1 C
Mažeikiai
2024 / 03 / 19

Džiovinti vaisiai: didžiausią naudą gausite žinodami kelias taisykles

Ar jau skaitėte?

Patogus ir sveikas užkandis bei egzotiškas įvairių patiekalų ingredientas. Džiovinti vaisiai jau seniai užkariavo įvairių pasaulio šalių virtuves, o sveikatos specialistai vardija jų naudingąsias savybes. Tačiau ką turime žinoti juos perkant ir ruošiant, jei norime gauti didžiausią naudą sveikatai?

- Reklama -

Patarė, į ką atkreipti dėmesį renkantis džiovintus vaisius

Džiovinti abrikosai, slyvos, datulės, razinos, spanguolės – vieni šiuos vaisius mėgsta vartoti kaip saldų užkandį vietoj deserto, suteikiantį energijos, kiti – gardinti įvairius patiekalus – nuo šventinių kepsnių iki pyragų ir sausainių.

Tačiau ar tikrai viską žinote apie džiovintus vaisius? Specialistų teigimu, visiems, besirūpinantiems savo sveikata, prioritetu renkantis džiovintus vaisius turėtų būti jų sudėtis. Koks didžiausias blogis? Žinoma – pridėtinis cukrus.

Gydytojas dietologas Edvardas Grišinas.

Gydytojo dietologo Edvardo Grišino teigimu, renkantis džiovintus vaisius svarbiausia atkreipti dėmesį į jų sudėtį – ar džiovinti vaisiai nėra mirkyti gliukozės arba fruktozės sirupe, ar juose nėra pridėtinio cukraus. „Jei džiovinti vaisiai yra be pridėtinio cukraus, tai gera alternatyva saldumynams, nes suteikia mums energijos ir turi sveikatai naudingų savybių.

Gydytojas atkreipia dėmesį, kad dėl džiovintuose vaisiuose esančio koncentruoto natūralaus cukraus (fruktozės), jų pakanka kasdien suvalgyti vos saujelę, o nusipirkus – išmirkyti per naktį ir tuomet skanauti ar gardinti įvairius patiekalus.

- Reklama -

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro, Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjas Pranas Viškelis pabrėžė, kad kuo trumpiau džiovinami vaisiai, uogos – tuo daugiau naudingų savybių išlaiko. Žinoma, kad jie teiktų daugiau naudos, būtina sąlyga – jokio pridėtinio cukraus.

Edvardas Grišinas akcentavo, kad džiovinti vaisiai teiks mums naudą, jei bus įtraukti į subalansuotą mitybą. Turint laiko, uogas ir vaisius galima džiovinti patiems namuose, o perkant parduotuvėje svarbu atkreipti dėmesį, kad į sudėtį neįeitų konservantai: sieros dioksidas ir sulfitai, kurie gali sukelti viduriavimą ar galvos skausmą.

Taip pat skaitykite:  Karantinas pratęstas iki vasaros, draudimai dar labiau sušvelninti

„Taip, džiovinimo metu abrikosai dažniausiai būna apdoroti konservantu – sieros dioksidu, (kuris žymimas „E220”), šis konservantas prailgina produkto tinkamumo vartoti trukmę, išsaugoja natūralią ryškią vaisiaus spalvą ir gali suteikti specifinį skonį bei kvapą. Tačiau šis konservantas yra alergenas, kurį toleruoja ne visi vartotojai. Dėl šios priežasties rinkoje turime alternatyvą – saulėje džiovintus abrikosus, kurie dažniausiai yra tamsiai rudos spalvos, tai geras pasirinkimas alergiškiems vartotojams. Labai svarbu tai, kad visuomenė nori gyventi sveikiau ir vis dažniau renkasi produktus be pridėtinio cukraus. Džiovinti vaisiai dažnai gardinami cukrumi, tačiau siekdami prisidėti prie sveikesnio gyvenimo propagavimo, jau turime spanguoles be pridėtinio cukraus, kurioms saldumą suteikia natūralios obuolių ir ananasų sultys”, – komentavo „Arimex” kokybės vadovė Irena Laginauskienė.

Pakanka saujos, kad gautume pluoštą sveikatai naudingų savybių

Prof. Pranas Viškelis.

„Vaisių džiovinimo metu išgaruoja vanduo, tačiau visos žmogaus sveikatai naudingos mineralinės medžiagos išlieka. Žinoma, vitaminai ir mineralai susikoncentruoja, todėl piktnaudžiauti šiais produktais nereikėtų, jų pakanka vos saujelės, nes kiekviena džiovintų vaisių rūšis yra savaip naudinga”, – sakė prof. Pranas Viškelis.

„Pavyzdžiui, džiovintos slyvos siejamos su geresniu virškinimu, o džiovinti abrikosai rekomenduojami siekiant pagerinti regėjimą, odos būklę dėl juose esančių vitaminų C ir E”, – komentavo gyd. dietologas E. Grišinas.

Populiariausi džiovinti vaisiai pasižymi ir daugiau skirtingų, naudingų sveikatai, savybių.

Džiovinti abrikosai turi daug itin vertingų maistinių medžiagų. Pavyzdžiui, vitaminų A ir E, taip pat beta karotino, kalio, maistinių skaidulų, svarbių virškinamajam traktui. Šiuos džiovintus vaisius taip pat verta įtraukti į savo mitybą, jei norite sumažinti anemijos riziką. Iš puodelio džiovintų abrikosų (puselių) galite gauti apie 3,5 miligramų geležies.

Džiovintų slyvų pagrindinis pranašumas yra galingos antioksidacinės savybės. Įtraukti į savo mitybą antioksidantų turinčio maisto produktų naudinga siekiant pasirūpinti savo oda, grožiu bei sumažinti vėžio riziką. Slyvos taip pat yra geras maistinių skaidulų šaltinis ir padeda sureguliuoti virškinimo sistemą. 2016 metais paskelbtame tyrime „Molecular Nutrition and Food Research“ nustatyta, kad slyvose esantys karotenoidai ir polifenoliai sumažino virškinamojo trakto uždegimą ir pagerino virškinimą. Džiovintose slyvose esančios skaidulos taip pat gali padėti sumažinti blogojo cholesterolio kiekį.

Taip pat skaitykite:  Guzelį pilvo srityje aptikę pacientai yra linkę delsti

Razinose esantys polifenoliai pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, todėl razinos itin naudingos akių sveikatai. Be to, jas naudinga įtraukti į savo mitybą aktyviai sportuojantiems bei norintiems gauti daugiau energijos. Amino rūgštys, fosforas ir selenas – palengvina baltymų ir maistinių medžiagų įsisavinimą organizme, o tai didina mūsų energijos lygį ir stiprina imuninę sistemą.

Datulėse yra gausu polifenolių – antioksidantų, padedančių apsaugoti organizmą nuo uždegimo. Tai puiki alternatyva saldumynams, nes jos ne tik primena karamelę ir atstoja desertą, bet ir aprūpina organizmą vitaminu B-6 ir geležimi. Datulėse yra daug skaidulų ir kalio, reikalingo mūsų širdžiai.

Džiovintos spanguolės yra turtingas vitaminų A,C,E,K bei mineralų – mangano, vario šaltinis. Viename jų puodelyje yra maždaug 4 gramai ląstelienos, itin svarbios mūsų virškinimui, o spanguolėse esantys antioksidantai gali padėti sumažinti lėtinių ligų riziką.

Tad jei mėgstate džiovintus vaisius, drąsiai juos įtraukite į savo mitybą ir eksperimentuokite virtuvėje, tačiau nepamirškite atkreipti dėmesį į jų sudėtį – tuomet aprūpinsite organizmą reikalingomis medžiagomis ir išvengsite nereikalingų kalorijų, kurias suteikia būtent cukrus.

TOP naujienos

Vlados Musvydaitės patarimai, kaip be dietų pasiekti norimą tikslą

Didžiausių Lietuvoje „IKI ėjimo varžybų“ organizatorei Vladai Musvydaitei gegužės 6 d. minima Tarptautinė diena be dietų visada primena, kad svarbiausia norimą rezultatą pasiekti ne...

Dieną daug kur, daugiausia šalies pietvakariuose, palis, vyraus nedidelis lietus

Artimiausiu metu pasirodanti saulė džiugins retai. Spalio 24-os naktį vietomis trumpas, nedidelis lietus, rūkas. Vėjas besikeičiančios krypties, 2–7 m/s. Žemiausia temperatūra 5–10 laipsniai šilumos. Dieną...

Antibiotikas – ne saldainis. Didžiausios jų vartojimo klaidos

Kaip dažnai vartojate antibiotikus? Jų griebiatės tik kraštutiniu atveju ar vos peršalus ir užgulus nosiai? Specialistai įspėja: antibiotikai – ne saldainiai, tad jų vartojimas...

Savaitgalį neišvengsime lietaus, tačiau išliks vasariškai šilta

Šiandien antroje dienos pusėje Vakarinėje šalies dalyje trumpas lietus, vietomis perkūnija. Pietvakarių, pietų vėjo gūsiai kai kur sieks 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 24–29 laipsniai. Rugpjūčio...

Visiems gerai žinoma vienas perkamiausių visų laikų romanų „Vėjo nublokšti“

Visiems gerai žinoma Pulitzerio premija apdovanota literatūros klasika – vienas perkamiausių visų laikų romanų „Vėjo nublokšti“ (antroji dalis) – dabar prieinama ir audioformatu. Didžiuoju amerikietiškuoju romanu tituluojamas Margaretos Mitchell 1936 m. parašytas kūrinys nukelia į...

Didžiausias „Maisto banko“ rėmėjas „Iki“ kviečia prisidėti prie rudens akcijos: kiekvieno indėlis svarbus

Spalio 14–15 dienomis visoje Lietuvoje vyks tradicinė rudeninė „Maisto banko“ paramos akcija, skirta padėti sunkiau besiverčiantiems šalies gyventojams. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad „Iki“ jau daugiau nei dešimtmetį prisideda prie...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS