15 C
Mažeikiai
2024 / 05 / 25

Kęstutis Grinaveckas. Techninė recesija – 10 būdų, kaip verslui pasiruošti sunkesniam laikotarpiui

Ar jau skaitėte?

Gegužės pradžioje Lietuvos ekonomistai perspėjo, kad šalis paniro į techninę recesiją. Tai specialus terminas, kuomet šalies bendras vidaus produktas (BVP) bent du ketvirčius iš eilės yra neigiamas. Ekonomistų vertinimu, tai rimtas ženklas, kad Lietuva ilgainiui galėtų susidurti su recesija. Tačiau ankstesnės recesijos, Lietuvoje vykusios 2008-aisiais ir 2020-aisiais, rodo, kad po to ekonomika atsistoja ant kojų, o verslas greitai pradeda didinti savo apsukas.

- Reklama -

Manau, nemaža dalis  įmonių vadovų sutiks, kad ir smulkieji, ir didieji verslai retai kada būna pasiruošę ekonomikos nuosmukiui. Juk, kam galvoti apie sunkesnį laikotarpį, kada tavo įmonei sekasi. Retai susimąstome, kad recesija yra natūrali ekonominio ciklo dalis ir istoriškai pasikartoja. Todėl verslui apie artėjantį sunkesnį laikotarpį reikėtų pradėti mąstyti gerokai anksčiau. Yra keli efektyvūs būdai nuo ko pradėti.

Problemos ignoravimo žala

Kęstutis Grinaveckas.

Dažnai ekonomistų prognozės apie šalies ekonomiką leidžia imtis veiksmų dar neištikus sunkesniam laikotarpiui. Jeigu ignoruosite būsimą problemą ir nedarysite nieko, ekonominiai iššūkiai verslui smogs staigiai, skaudžiai ir su ilgalaikėmis pasekmėmis.

Faktų įvertinimas

Lengva išsigąsti, remiantis tuo, kas galėtų būti, o ne tuo, kaip iš tikrųjų yra. Būtina gauti visą informaciją apie tai, kas vyksta, ir nagrinėti tik faktus, nepaisant emocijų ar nuogirdų. Prieš sudarydami planą ekonominiams iššūkiams įveikti, analizuokite oficialius skaičius, savo pačių padėtį ir nepervertinkite įmonės galimybių. Tuo pat metu nereikėtų išsigąsti būsimų prognozių ar imtis impulsyvių veiksmų.

Verslo įvertinimas iš naujo

Sunkūs laikai yra verslo kryžkelė, suteikianti galimybę priimti sunkius sprendimus, atrasti, kas veikia, o kas ne. Ekonominis nuosmukis – tinkamas laikas į savo įmonę pažvelgti iš šalies ir padaryti tai, ko nepadarėte anksčiau.

Rinkodaros tęsimas

Net jei galite pasiūlyti geriausią produktą rinkoje, klientai niekada apie jį nesužinos, jei negalėsite jiems to pranešti. Pradedant verslą ši dalis daugeliui yra gyvybiškai svarbi, tačiau ilgainiui, neskyrus tam dėmesio, o ypač finansinių sunkumų metu, ji gali būti ir visai užmiršta. Todėl, sudarant veiksmų planą ekonomikos nuosmukio laikotarpiu, būtina dalį biudžeto skirti rinkodarai.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Prezidentas: Lietuvai būtina teisingesnė, stabilesnė ir gyventojų pajamų augimą skatinanti mokesčių sistema

Tinkamos kainos išlaikymas

Ekonomikos sunkmečiu gali kilti idėja sumažinti kainas ir taip pritraukti daugiau klientų. Arba atvirkščiai – didinti kainas, nes įmonei atėjo sunkūs laikai. Nesuklyskite. Prieš priimdami sprendimus dėl kainų, kurį laiką stebėkite, kaip elgiasi konkurentai ir kokia jūsų siūlomo produkto kaina vyrauja rinkoje. Neatsižvelgus į kainų vidurkį, nesunku prarasti klientus, kurie taip pat kovoja su infliacija. Svarbu paminėti, kad lietuviai vis didesnį dėmesį skiria ne tik kainai. Tad jeigu jūsų gaminiai išsiskiria iš konkurentų savo kokybe, klientai už jį bus pasiruošę mokėti daugiau.

Konkurentų veiksmų stebėjimas

Netgi besivystančiose rinkose yra vienokia ar kitokia konkurencija, ypač šaliai sunkiu laikotarpiu. Labai svarbu nepraleisti pro akis naujų konkurentų, kurie nepastebimai jus gali aplenkti. Net ir siūlant geriausią prekę ar paslaugą, nereikėtų užmigti ant laurų. Sunkiu laikotarpiu reikia kur kas daugiau pastangų naujiems klientams pritraukti, ypač rinkoje, perpildytoje panašių pasiūlymų. Kuo daugiau žinosite apie savo konkurentus, tuo geriau būsite pasirengę jiems nenusileisti. Verta išsiaiškinti, kuo konkurentai skiriasi nuo jūsų – kaip pritraukia klientus ir ar daro kažką tokio, ko nedarote jūs. Analizuodami konkurentų veiklą lengviau pastebėsite savo versle daromas klaidas.

Nuolatinis duomenų analizavimas

Nenuvertinkite verslo duomenų stebėjimo vertės. Tai gali suteikti vertingų įžvalgų. Ekonomikos nuosmukio laikotarpiu naudingiausia ir toliau analizuoti duomenis bei stebėti, kaip sunkumai veikia jūsų verslą. Jeigu įmonė jau anksčiau išgyveno sunkesnį laikotarpį, verta atsiversti tų metų analizes ir išsiaiškinti, kokie veiksmai tada labiausiai padėjo, o kokie – pakenkė. Sukūrę reguliariai atnaujinamą duomenų suvestinę, pastebėsite tendencijas ir prognozes, kurios gali padėti pasiruošti sunkiems laikams, o jiems atėjus – nesustoti.

Naujų idėjų pritaikymas

Jeigu tai, ką darote ilgą laiką, kažkuriuo metu nebeveikia, prasminga išbandyti ką nors naujo. Prasidėjus sudėtingam laikotarpiui daugybė verslų koncentruojasi į patikrintus būdus ir priemones, nors pastebi, kad tai neatneša ankstesnės naudos. Verslininkai turi būti pasirengę bet kuriuo metu „išeiti iš savo komforto zonos“, išbandyti naujas idėjas ar kreiptis į profesionalus, jei patys neranda išeities.

Taip pat skaitykite:  Mitai apie pensijų anuitetus: Pinigai nukeliaus „Sodros“ išmokoms, nebus mokami visą gyvenimą

Ekonominės situacijos stebėjimas

Ekonominiai pokyčiai gali turėti didžiulį poveikį bet kuriam verslui, todėl svarbu sekti paskutines naujienas. Visada stebėkite ženklus, rodančius, kad jūsų verslas gali sustoti, nors daugeliui kitų tai ir negresia. Labai svarbu į ekonominę situaciją pažvelgti iš šalies.

Mokymasis iš patirties

Išlaikyti įmonę ekonomikos nuosmukiu, lyg gesinti gaisrą čia ir dabar. Didesnių nuostolių išvengti padeda išankstinis planavimas, sėkmių ar nesėkmių vertinimas ir analizavimas, ką būtų galima daryti kitaip. Prieš prasidedant ekonominiam sunkmečiui, visada pasirodo užuominų. Verta peržiūrėti, kokie ženklai buvo ignoruojami anksčiau, ir jų nekartoti. 

Kęstutis Grinaveckas, alternatyvaus finansuotojo „Finpro“ valdybos narys

 

TOP naujienos

Nuo 2020 m. keisis šauktinių amžius

Seimas nusprendė sumažinti į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą šaukiamų karo prievolininkų amžių. Nuo 2020 m. sausio 1 d. vietoj 19–26 metų bus šaukiami...

Auga lai augalai: daržo entuziastės Solveigos Pranckūnės patarimai pradedantiesiems ir patyrusiems

Daržų ir sodų darbymetis balandžio ir gegužės mėnesiais pasiekia patį įkarštį. Tad į šio sezono daržininkystės traukinį norintys suspėti naujokai turėtų suskubti, o patyrę...

Horoskopai balandžio 10 dienai

AVINASJokiu būdu šiandien nesivelkite į kokias nors varžybas, ginčus, lažybas ir panašius dalykus. Susilaikykite nuo komentarų, ypač jei kalbamas dalykas ir jums pačiam nėra...

Patogus gidas: kaip išsirinkti naują išmanųjį telefoną

Statistiškai žmonės savo išmaniuosius keičia maždaug kas 28 mėnesius, t.y. kiek rečiau nei kas dvejus metus. Kartu su augančia įrenginių pasiūla, auga ir galvos...

Kūčių klasika – karpis: taip iškeptas sužavės visus, o paruošti bus vieni juokai

Silkę vadiname Kūčių stalo karaliene, tačiau valdovo karūna visgi labiau derėtų karpiui. Artėjant šventėms būtent šios nuo seno lietuvių pamėgtos žuvies parduodama daugiausiai, atskleidžia Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Keptuvėje kepti karpio...

Vasario 4 diena, Pavasario šauktuvės

Saulė teka 08:06 leidžiasi 17:01 dienos ilgumas 08.55 Mėnulis: Delčia (dyla) Vardadieniai: N24.lt - NAUJAS! Andriejus, Vydmantas, Arvilė, Joana, Andrius, Vidmantas. Datos: Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Pavasario šauktuvės Rašoma, kad per šią šventę ypatingas apeigas atlikdavo netekėjusios merginos. (T. Narbutas,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS