18.9 C
Mažeikiai
2024 / 06 / 20

Mėgstamiausia telefono ir kompiuterio temperatūra – kambario

Ar jau skaitėte?

Lietuvos klimatas su žvarbiomis žiemomis ir sniegu gali atrodyti žavus mėgstantiems žiemos sporto šakas ar gražius kraštovaizdžius. Deja, šaltis visiškai nepalankus skaitmeniniams elektronikos prietaisams: mobilieji telefonai ar nešiojamieji kompiuteriai šalčio tikrai nemėgsta. Jei neigiamos temperatūros aplinkoje bent kiek ilgiau palaikysite šiuos įrenginius, tai gali sukelti papildomų rūpesčių.

- Reklama -

Formuojasi kondensatas, stringa funkcijos, išsijungia

Nešiojantieji akinius puikiai žino, kokių bėdų gali sukelti temperatūros pokyčiai. Žiemą iš lauko įėjus į patalpą akinių lęšiai dažniausiai aprasoja. O jei tai skaitmeninis įrenginys, ore esantys vandens garai kondensuojasi vidinėse prietaiso ertmėse.

Iliustracinė nuotrauka iš socialinių tinklų.

„Telefonui kenkti gali ir didelis karštis, ir didelis šaltis, todėl optimaliausia įrenginiu naudotis kambario temperatūroje. Žinoma, gyvenant visais keturiais metų laikais pasižyminčioje šalyje, tai padaryti nėra lengva, todėl reikia žinoti keletą taisyklių, kaip teisingai naudotis įrenginiais esant dideliems šalčiams“, – sako „Tele2“ autorizuoto įrenginių serviso „Smart Master“ vyriausiasis inžinierius Erikas Platač.

Anot specialisto, temperatūrai krentant, o jums ilgiau užsibuvus lauke, telefonas gali pradėti strigti ar išsijungti, taip pat gali greitai išsikrauti baterija, sutrikti tam tikrų funkcijų veikla. Pavyzdžiui, sunku gali tapti įjungti kamerą arba žaidimus, programėlės gali tiesiog išsijungti. 

Šie nemalonūs reiškiniai visai nereiškia, kad skaitmeninis įrenginys sugedo – tereikia prisiminti, kad mėgstamiausia tiek telefono, tiek ir kito skaitmeninio įrenginio aplinka – sausa, įprastos kambario temperatūros. 

Atšildyti reikėtų tik iš lėto

„Jei netyčia nutiko taip, kad nakčiai telefoną ar kompiuterį palikote automobilyje, o naktis buvo itin šalta, jokiu būdu negalima jo iškart įjungti. Įnešus į patalpą, įrenginiui reikia leisti natūraliai sušilti – negalima jo glausti prie radiatoriaus ar kitų šilumos šaltinių, kitaip galite padaryti negrįžtamos žalos. Lygiai taip, kaip į stiklinę įpylus karšto vandens, jos sienelės aprasoja, taip kondensatas gali susidaryti ir įrenginio viduje – jame pradės kauptis drėgmė. Dėl šios priežasties įrenginį įjungti galima tik jam natūraliai pasiekus kambario temperatūrą“, – perspėja E. Platač.

- Reklama -

Jis taip pat atkreipia dėmesį, jog tam, kad įrenginiu saugiai galėtumėte naudotis lauke, prietaisui svarbu neleisti sušalti. Geriausiai tai padaryti naudojant savo pačių kūno šilumą – telefoną laikyti vidinėje striukės arba kelnių kišenėje. Jei neleisite įrenginiui atvėsti, tokiu atveju jam nieko nenutiks, net jei būnat lauke tektų atsiliepti į trumpą skambutį ar pasinaudoti kita funkcija. 

Tausoti telefoną – rūpintis planeta

„Šiuolaikiniai telefonai ir kompiuteriai – sudėtingi, iš daugelio cheminių elementų sudaryti prietaisai, juose vyksta įvairios cheminės reakcijos. Reikėtų taip pat nepamiršti, kad tausodami skaitmeninius prietaisus pailginame jų gyvavimo ciklą, kartu sumažindami ir elektronikos atliekų kiekius, kurie visame pasaulyje kasmet tik auga. Dėl tokių prietaisų kompleksiškumo jų atliekos vis dar tebėra sunkiai perdirbamos, todėl prietaisų gyvavimo ciklo ilginimas yra atsakingo vartojimo dalis. Būtų gerai prisiminti, kad tiek telefonui, tiek ir kompiuteriui pagaminti naudojami iškastiniai Žemės ištekliai, kurių atsargos senka“, – primena Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė. 

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad nebereikalingiems, nepataisomai sugedusiems ar tiems, kurių taisyti nebeapsimoka, telefonams, kompiuteriams bei kitiems smulkiems elektronikos prietaisams ir elektroniniams žaislams yra skirti specialieji konteineriai. Juos galima rasti prekybos centruose, bibliotekose, įvairiose kitose įstaigose. Jei nenorime, kad šios atliekos taptų aplinkai ir sveikatai pavojingais teršalais, o patektų į įgaliotų perdirbėjų rankas, turime jas šalinti atsakingai.

Keletas patarimų naudojantis telefonu šaltu metų laiku

  • Jei žinote, kad teks ilgiau užtrukti neigiamos temperatūros aplinkoje, prieš tai įkraukite telefoną.
  • Pakeiskite telefono nustatymus, kad taupytumėte bateriją: uždarykite kuo daugiau programų, įjunkite mažos galios režimą, iš anksto atsisiųskite žemėlapius, kad galėtumėte valdyti telefoną lėktuvo režimu. 
  • Laikykite telefoną kišenėje, striukėje, krepšyje ar rankinėje, geriausia – arčiau kūno.
  • Išjunkite telefoną. Jei nerimaujate dėl baterijos, išjunkite telefoną ir laikykite jį šiltoje vietoje šalia kūno, kad būtų galima jį įjungti ir naudoti, kai to prireiks.
  • Naudokite ausines – tai saugesnis būdas klausytis muzikos ir atsiliepti į telefono skambučius, telefoną laikant šiltesnėje vietoje, pvz., arčiau kūno.
  • Nepalikite savo išmaniojo telefono šaltoje transporto priemonėje ilgą laiką – tai gali sukelti negrįžtamus vidinius ir išorinius pažeidimus.
  • Saugokite telefoną užsiimdami aktyvia veikla, pvz., sportuodami – čiuoždami slidėmis ar pačiūžomis. Telefono krytis į sniego pusnį gali reikšti jo paskutinę kelionę.
  • Jei telefoną ar kompiuterį vis dėlto palikote minusinėje temperatūroje ilgesnį laiką, prietaisą atšildykite iš lėto, toliau nuo šildymo įrenginių. 
  • Neįkraukite telefono, kol jis nepasiekė normalios temperatūros. Įkraunant šaltą telefoną galite visam laikui sugadinti jo bateriją. 
  • Telefono saugumą užtikrintų specialus izoliacinis nuo šalčio ir karščio apsaugantis dėklas.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

 

 

TOP naujienos

Vakarų oro srautai Lietuvos link plukdys lietaus debesis ir vėsą

Šiandien bus nepastoviai debesuota. Vietomis trumpas lietus. Kai kur perkūnija. Vėjas vakarų, 9–14 m/s, vietomis gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 18–23 laipsniai šilumos. Liepos 15-os...

Sekmadienį senamiestyje bus ribojamas eismas

Sekmadienį, spalio 1 d., senamiestyje Vasario 16-osios g., prie geležinkelio stoties, vyks „Bobų vasaros mugė“. Ruošiantis jai ir jos metu bus apribotas motorinių transporto...

Aukcione parduodamas buvęs muziejus ant Kuršių marių kranto

Rugpjūčio pabaigoje organizuojamame aukcione už 452 tūkst. eurų pradinę kainą bus siūloma įsigyti buvusį kiek daugiau nei 200 kv. m ploto muziejaus pastatą ant...

ORAI: Šiandien laukia pūgos ir 12 laipsnių šaltis

Šiandien žymesnio sniego nenumatoma. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, 4–9 m/s, rytiniuose rajonuose iki 11 m/s. Aukščiausia temperatūra 1–6 laipsniai šalčio. Antradienį vietomis pasnigs, vyraus nedidelis...

Per metus atlikta daugiau nei 12 000 žemės naudojimo patikrinimų

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), vykdydama vieną svarbiausių savo funkcijų, – žemės naudojimo valstybinę kontrolę, – 2020 metais visoje Lietuvoje atliko 12064 žemės naudojimo patikrinimus. Informacija apie atliktus patikrinimus ir nustatytus pažeidimus pirmą kartą pateikiama išsamioje...

Susidūrimo su laukiniu gyvūnu kaina gali siekti ir keliasdešimt tūkstančių eurų

Daugiausiai avarijų, kurios kyla dėl susidūrimų su laukiniais gyvūnais, įvyksta ne regionuose, o šalia didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus ir Kauno. Vienos Lietuvoje veikiančios draudimo bendrovės statistika atskleidžia, kad vidutinė tokių susidūrimų kaina siekia...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS