5.3 C
Mažeikiai
2024 / 12 / 03

Sėdimas darbas gali iššaukti nemalonią ligą – gydytojai pataria, kaip to išvengti

Ar jau skaitėte?

Nuolatinis sėdimas darbas, mažas fizinis aktyvumas ir netinkama mityba gali iššaukti nemalonią ir itin varginančią ligą – hemorojų. Apie šį negalavimą daugelis vengia kalbėti, gėdijasi ir ignoruoja organizmo siunčiamus signalus. Visgi gydytojai perspėja, jog ligą daug lengviau suvaldyti pirmose stadijose, išvengiant net ir operacijos.

- Reklama -

Sveikatos.info – apie sveiką gyvenimą…


Iš graikų kalbos kilęs šis žodis reiškia „kraujagysles, pripildytas kraujo“. Kiekvienas žmogus gimsta su hemoroidais – išangės kanale esančiomis kraujagyslinėmis pagalvėlėmis, kuomet joms imam didėti – liga yra diagnozuojama. Vis tik, sėdimas darbas, fizinio aktyvumo stoka, vidurių užkietėjimas, skaidulų trūkumas maiste ar per mažai išgeriamo vandens kiekis skatina sunkesnį išsituštinimą, kuris sukelia riziką kraujagyslinių pagalvėlių padidėjimui ir hemorojaus išsivystymui.

Klinikos „Zakmeda“ gydytoja chirurgė-koloproktologė Natalija Zaks.

Ligai įtakos gali turėti ir antsvoris, bei genetika. Mokslininkai nustatė, jog dauguma hemorojaus rizikos veiksnių yra susiję su padidėjusiu spaudimu pilve stanginantis, kosint, nėštumo metu, taip pat su nepakankamu venų tonusu.

„Kadangi dauguma dirba sėdimą darbą, į jį ir iš jo važiuoja automobiliu, tai ta nuo nejudrumo sumažėjusi raumenų jėga turi didelės įtakos hemorojaus išsivystymui. Vartojama mažiau skysčio, netinkamai valgoma ir vien mechaniškai galima sužaloti ir pastimuliuoti hemorojaus mazgų didėjimą“, – pasakoja klinikos „Zakmeda“ gydytoja chirurgė-koloproktologė Natalija Zaks.

Statistika rodo, kad nors žmonės vengia kalbėti apie šią ligą, kas dešimtas suaugusiųjų skundžiasi hemorojumi, o kas antro iš jų – hemorojiniai mazgai jau būna padidėję. Pasak 40 metų praktikos turinčios gydytojos, šia liga dažniausiai serga 45-65 metų vyrai ir moterys, tačiau pasitaiko ir jaunesnių pacientų.

„Paskutiniu metu pacientai, vos pastebi kraujo pėdsakus ant tualetinio popieriaus, jau ateina į gydytojo kabinetą. Ir tai yra gerai, nes žmonės rūpinasi savo sveikata. Liga prasideda nuo to, jog išangės srityje atsiranda mazgai, nors būna atvejų, kai tų mazgų ir nėra. Taip pat pasireiškia skausmas, niežulys, atsiranda kraujas. Žmogus, išvydęs kraują tuštinimo metu, pirmiausiai ima galvoti apie vėžį, kadangi kraujas iš išangės nėra vien tik hemorojaus požymis. Tai gali atsirasti ir dėl polipų, dėl įplėšos, gali būti gerybinis auglys, gali būti ir vėžinis, todėl jeigu jau pacientas pamatė kraują, dėl ramybės, reikia kreiptis į gydytojus“, – teigia gyd. N. Zaks.

- Reklama -

Hemorojus yra skirstomas į keturias ligos stadijas. Pirmoji nustatoma tuomet, kai hemorojiniai mazgai yra nedaug padidėję, o pati liga gali būti net nepastebima. Antroji stadija pasižymi tuštinimosi proceso metu į išorę patenkančiais hemorojinais mazgais, kurie vėliau savaime sugrįžta į išeinamosios angos vidų. Jeigu mazgai be pagalbos nesugrįžta, tuomet jau yra nustatoma trečioji hemorojaus stadija, o kuomet jau ir su pagalba jų sugrąžinti neįmanoma, nustatoma, sudėtingiausia, ketvirtoji stadija.

Pasak gydytojų, jau nuo trečiosios ligos stadijos yra siūlomas chirurginis gydymas, tačiau jeigu liga dar nėra pažengusi arba tik pačioje pradinėje stadijoje, padėtį galima taisyti ir nechirurginėmis priemonėmis.

„Žvakutės ir tepalai naudojami simptominiam gydymui, siekiant numalšinti skausmą, tam kartui sustabdyti kraujavimą. Tačiau kai kurie pacientai padaro klaidą, naudojami žvakutes nepasitarę su gydytojais. Hormoninius preparatus galima vartoti iki 10 dienų be pertraukos, o būna pacientų, kurie naudoja juos kasdien ištisus metus. Tai apsunkina ir operaciją, kuri tampa neišvengiama dėl pažengusios ligos stadijos. Visgi šiuolaikinėje medicinoje atsirado nemažai preparatų – angioprotektorių, kuriuos naudoja ir kraujagyslių chirurgai, ir proktologai hemorojaus gydymui“, – pasakoja gyd. N. Zaks.

Geriamieji venotonikai vartojami esant išsiplėtusioms kojų venoms, tačiau tai padeda įveikti ir hemorojaus simptomus, mat šių ligų mechanizmas yra gan panašus. Venotonikai, kurie yra gaminami iš natūralių flavonoidų, gerina kraujotaką, stiprina kraujagysles, mažina uždegimą. Flavonoidai yra stambiamolekuliniai dariniai, kurie ne taip lengvai įsisavinami virškinimo trakte, todėl renkantis geriamąjį preparatą, svarbu atkreipti dėmesį, kad flavonoidai būtų susmulkinti specialiu mikronizacijos būdu.

Vis tik, siekiant profilaktiškai užkirsti kelią hemorojaus atsiradimui, specialistai rekomenduoja gerti pakankamai skysčių, reguliuoti mitybą, nekelti sunkių daiktų, vengti ilgalaikio sėdėjimo, ir dėmesingai laikytis higienos taisyklių. Gydytoja N. Zaks dalinasi ir paprastu pratimu, kuris naudingas hemorojaus profilaktikai.

„Pasituštinus rekomenduojama apsiprausti arba naudoti drėgną tualetinį popierių. Jeigu jau yra problema, kategoriškai negalima naudoti sauso tualetinio popieriaus. Taip pat rekomenduojama užsiimti sportu, kuris stiprina pilvo sieną, tarpvietės raumenų sluoksnį. Po ilgo sėdėjimo galima atlikti paprastą pratimą: sutraukti išangės raumenį, palaikyti keletą sekundžių, atpalaiduot ir tokį pratimą pakartoti keletą kartų“, – patarimu dalinasi gyd. N. Zaks.

TOP naujienos

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš smulkintos mėsos

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais,...

Horoskopai kovo 19 dienai

AVINASNeįsitraukite šiandien į problemas, jūs turite stengtis išlaikyti puikią koncentraciją. Šiandien jums gali tekti priimti svarbius sprendimus, todėl prieiks ir šviesios galvos. JAUTISGalite visiškai dėl...

ORAI: Trečiadienio dieną numatomi krituliai, vyraus nedidelis lietus

Trečiadienio dieną daugelyje rajonų numatomi krituliai, vyraus nedidelis lietus. Vėjas vakarų, pietvakarių, 8–13 m/s, pajūryje gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 2–6 laipsniai šilumos. Ketvirtadienį daugelyje...

ORAI: penktadienio rytą eismo sąlygas sunkina snygis ir plikledis

Šiandien Lietuvoje kai kur nedidelis sniegas. Daug kur plikledis, galima silpna lijundra. Aukščiausia temperatūra nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos. Šeštadienio naktį pietinėje...

Varškės sūrelių „Rimi“ įsigysite pigiau: dietologė paaiškino, kaip dažnai juo galime mėgautis

Purus saldžios varškės sluoksnis, susiliejantis su šokoladiniu glaistu – kam gali nepatikti varškės sūreliai? Kartais jais pasimėgaujama rytais su kava ar suvalgoma išalkus, o vaikai jų prašo nuolat. Tačiau sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja...

3 patarimai, kaip valytis žarnyną

Ar kada pagalvojai apie žarnyno valymą? O gal teko išbandyti šį procesą? Žmonės žarnyną valosi įvairiais būdais, tik ar visi jie teisingi? Žmogaus sveikatai žalingą poveikį daro organizme (žarnyne) susikaupę toksinai. Tam, kad žarnynas...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS