Velykos jau ne už kalnų, todėl likus kiek daugiau nei savaitei iki šventės, pats laikas pradėti planuoti, ką gaminsite artimiesiems. Ir nors dažnai svarbiausios metų šventės asocijuojasi su didelėmis išlaidomis, tam, kad pasigamintumėte pagrindinį Velykų patiekalą iš mėsos, visai nebūtina išleisti daug pinigų. Viso patiekalo kaina gali siekti vos iki 10 Eur, o jiems pagaminti galėsite rinktis aukštos kokybės šviežią mėsą.
Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad parduotuvių lentynose dominuoja lietuviška mėsa – ji sudaro net 95 proc. viso reguliaraus šviežios mėsos asortimento.
„Absoliuti dauguma į parduotuvių lentynas patenkančios šviežios mėsos atkeliauja iš Lietuvos gamintojų. O, sveriamos šviežios mėsos skyrius – visa juose esanti vištiena, kiauliena, jautiena, veršiena yra tik lietuviškos kilmės. Kalbant apie populiariausios rūšies mėsą, nepriklausomai nuo sezono lietuviai labiausiai mėgsta kiaulieną. Ši mėsos rūšis lyderės pozicijų neapleidžia net per Velykas. Visgi, šventiniu laikotarpiu, lyginant su šiokiadieniais išauga antienos pardavimai“, – pabrėžia V. Budrienė.
Į ką atreipti dėmesį renkantis mėsą?
Kaip teigia Gintaras Bačkovas, prekybos tinklo „Iki“ mėsos technologas, pirmas dalykas į kurį dėmesį gali atkreipti pirkėjas – mėsos išvaizda. Mėsa negali būti apdžiūvusi, gleivėta, ji turi būti savo rūšiai būdingos spalvos, blizgi. Reikia dėmesį atkreipti ir tai, kas parašyta ant pakuotės. Paprastai gamintojas ant pakuotės rašo ir galiojimo laiką, ir laikymo sąlygas, todėl parsinešus namo šiuos produktus reikėtų laikyti taip, kaip rekomenduojama.
„Parsinešus namo mėsą reikėtų dėmesį atkreipti ir į jos kvapą. Vis dėlto, net jeigu produktas neskleidžia nemalonaus kvapo, bet jį ragaujant jaučiamas neįprastas skonis, tai taip pat yra ženklas, kad geriau tokio maisto nevalgyti ir išmesti“, – sako G. Bačkovas.
Kaip teigia „Iki“ atstovas, šviežia supakuota mėsa gali galioti ir septynias dienas. Mat sandari ir tinkama pakuotė – gali pratęsti galiojimo laiką. Na, o jeigu perkate šviežią, nesupakuotą mėsą – ją suvartoti reikėtų greičiau, per kelias dienas. Žinoma, visi mėsos produktai turi būti laikomi šaldytuve +4 laipsnių temperatūroje.
„Šviežią, nesupakuotą mėsą rekomenduojama įdėti į sandarų indą arba įsukti į foliją. O, pavyzdžiui, dešrų, lašinių, kumpelių ir kitų mėsos gaminių kokybę ilgiau išlaikysite, jei susuksite juos į maistinį popierių. Jeigu matote, kad mėsos įsigijote per daug ir suvalgyti nespėsite – užšaldykite. Šaldytą smulkintą mėsą arba faršą geriausia suvalgyti per 3-4 mėnesius. Įvairiausios rūšies mėsą užšaldytą gabalais – 4-12 mėnesius“, – pataria G. Bačkovas ir dalijasi keliais paprastai pagaminamais receptais, kuriems pagaminti užteks kelių ingredientų, be to, išleisite nedaug pinigų.
Nebrangu, paprasta ir skanu
Virtos vištienos krūtinėlės ir graikinių riešutų užtepėlė. Jeigu norite nustebinti svečius, tačiau sutaupyti laiko virtuvėje ir išleisti mažai pinigų – gaminkite virtos vištienos užtepėlę. Ją pagaminti yra ypatingai paprasta, be to, prireiks vos trijų ingredientų: vištienos krūtinėlės, kelių gausių šaukštų majonezo, kelių puodelių smulkintų graikinių riešutų. Na, ir, žinoma, druskos bei pipirų. Neturint nė vieno šiam patiekalui reikalingo ingrediento namuose, jam pasigaminti išleisite iki 10 Eur.
Kaip paruošti? Pirmiausia pasūdytame vandenyje reikėtų išvirti vištienos krūtinėlę. Tai užtrukti turėtų apie 18-22 min. Jeigu norite į vandenį galite pridėti pipirų grūdelių, lauro lapą, kitų žalumynų. Kai vištienos krūtinėlė – paruošta, ją reikėtų suplėšyti šakute, sumaišyti su majonezu ir smulkintais graikiniais riešutais. Galiausiai viską pagardinti druska bei pipirais ir sumaišyti. Tokią užtepėlę valgyti rekomenduojama su duona ar krekeriais.
Kiaulienos šonkauliai. Jeigu per šventes norite pasimėgauti kiaulienos patiekalais – pasigaminkite minkštutėlių šonkaulių. Tokiam patiekalui reikės: 1 kg kiaulienos šonkaulių, 4 v. š barbekiu padažo, žiupsnelio maltų, aitriųjų paprikų, žiupsnelio druskos, žiupsnelio maltų pipirų, žiupsnelio česnakų miltelių. Šiems produktams įsigyti prireiks taip pat apie 10 Eur.
Kaip paruošti? Šonkaulius nuplaukite ir nusausinkite. Dubenėlyje paruoškite prieskonių mišinį: sumaišykite aitriąsias paprikas, česnakų miltelius, druską bei pipirus. Prieskoniais įtrinkite šonkaulius ir uždenkite juos maistine plėvele. Palikite marinuotis bent 30 minučių. Įkaitinkite orkaitę iki 150 °C. Suvyniokite marinuotą mėsą į foliją, dėkite į įkaitintą orkaitę ir kepkite 2 valandas. Beveik iškepusius šonkaulius perkelkite ant kepimo grotelių, abi puses ištepkite barbekiu padažu ir kepkite virš karštų žarijų dar 15 minučių. Patiekite su mėgstamu garnyru.
Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė