek kepant maistą, tiek užkuriant ugnį.
„Jei būtent dabar pirmą kartą užkursite kepsninę, iš grilio išpilkite visas senas anglis ir pelenų likučius, kruopščiai ją išvalykite ir apžiūrėkite, ar nėra įtrūkimų. Taip pat grilį reikėtų gerai prakūrenti bei išdeginti. Nepamirškite, kad kepsninė turėtų būti laikoma po stogu, antraip prisirinkusią drėgmės ją iškūrenti bus nelengvas iššūkis. Grilio įrankius taip pat reikėtų laikyti sausai ir švariai, o jei ant jų susikaupė nešvarumų – išmirkykite, nuplaukite ar nušveiskite juos specialiomis metalinėmis kempinėlėmis bei šepetėliais. Visa kepsninės įranga ir kepimo įrankiai turėtų būti sutvarkomi po kiekvieno kepimo. Taip vėliau sutaupysite laiko, galėsite įrankius naudoti iš karto ir ramiai mėgautis grilinimo džiaugsmais“, – sako mėsos technologas.
Besiruošiantiems grilinimui specialistas rekomenduoja iš anksto pasirūpinti viskuo, ko gali prireikti kepimo metu: „Nepamirškite degtukų, anglies ar malkų, turėkite iešmus ir kepimo groteles, o smulkesniems ingredientams pasiruoškite bambukinius iešmelius. Prieš naudojimą juos palaikykite vandenyje, nes kitaip jie degs“, – patarimais dalijasi V. Nadzeika ir priduria, kad keliaujantys į gamtą turėtų nepamiršti ir indų, popierinių servetėlių bei šaltkrepšio, kuriame iki kepimo bus sudėti grilinimui paruošti produktai.
Malkos ar anglys?
Pasiruošus kepimo įrangą ir įrankius, sekantis grilinimo etapas – ugnies užkūrimas. Pasak V. Nadzeikos, renkantis tinkamą kurą reikėtų įvertinti ir savo įgūdžius. Mažiau patyrusiems kepėjams specialistas rekomenduoja rinktis malkas, o labiau skubantiems – anglis.
„Grilinimo naujokams patarčiau pradėti nuo malkų ir turėti anglies papildymui, nes apskaičiuoti kuro kiekį, turėti pakankami žarijų ir užtektinai kaitros ne visuomet lengva iš pirmų bandymų. Tuo tarpu labiau įgudę kepėjai gali naudoti tiek malkas, tiek anglis, o itin skubantys – anglis, mat su jomis procesas bus greitesnis. Grilinant geriausia naudoti sausą lapuočių medieną ir medžio anglis“, – pasakoja V. Nadzeika.
Ugnies įkurti nepavyks ir be specialių ugnies įdegtukų, degtukų ar žiebtuvėlio. Galima naudoti ir degųjį skystį, tačiau su juo reikėtų būti itin atsargiems. „Jeigu naudojate degųjį skystį – nepersistenkite. Skysčio reikia labai nedaug ir tik įkūrimo metu. Vėliau jo naudoti nerekomenduoju, nes kvapas išliks ilgai ir juo persismelks ant grilio dedami produktai“, – primena grilio specialistas.
Tuo tarpu prekybos tinklo kategorijos vadovė Jevgenija Vucane pastebi, kad populiariausias grilio kuras prekyboje yra anglys, taip pat – pirkėjai dažniau įsigyja vienkartines kepsnines. „Šylant orams didėja grilinimo įrangos ir įrankių poreikis. Dėmesį teikiame praktiškam asortimentui, kad susiruošę į gamtą ar gamindami namuose pirkėjai viską galėtų įsigyti vienoje vietoje. Pirkėjai renkasi klasikines grilinimo prekes, o kalbant apie degimo kurą, pirmenybę teikia anglims. Be to, populiarus pasirinkimas yra ir vienkartinės kepsninės. Jos neužima daug vietos, tad keliaujant į gamtą jas labai patogu pasiimti su savimi“, – sako J. Vucane.
Kaip patikrinti kaitrą?
V. Nadzeika pasakoja, kad iškūrenus kepsninę joje turėtų būti pakankamai žarijų. Be to, kepti reikėtų tik visiškai nurimus ugniai. Patikrinti, ar kaitra yra pakankama, – nesudėtinga, tam padės paprasta gudrybė – testas su delnu.
„Kepkite tik nurimus liepsnai, kai žarijos tampa pilkšvo atspalvio. Patikrinti, ar kaitra yra pakankama, paprasta – kai ties kepimo aukščiu ištiesę delną galite jį išlaikyti 2–3 sekundes, vadinasi kaitra yra pakankama ir galite pradėti kepti. Atviros ugnies kepsninėje neturėtų likti, tačiau dažnai pasitaiko, kad uždėjus kepti mėsą ar kitų riebalų turinčių produktų, iš jų išsiskiriančios sultys ugnį vėl įžiebia. Tokiu atveju trumpam nuimkite groteles ar iešmus su kepamu maistu, kol liepsna nurims“, – sako specialistas.
Kviečia grilinti viską
Pasak mėsos technologo, gaminant maistą labai svarbu sužadinti savo kūrybines ambicijas, o eksperimentuojant ant grilio galima išsikepti praktiškai viską: artimuosius nustebinti netikėtais keptais vaisiais, gardžiomis ir traškiomis daržovėmis, nuo ašakų atšokančia žuvimi ar grilyje virtomis midijomis, kurios tikrai sužadins visus skonio receptorius.
„Griežtų grilinimo taisyklių nėra, o patirtis ateina su laiku ir praktika. Įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau grilinti galima ir daug įdomesnius produktus. Todėl pradedantiems grilio entuziastams norėčiau duoti paprastą patarimą: bandykite ir kuo daugiau eksperimentuokite. Kepkite ant grilio kuo dažniau, nes kartu su praktika ateis ir patirtis, lavės skonis“, – kviečia V. Nadzeika.
Kepant daržoves ant grilio šefas rekomenduoja neužgožti natūralaus jų skonio: „Lengvai aptepkite daržoves alyvuogių aliejumi ar norimais padažais, pagal skonį pagardinkite prieskoniais. Ant žarijų kepant baklažanus, cukinijas, paprikas, pievagrybius, svogūnus ar kukurūzų burbuoles rekomenduoju supjaustyti jas stambiais, 3-4 cm gabalėliais. Iš anksto marinuoti daržovių nebūtina, galite tai padaryti tiesiog kepimo metu, sukdami daržoves ir šlakstydami jas pasirinktu marinatu, o rezultatas jus tikrai nustebins – daržovės bus puikaus skonio ir aromato. Nedrįstantiems eksperimentuoti yra ir kita išeitis. Įsigykite iš anksto paruoštų produktų, kuriuos „Rimi“ parduotuvėse galite rasti pažymėtas „Mano dienai“ ženklu, ir užteks tik užmauti ant iešmo arba įdėti tarp grotelių ir kepti grilyje. Greiti ir skanūs savaitgalio pietūs bus garantuoti“, – sako mėsos technologas.
Gabrielė Šerėnienė
Viešųjų ryšių ir komunikacijos vadovė
Rimi Lietuva