2.6 C
Mažeikiai
2024 / 11 / 10

Kęstutis Grinaveckas. Techninė recesija – 10 būdų, kaip verslui pasiruošti sunkesniam laikotarpiui

Ar jau skaitėte?

Gegužės pradžioje Lietuvos ekonomistai perspėjo, kad šalis paniro į techninę recesiją. Tai specialus terminas, kuomet šalies bendras vidaus produktas (BVP) bent du ketvirčius iš eilės yra neigiamas. Ekonomistų vertinimu, tai rimtas ženklas, kad Lietuva ilgainiui galėtų susidurti su recesija. Tačiau ankstesnės recesijos, Lietuvoje vykusios 2008-aisiais ir 2020-aisiais, rodo, kad po to ekonomika atsistoja ant kojų, o verslas greitai pradeda didinti savo apsukas.

- Reklama -

Manau, nemaža dalis  įmonių vadovų sutiks, kad ir smulkieji, ir didieji verslai retai kada būna pasiruošę ekonomikos nuosmukiui. Juk, kam galvoti apie sunkesnį laikotarpį, kada tavo įmonei sekasi. Retai susimąstome, kad recesija yra natūrali ekonominio ciklo dalis ir istoriškai pasikartoja. Todėl verslui apie artėjantį sunkesnį laikotarpį reikėtų pradėti mąstyti gerokai anksčiau. Yra keli efektyvūs būdai nuo ko pradėti.

Problemos ignoravimo žala

Kęstutis Grinaveckas.

Dažnai ekonomistų prognozės apie šalies ekonomiką leidžia imtis veiksmų dar neištikus sunkesniam laikotarpiui. Jeigu ignoruosite būsimą problemą ir nedarysite nieko, ekonominiai iššūkiai verslui smogs staigiai, skaudžiai ir su ilgalaikėmis pasekmėmis.

Faktų įvertinimas

Lengva išsigąsti, remiantis tuo, kas galėtų būti, o ne tuo, kaip iš tikrųjų yra. Būtina gauti visą informaciją apie tai, kas vyksta, ir nagrinėti tik faktus, nepaisant emocijų ar nuogirdų. Prieš sudarydami planą ekonominiams iššūkiams įveikti, analizuokite oficialius skaičius, savo pačių padėtį ir nepervertinkite įmonės galimybių. Tuo pat metu nereikėtų išsigąsti būsimų prognozių ar imtis impulsyvių veiksmų.

Verslo įvertinimas iš naujo

Sunkūs laikai yra verslo kryžkelė, suteikianti galimybę priimti sunkius sprendimus, atrasti, kas veikia, o kas ne. Ekonominis nuosmukis – tinkamas laikas į savo įmonę pažvelgti iš šalies ir padaryti tai, ko nepadarėte anksčiau.

Rinkodaros tęsimas

Net jei galite pasiūlyti geriausią produktą rinkoje, klientai niekada apie jį nesužinos, jei negalėsite jiems to pranešti. Pradedant verslą ši dalis daugeliui yra gyvybiškai svarbi, tačiau ilgainiui, neskyrus tam dėmesio, o ypač finansinių sunkumų metu, ji gali būti ir visai užmiršta. Todėl, sudarant veiksmų planą ekonomikos nuosmukio laikotarpiu, būtina dalį biudžeto skirti rinkodarai.

- Reklama -

Tinkamos kainos išlaikymas

Ekonomikos sunkmečiu gali kilti idėja sumažinti kainas ir taip pritraukti daugiau klientų. Arba atvirkščiai – didinti kainas, nes įmonei atėjo sunkūs laikai. Nesuklyskite. Prieš priimdami sprendimus dėl kainų, kurį laiką stebėkite, kaip elgiasi konkurentai ir kokia jūsų siūlomo produkto kaina vyrauja rinkoje. Neatsižvelgus į kainų vidurkį, nesunku prarasti klientus, kurie taip pat kovoja su infliacija. Svarbu paminėti, kad lietuviai vis didesnį dėmesį skiria ne tik kainai. Tad jeigu jūsų gaminiai išsiskiria iš konkurentų savo kokybe, klientai už jį bus pasiruošę mokėti daugiau.

Konkurentų veiksmų stebėjimas

Netgi besivystančiose rinkose yra vienokia ar kitokia konkurencija, ypač šaliai sunkiu laikotarpiu. Labai svarbu nepraleisti pro akis naujų konkurentų, kurie nepastebimai jus gali aplenkti. Net ir siūlant geriausią prekę ar paslaugą, nereikėtų užmigti ant laurų. Sunkiu laikotarpiu reikia kur kas daugiau pastangų naujiems klientams pritraukti, ypač rinkoje, perpildytoje panašių pasiūlymų. Kuo daugiau žinosite apie savo konkurentus, tuo geriau būsite pasirengę jiems nenusileisti. Verta išsiaiškinti, kuo konkurentai skiriasi nuo jūsų – kaip pritraukia klientus ir ar daro kažką tokio, ko nedarote jūs. Analizuodami konkurentų veiklą lengviau pastebėsite savo versle daromas klaidas.

Nuolatinis duomenų analizavimas

Nenuvertinkite verslo duomenų stebėjimo vertės. Tai gali suteikti vertingų įžvalgų. Ekonomikos nuosmukio laikotarpiu naudingiausia ir toliau analizuoti duomenis bei stebėti, kaip sunkumai veikia jūsų verslą. Jeigu įmonė jau anksčiau išgyveno sunkesnį laikotarpį, verta atsiversti tų metų analizes ir išsiaiškinti, kokie veiksmai tada labiausiai padėjo, o kokie – pakenkė. Sukūrę reguliariai atnaujinamą duomenų suvestinę, pastebėsite tendencijas ir prognozes, kurios gali padėti pasiruošti sunkiems laikams, o jiems atėjus – nesustoti.

Naujų idėjų pritaikymas

Jeigu tai, ką darote ilgą laiką, kažkuriuo metu nebeveikia, prasminga išbandyti ką nors naujo. Prasidėjus sudėtingam laikotarpiui daugybė verslų koncentruojasi į patikrintus būdus ir priemones, nors pastebi, kad tai neatneša ankstesnės naudos. Verslininkai turi būti pasirengę bet kuriuo metu „išeiti iš savo komforto zonos“, išbandyti naujas idėjas ar kreiptis į profesionalus, jei patys neranda išeities.

Ekonominės situacijos stebėjimas

Ekonominiai pokyčiai gali turėti didžiulį poveikį bet kuriam verslui, todėl svarbu sekti paskutines naujienas. Visada stebėkite ženklus, rodančius, kad jūsų verslas gali sustoti, nors daugeliui kitų tai ir negresia. Labai svarbu į ekonominę situaciją pažvelgti iš šalies.

Mokymasis iš patirties

Išlaikyti įmonę ekonomikos nuosmukiu, lyg gesinti gaisrą čia ir dabar. Didesnių nuostolių išvengti padeda išankstinis planavimas, sėkmių ar nesėkmių vertinimas ir analizavimas, ką būtų galima daryti kitaip. Prieš prasidedant ekonominiam sunkmečiui, visada pasirodo užuominų. Verta peržiūrėti, kokie ženklai buvo ignoruojami anksčiau, ir jų nekartoti. 

Kęstutis Grinaveckas, alternatyvaus finansuotojo „Finpro“ valdybos narys

 

TOP naujienos

Maisto švaistymo problemai spręsti – vartotojų poreikius atitinkantys gamintojų sprendimai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos skelbiami duomenys atskleidžia nemalonią tiesą – kasmet kiekvienas iš mūsų vidutiniškai išmetame apie 60 kg maisto. Vien pernai „Maisto...

Pristatyta į Lietuvą atkeliaujanti nauja, nuotoliniu būdu valdomų automobilių pritaikymo technologija

Artimiausiu metu Lietuvos vartotojams bus pristatyta į šalį atkeliaujanti nauja technologinė galimybė – per nuotolį valdomų automobilių techninis funkcionalumas ir pritaikymas automobilių dalijimosi srityje....

Astrologinė prognozė vasario 8-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Neturėsite progos atsipūsti nuo darbų ir įtampos. Padidės aplinkinių reiklumas, kuris gali žeisti ar bauginti. Galbūt teks pateikti ataskaitas, ką ir kaip nuveikėte...

Kaip Lietuvos žmonės atostogaus šią vasarą

Atostogos yra tas neilgas laikas per metus, kurį skiriame sau ir savo poreikiams. Tačiau kokios bus Lietuvos žmonių atostogos šią vasarą? Tyrimas parodė, kad...

Kodėl lietuviai ir toliau naudojasi fiksuotuoju ryšiu?

Laidiniai telefonai nemirė ir jų išnykimas tikrai nėra taip arti, kaip daugelis galvoja. Fiksuotuoju ryšiu Lietuvoje vis dar kas mėnesį pasinaudoja Klaipėdos miestui prilygstantis abonentų skaičius, o žmonių domėjimasis šia paslauga netgi aktyvesnis, nei...

„Iki“ parduotuvėse jau šiandien galima prisidėti prie „Maisto banko“ akcijos: fondas įvardijo, kokių produktų...

Penktadienio popietę visoje Lietuvoje prasideda tradicinė rudeninė „Maisto banko“ paramos akcija, skirta padėti sunkiau besiverčiantiems šalies gyventojams. Didžiausias fondo rėmėjas maistu – prekybos tinklas „Iki“ – kviečia savo pirkėjus nelikti abejingiems ir padėti ištiesti...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS