Panevėžio teritorinės ligonių kasos specialistai (Panevėžio TLK), neretai girdintys gyventojų skundus, kad gavo raginimą atlyginti žalą Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui, primena, kaip nelikti skolingiems šiam fondui.
Atkreiptinas dėmesys, kad dažniausiai skolos nustatomos, kai baigia galioti asmens privalomasis sveikatos draudimas (PSD), bet per vadinamąjį papildomą mėnesį gyventojai toliau gydosi nemokamai ir laiku nesumoka už šį mėnesį PSD įmokos.
Panevėžio TLK Administravimo skyriaus vyresnysis specialistas Marius Budreika pažymi, kad papildomas mėnuo – tai laikotarpis, kai pasibaigus gyventojo PSD galiojimui, žmogus dar vieną mėnesį (papildomą) turi teisę gauti PSDF biudžeto lėšomis apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas, kompensuojamuosius vaistus, medicinos pagalbos priemones (MPP). Šį mėnesį PSD, o su juo ir išvardytos paslaugos, suteikiamas skolon su sąlyga, kad iki mėnesio pabaigos gyventojas apsidraus – pats sumokės PSD įmoką, įsidarbins, įsiregistruos Užimtumo tarnyboje ar įgis teisę į draudimą valstybės lėšomis kitu pagrindu ir pan. Jei iki mėnesio pabaigos sąlyga netenkinama, o per papildomą mėnesį žmogus gauna kompensuojamųjų medicinos paslaugų, vaistų, MPP, jam skaičiuojamos PSD įmokų ir suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų išlaidų skolos.
Nustačiusi gydymo išlaidų skolą PSDF biudžetui, teritorinė ligonių kasa gyventojui siunčia raginimą šias išlaidas padengti. Vadovaujantis LR civiliniu kodeksu, skolų PSDF biudžetui išieškojimas vykdomas už praėjusių 3 metų laikotarpį. Raginimo gavėjui nesusisiekus su ligonių kasa, pateikiamas ieškinys teismui.
M. Budreika teigia: dažniausiai skolos PSDF biudžetui atsiranda ne dėl to, kad gyventojai piktybiškai vengtų mokėti PSD įmokas. Tai nutinka dėl nežinojimo, neapdairumo, kai pasikeičia žmogaus veiklos pobūdis, sąlygos ir pan. Pavyzdžiui, kai asmuo darbą pagal darbo sutartį pakeičia individualia veikla pagal pažymą, pradeda dirbti tik pagal autorines sutartis, moka einamojo mėnesio PSD įmokas neteisingu, skolos kodu. Jei užsienyje dirbantis asmuo, mokėjęs PSD įmokas Lietuvoje ir gydęsis joje, vėliau pateikia „Sodrai“ dokumentus, įrodančius, kad tuo pat metu sveikatos draudimo įmokas mokėjo kitoje Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės šalyje, „Sodra“, gavusi tokius dokumentus, jų pateikėjui neretai grąžina Lietuvoje sumokėtas PSD įmokas. Tačiau šiuo atveju taip pat atsiranda skola PSDF biudžetui – grąžinus PSD įmokas, asmuo atitinkamai atgaline data tampa nebedraustas. Jei panaikinto sveikatos draudimo laikotarpyje jam nemokamai buvo suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos (išskyrus būtinąją medicinos pagalbą), žmogus laikomas padaręs žalą PSDF biudžetui ir ją turi atlyginti.
Štai į pastarąją situaciją patekusiam panevėžiečiui neseniai išsiųstas raginimas padengti 13,7 tūkst. eurų skolą. Šiam asmeniui pateikus dokumentus „Sodrai“ dėl PSD įmokų mokėjimo kitoje šalyje ir susigrąžinus Lietuvoje mokėtas PSD įmokas, panaikintas turėtas sveikatos draudimas už praėjusį laikotarpį. Kadangi tuo laikotarpiu panevėžietis buvo įsigijęs brangių kompensuojamųjų vaistų, jis nebeteko teisės į jų kompensavimą ir turėjo atlyginti PSDF biudžetui padarytą žalą.
Kad taip neatsitiktų, PSD reikia draustis tik vienoje šalyje ir nemokamai teikiamomis sveikatos priežiūros paslaugomis patariama naudotis ten, kur mokamos PSD įmokos (išskyrus būtinąją medicinos pagalbą). Reikia įsidėmėti, kad jas susigrąžinus, į nemokamą sveikatos priežiūrą, kompensuojamuosius vaistus ar MPP laikotarpiu, už kurį sugrąžintos įmokos, asmuo pretenduoti nebegali.
Panevėžio TLK savo veiklos zonos gyventojų prašo įsidėmėti, kad teisė nemokamai gydytis yra neatsiejama nuo pareigos PSD įmokas mokėti kiekvieną mėnesį. Gyventojai kviečiami nuolat stebėti savo PSD statusą, ypač tais atvejais, kai pasikeičia darbinė veikla. Prieš kreipiantis į gydymo įstaigą, būtina įsitikinti, kad esate apdraustas. Panevėžio TLK ar Valstybinės ligonių kasos (VLK) interneto svetainėse galima pasitikrinti, ar draudimas galioja jo tikrinimo dieną: tą galima padaryti Panevėžio TLK skyrelyje „Pasitikrinkite savo draustumą privalomuoju sveikatos draudimu“ arba VLK skyrelyje „Ar esate draustas?“ Sužinoti, ar asmuo apdraustas, galima ir kreipiantis į teritorinę ligonių kasą pagal gyvenamąją vietą.
Tikrinantis draudimą per papildomą mėnesį, ligonių kasų interneto svetainių skiltyse rodoma, kad žmogus yra draustas, bet iki mėnesio pabaigos jis vis tiek privalo sumokėti PSD įmoką. Jei gyventojai, pamiršę sumokėti PSD įmoką, ją sumoka kitą mėnesį, pavėluota įmoka padengia tik ankstesnio mėnesio skolą. Norint tapti draustam einamąjį mėnesį, reikia sumokėti įmoką ir už jį. PSD įmokų kodus galima rasti „Sodros“ interneto svetainės skiltyje „Įmokų kodai“ (https://www.sodra.lt/lt/situacijos/informacija-draudejams/imoku-kodai) arba jų reikia teirautis „Sodroje“. Pasitikrinti, ar neturite susikaupusios PSD įmokų skolos, galima https://draudejai.sodra.lt/psd_imoku_skola/#.
https://www.youtube.com/watch?v=2-f-dwAZ2sg
Panevėžio teritorinė ligonių kasa
Sveikatos.info – https://www.facebook.com/kaipsveikagyventi/