11 C
Mažeikiai
2024 / 03 / 28

Mandarinų sezonas jau čia: ko dar nežinojote apie šiuos citrusus?

Ar jau skaitėte?

Mandarinai. Nuotrauka pateikta autoriaus.

Kiekvienas metų laikas į maisto racioną atneša tik jam būdingus produktus. Jei vasarą mėgaujamės uogomis, ankstyvą rudenį – obuoliais, tai paspaudus šaltukui imame ieškoti mandarinų. Tiesa, šie oranžinės spalvos citrusai, net jei labai primena mandarinus, iš tiesų gali skirtis ne tik pavadinimu, bet ir skoniu. Visa tai – selekcininkų nuopelnas, kurie pasauliui padovanojo ne vieną dešimtį skirtingų mandarinų rūšių.

- Reklama -

Rasite visus metus, bet skaniausi – paspaudus šaltukui

Nors prekyba mandarinais net ir šaltojo klimato Lietuvoje vyksta kone visus metus, jų derlius pirkėjus labiausiai džiugina įpusėjus rudeniui. Kaip pasakoja vieno Lietuvoje veikiančio prekybos tinklo komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė, mandarinai geriausią savo skonį atskleidžia iki vėlyvos žiemos.

„Prekybos tinkle pirkėjai mandarinų gali įsigyti visais metų laikais. Per metus pasiūlome apie 25 skirtingas rūšis, tačiau stebime, kad pačios populiariausios ir pirkėjų labiausiai vertinamos yra trys: tai – klementinai, likeriniai ir paprastieji mandarinai. Iš pirmo žvilgsnio, visus juos vienija oranžinė spalva ir panašus aromatas, tačiau iš tiesų kiekviena rūšis turi tik jai būdingas ypatybes. Ne veltui vieniems pirkėjams skanu rūgščiau, kiti ieško saldumo“, – sako I. Baltrušaitienė.

Rūšių skirtumai: nuo žievelės iki formos

Turbūt teko matyti, jog kai kurias palanges puošia ne paprastos gėlės, o mandarinmedžiai. Nors jų dovanojami vaisiai vadinami mandarinais, pats medelis dažniausiai yra japonų kilmės likerinis citrinmedis. Ant jo augantys vaisiai yra likeriniai mandarinai, kitaip dar žinomi kaip satsuma. Teigiama, kad pavadinimą padiktavo Japonijos vietovė, kurioje ir augo šių medžių pirmtakai. Šiandien šios rūšies mandarinai yra itin populiarūs ir noriai valgomi.

- Reklama -

„Likeriniai mandarinai – tai vidutinio dydžio, plokštesnės formos vaisiai, išsiskiriantys geltonesne spalva. Žievelė plona, neryškiai gofruota. Vaisiaus minkštimas yra oranžinio atspalvio, o valgant jaučiama lengva rūgštelė“, – atskleidžia prekybos tinklo komunikacijos vadovė.

Taip pat skaitykite:  Vaistininkai sunerimę – pirmoji karantino savaitė senjorų įpročių nepakeitė

I. Baltrušaitienė pasakoja, jog šiems mandarinams populiarumu nenusileidžia ir paprastieji arba kitaip dar – tikrieji mandarinai: „Tai šiek plokšti, tačiau rutuliški, ryškiai oranžinės spalvos vaisiai. Šių vaisių žievelė nėra stora, lengvai lupasi, o skiltelės nesunkiai atsiskiria viena nuo kitos. Minkštimas saldus, su neryškiai jaučiamu rūgštumo poskoniu. Paprastieji mandarinai gali turėti smulkių sėklyčių“.

Kalėdinių citrusų titulą pelnę klementinai

Vis dėlto daugiausiai liaupsių metai iš metų sulaukia egzotiško pavadinimo mandarinai – klementinai. „Ši mandarinų rūšis gali būti vadinama tiesiog kalėdine, nes būtent klementinai dažniausiai puikuojasi šventiniuose pirkinių krepšeliuose ir yra dažniausiai valgomi šiuo periodu“, – teigia I. Baltrušaitienė.

Klementinai iš kitų mandarinų išskiria ryškesniu skoniu, apvalesne forma ir turi mažiau citrinos rūgšties nei apelsinai. Jų žievelė yra sodriai oranžinės spalvos, paviršius – glotnus ir blizgus. Beje, šie vaisiai lupasi itin lengvai ir turi vieną išskirtinį bruožą – juose beveik niekada nėra sėklyčių. Jų minkštimas – saldžiai pamaloninantis gomurį, o vienas vaisius gali turėti nuo 7 iki 14 gardžių riekelių.

Sakoma, jog klementinai geriausiai skonio paletę atskleidžia savo sezono metu – vėlyvą rudenį. Parduotuvių lentynose jie pasirodo sulig lapkričiu ir karaliauja net keletą mėnesių.

„Rinkdamiesi šią mandarinų rūšį jų sezono metu, neabejotinai galėsite mėgautis geriausiai sunokusiais, aromatingais, saldaus skonio vaisiais, kurie į parduotuves atkeliauja tiesiai iš ūkių“, – atskleidžia I. Baltrušaitienė.

Indrė Baltrušaitienė
Komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Svarbu žinoti, jei planuojate rinkti labdarą

Ar galima labdarą rinkti į asmeninę sąskaitą? Pasitaiko situacijos, kai į nelaimę patekusiam žmogui – susirgus, sudegus namams, patekus į sunkią materialinę padėtį ir panašiai...

40-metė Dalytė išmoko gyventi su depresija: svarbiausia buvo rasti mėgstamą darbą

Monotoniškas darbas Dalytė Petrauskienė kilusi iš Marijampolės. Ten prabėgo jos vaikystė ir jaunystė, tačiau bandant dėlioti gyvenimo pamatus, jauną moterį užklupo liga. Kaip pati pašnekovė...

Vyras iš Žemaitijos pamažu atskleidžia duomenų analitikos paslaptis

Nedideliame mieste šiaurinėje Lietuvoje gyvenantis Vytautas Užimtumo tarnyboje pirmą kartą užsiregistravo būdamas 39 metų. Iki šiol sėkmingai dirbęs ir valstybiniame, ir privačiame sektoriuje vyras...

7 gero mandarino paslaptys, kurias turi žinoti kiekvienas

Kai pakvimpa mandarinais – visi žinome, kad Kalėdos jau ne už kalnų. Šių vaisių populiarumas ypač išauga lapkritį, o slūgti ima tik prieš pavasarį....

Sveikas žmogus – maistas, sportas ir… miegas

Sveikas žmogus – laimingas žmogus! Vis dėlto, kaip greitame kasdieninio gyvenimo ritme išsaugoti gerą savijautą ir sveikatą? Tai klausimas anksčiau ar vėliau iškylantis kiekvienam iš mūsų. Atsakymą į jį dažniausiai lydi du patarimai –...

Lapkričio 14-oji, Karaliaus Mindaugo žūties diena

Lapkričio 14-oji, šeštadienis, 46 savaitė. Saulė teka 7.48 val., leidžiasi 16.17 val. Dienos ilgumas 8.29 val. Mėnulis (delčia). Vardadieniai: Adeodatas, Emilis, Gotfridas, Judita, Saulenė, Sidona. Datos: Pasaulinė diabeto diena Karaliaus Mindaugo žūties diena Mindaugas – pirmasis Lietuvos valdovas ir karalius. Jis suvienijo...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS