16.4 C
Mažeikiai
2024 / 05 / 12

Ekspertė atsakė, ar jums vasarą tikrai reikia dar vienos naujos suknelės

Ar jau skaitėte?

Šią vasarą norint atrodyti stilingai nebūtina savo drabužių spintos papildyti dar viena nauja suknele. „Nors spintoje kabo keliolika suknelių, parduotuvių lentynoms lūžtant nuo vis naujų sezoninių prekių, lengva pasiduoti pagundai įsigyti dar vieną. Atsispirti impulsyviam pirkimui padės trys klausimai, kuriuos būtina sau užduoti“, – neskubėti pataria Vilniaus kolegijos (VIKO) Mados dizaino katedros vedėja Silvija Grušnienė.

- Reklama -

Anot mados ekspertės, svarbu savęs paklausi – ar tikrai reikia, ar turėsiu su kuo derinti ir ar galiu mainytis.

„Kiekvienais metais vien tik Lietuvoje sukaupiame daugiau kaip 70 tūkst. tonų perteklinės tekstilės, kurios pagrindą sudaro dėvėti drabužiai. Tam tikra prasme mes esame mados įkaitai. Noras neatsilikti nuo savo draugų ar sekamų žvaigždžių, naujausių mados tendencijų sukuria poreikį pirkti, o jis neretai būna perteklinis. Todėl pirmiausia prieš perkant naują drabužį ar aksesuarą vertėtų pradėti nuo klausimo, ar man šio daikto tikrai reikia, ar perku norėdamas tiesiog patenkinti norą pirkti“, – dėsto S. Grušnienė.

Anot jos, jei atsakymas į šį klausimą teigiamas, tai dar nereiškia, kad jau reikia traukti banko kortelę ar grynuosius.

Vasaros suknelės. Iliustracinė nuotrauka.

„Ne tiesiog savęs paklauskite, bet ir sau argumentuokite, kodėl jums reikia šį sezoną ypač madingos ciklameno spalvos suknelės. Ar tikrai savo drabužių spintoje neturite panašaus silueto, spalvos suknelės? Apgalvokite, jog gal pakaktų nusipirkti suknelę papildančią detalę – ciklamenų spalvos dirželį ar skarelę. Taip pat atsakykite sau į klausimus, kokiomis progomis ją nešiosite ir ar norint dėvėti naują suknelę nereikės papildomai įsigyti batelių, rankinės ar kitų aksesuarų? Nepamirškite skirti laiko drabužio medžiagos kokybei ir pasiuvimui įvertinti – nepirkite užburti mažos kainos ar azarto. Dažnai tik parsinešę drabužį namo ar užsidėję jį į šventę pastebime, jog negalime išlyginti medžiagos, nekokybiškas siūles, netinkamą ilgį ar, jog drabužis visai nedera mano figūrai, spalva netinka“, – vardija VIKO mados dizaino katedros vedėja.

Taip pat skaitykite:  Horoskopai birželio 15 dienai

Apgalvokite drabužių derinius

Vilniaus kolegijos (VIKO) Mados dizaino katedros vedėja Silvija Grušnienė.

Pasak ekspertės, spintoje pakanka turėti 15-20 bazinių tarpusavyje puikiai derančių drabužių, tinkančių dėvėti skirtingoms progoms.

- Reklama -

„Dažnai impulsyviai perkame naujus drabužius, kai mūsų turimas garderobas nedera tarpusavyje. Tuomet rezultatas toks, jog spinta „lūžta“ nuo drabužių, tačiau mes ir vėl neturime, ką apsirengti, – sako S. Grušnienė. – Todėl prieš pirkdami naują rūbą pagalvokite, ar jis derės su jūsų jau turimais drabužiais. Galvoje turėtumėte susidaryti kelis aprangos komplektus, prie kurių derintumėte naują pirkinį – tik tokiu atveju pirkti tikslinga“.

S. Grušnienė sako, jog jei negalite pateikti atsakymo į klausimą, ar naujas pirkinys derės su jau turimais, tuomet pirmiausia vertėtų atlikti spintos reviziją: „Peržiūrėkite visus turimus drabužius, aksesuarus ir susikurkite vadinamąją spintos kapsulę – drabužius, kurie puikiai dera tarpusavyje. Tokiu būdu ne tik sumažinsite tikimybę pirkti impulsyviai, bet ir sutaupysite laiko galvodami, ką apsirengti“.

VIKO Mados dizaino katedros vedėja pabrėžia, jog pirkti spontaniškai – neracionalu nei jūsų finansų, nei gamtos atžvilgiu. Geriau turėti mažiau, bet kokybiškus, tikrai reikalingus ir jums tinkančius, tarpusavyje puikiai derančius drabužius bei aksesuarus.

„Drabužių suvartojimą galėtume sumažinti, jei mažintume jų gamybą. Tačiau pirkėjas diktuoja paklausos ir pasiūlos santykį, o šiuo metu paklausa greitajai madai – itin didelė. Perkame, nes madinga, pigu, skelbiama patraukli akcija. Vėliau nekokybiškas drabužis suplyšta, greitai nusidėvi, tampa nebemadingas. Tada vėl perkame ir taip sukuriamas užburtas neatsakingo vartojimo ratas“, – teigia ekspertė.

Tiesa, S. Grušnienė pastebi, jog vis dažniau ieškoma naujų, tvaresnių audinių formulių ir sprendimų būdų. Šiuo metu jau yra sukurtas higieniškas kanapinis pluoštas. Taip pat vis dažniau gaminami audiniai iš nekenksmingų medžiagų: kavos tirščių ar jūros dumblių. Kartu keičiasi ir vartotojų požiūris į madą – skirtingi tyrimai rodo, jog renkantis naujus drabužius net penktadalis žmonių tvarumą nurodo kaip svarbų aspektą.

Taip pat skaitykite:  ORAI: Antradienio dieną vietomis trumpai palis

Skolinkitės, mainykite ir dalinkitės

Tvari mada dažnai siejama su antriniu panaudojimu. Tačiau mūsų visuomenėje vis dar vyrauja klaidingas įsitikimas, jog iš dėvėtų drabužių parduotuvių įsigyti drabužiai yra nestilingi ir prastos kokybės.

„Dėvėtų drabužių parduotuvėse neretai galima rasti ir žinomų prekinių ženklų, originalių, aukštos kokybės drabužių. Todėl jei svarstote apie naują drabužį, pirmiausia pasižvalgykite, galbūt jį galite gauti iš antrų rankų“, – pataria ekspertė.

Anot jos, dėvėtų drabužių parduotuvėse įvaizdžio ir mados dizaineriai taip pat sugeba rasti aukštos audinių kokybės drabužių, kuriuos dekonstruoja ir sukuria naują mados produktą.

„Pavyzdžiui, VIKO Įvaizdžio ir Mados dizaino, Mados technologijų ir verslo studijų programų studentai savo baigiamuosiuose projektuose sugeba dėvėtų drabužių parduotuvėse rasti perliukų, kuriuos atnaujinus ne tik panaudoja savo darbų pristatymuose, bet ir toliau sėkmingai dėvi ne vieną kartą“, – pasakoja S. Grušnienė.

Ekspertė taip pat ragina neapsiriboti tik dėvėtų drabužių parduotuvėmis – pasižvalgykite ir po draugių spintas. Keiskitės, mainykite atsibodusius drabužius – taip atlaisvinsite savo spintą ir galėsite ją papildyti naujais drabužiais už dyką.

„Perkant drabužius sąmoningai, o ne impulsyviai ne tik atsiras tvarka spintoje, bet ir mūsų galvoje. Todėl visada prieš perkant verta pagalvoti apie kokybę, o ne kiekybę – ar tikrai to rūbo reikia, kaip jį pavyks suderinti su turimais. O jei kyla abejonių – geriau nepirkite“, – pataria S. Grušnienė.

TOP naujienos

Lempučių spindesys ir tamsa: kas slypi po stiklu ar plastiku?

Taupome elektrą, bet pajusti švenčių laukimo nuotaiką vis tiek norisi. Ir medikai pataria: jei nenorime pulti į depresiją, reikia daugiau šviesos. Kaip suderinti taupumą...

Kaip nebrangiai pasaldinti gyvenimą norint vartoti mažiau cukraus: pasigaminkite alternatyvą, kuri tiks ir kepiniams

Rytoj yra puiki proga padovanoti kažką saldaus brangiems žmonėms – būtent trečiąjį spalio šeštadienį švenčiama Saldžiausia siena. O kaip saldžiu kepiniu palepinti tuos, kurie...

Turto bankas aukcione parduoda sraigtasparnį

Valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas viešojo aukciono būdu parduoda valstybei priklausantį sraigtasparnį „Airbus Helicopters EC-145“. Techniškai tvarkingas...

Mažeikių rajone aptikta sodyba, kurios savininkas pretendavo tapti „kulinarinio paveldo puoselėtoju“ (video)

Seime dar vykstant kovai dėl naminės degtinės legalizavimo, kai kurie gyventojai, net nelaukdami sprendimų, imasi iniciatyvos kulinarinio paveldo puoselėjimu kaimo sodybose. Ir visai nesvarbu,...

Kuriose savivaldybėse geriausia demografijos, pilietinio ir visuomeninio aktyvumo situacija?

Geriausias demografijos, pilietinio ir visuomeninio aktyvumo rodiklis 2020 m. tarp visų šalies savivaldybių buvo Klaipėdos r., Vilniaus r. ir Neringos savivaldybėse. 2013-2020 m. demografijos, pilietinio ir visuomeninio aktyvumo rodikliai gerėjo tik kitų savivaldybių klasteryje...

Pavojai vasaros metu: kokie sveikatos negalavimai gali užkupti šiltuoju sezonu?

Skaudanti gerklė, sloga, kosulys ir vasara – atrodo nesuderinami dalykai. Nors orai šiuo metų laiku dažnai lepina šiluma ir saule, peršalimo ligos gali būti daug arčiau nei manote. Mažeikių „InMedica“ klinikos šeimos gydytojas Audrius...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS