4.2 C
Mažeikiai
2024 / 10 / 05

Ekspertai pataria, kaip išradingai panaudoti po švenčių likusį maistą

Ar jau skaitėte?

Tvarka šaldytuve.

Turbūt nėra šeimos, kurios šaldytuve po švenčių neliktų jau paruoštų patiekalų arba nepanaudotų jų ingredientų. Maisto švaistymas – vis dar aktuali problema: nors uždirbame mažiau nei vidutinis europietis, išlaidaujame tiek pat. Todėl gausius vaišių stalus mėgstantiems lietuviams šventiniu laikotarpiu dažnai tenka išmesti daugiau maisto nei įprastai. „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva sako, kad norint namuose tvariai ir tinkamai užsišaldyti maisto atsargas ar likučius, pravartu žinoti tam tikras taisykles, kurios produktams leis ilgiau išlaikyti aukštą kokybę. Kulinarijos technologė Lina Barčaitė taip pat pataria, kaip antram gyvenimui prikelti kai kuriuos produktus, kad pasibaigus šventėms jų nereikėtų išmesti.

- Reklama -

Nuo salotų iki troškinių: kitos dienos pusryčius ir pietus pasigaminkite iš likučių

Nors įprastai sau pažadame, kad kitoms šventėms tiek daug negaminsime, dažniausiai elgiamės kaip įpratę – stengiamės, kad maisto nepritrūktų sau ir svečiams. Tik štai jiems išsiskirsčius pastebime, kad pusė patiekalų, deja, liko nesuvalgyti.

Įvairūs šaldymo būdai.

Pasak „Rimi“ kulinarijos technologės L. Barčaitės, kad nesuvalgyto maisto vėliau nereikėtų išmesti, svarbu jo likučių nepalikti ant stalo iki ryto, o iškart sudėti visą maistą į šaldytuvą skaidriose stiklinėse arba plastikinėse maisto dėžutėse. Sunaudoti greitai gendančius produktus, padės ir tvarka šaldytuve: „Labiau matomose vietose pasidėkite tuos produktus, kuriuos reikia suvartoti kuo greičiau, kad juos matytumėte iškart atidarę šaldytuvo dureles. Maisto produktus dėliokite tiksliai pagal kategorijas: į tam skirtas lentynas dėkite pieno produktus, kitur – daržoves, vaisius, mėsą ir žuvį.“

„Kitos dienos pusryčiams, panaudojus daržovių, grybų ar mėsos likučius, bus galima išsikepti gardų omletą, o košes pagardinti likusių vaisių gabalėliais. Jei išsikepėte kelias vištas, antis ar kiaulienos kumpį ir po švenčių dar liko nesuvalgytų mėsos gabaliukų, juos panaudokite sumuštiniams, tortilijų suktinukams, makaronų padažui ar net troškiniui, o silkės gabalėlius – salotoms“, – pataria L.Barčaitė.

Iš paukštienos likučių pasigaminsite gardžių sumuštinių.

Kulinarijos ekspertė sako, kad antram gyvenimui galima prikelti net apvytusias salotas, kurias daugelis linkę išmesti: „Nupurškite salotas vandeniu ir padėkite bent valandai į šaldytuvą. Tuo metu pasigaminkite gardų padažą prie salotų, kuriam prireiks: šaukšto citrinų sulčių, šaukšto medaus, šaukštelio druskos ir 3 šaukštų alyvuogių aliejaus bei žiupsnelio juodųjų pipirų. Apipilkite salotas šiuo padažu ir jos tiks prie bet kurio mėsos ar žuvies patiekalo.“

Tuo tarpu iš nepanaudotų apvytusių prieskoninių žolelių ji siūlo pasigaminti prieskoninį sviestą: „Reikia smulkiai supjaustyti prieskonines žoleles ir sumaišyti su kambario temperatūros sviestu. Nepamirškite pagardinti šio sviesto trupučiu juodųjų ir aitriųjų paprikų bei druskos. Na, o apdžiūvusį prancūzišką batoną atgaivinsite jį supjaustę mažais kubeliais ir apšlakstę alyvuogių aliejumi – dar užberkite šiek tiek mėgstamų prieskonių ir įdėkite kepti į orkaitę: turėsite puikius salotų skrebučius.“

- Reklama -

Na, o norintiems gyventi taupiau ir tvariau „Rimi“ kulinarijos technologė pataria iš kasdieninio raciono pašalinti receptus, kuriems reikia labai daug skirtingų ingredientų. Taip bus išvengta likučių, kurie nepanaudoti sugenda.

Ko tikrai nesuvalgysime – užšaldykime

Maisto laikymas maišeliuose.

Šventėms dažnai nusiperkame daugiau nei reikia šviežių prieskoninių žolelių – ir salotoms gardinti, ir patiekalams papuošti. Lieka ir vaisių bei uogų, kurių nesunaudojome kepiniams ar vaisių salotoms, taip pat atsargai nusipirktos termiškai neapdorotos mėsos, iš kurios po švenčių jau nebesinori nieko gaminti. Tad išeitis visada yra – daug ką galima užšaldyti.

„Saugant gamtą, siūlyčiau maistą šaldyti tam skirtuose daugkartiniuose indeliuose. Svarbu, jog šaldymo ir laikymo metu produktas neprarastų drėgmės, todėl jį reikėtų įpakuoti sandariai, kad nesusidarytų oro tarpų, neatsirastų šerkšno. Šaldant mėsą, ją reikėtų nuplauti, nusausinti ir tik tada dėti į šaldymo kamerą. Mėsa taip pat turėtų būti gerai įpakuota, kad neapdžiūtų ir neprarastų savo skoninių savybių bei išvaizdos. Šaldytos mėsos ilgai laikyti nerekomenduojama, tačiau tai priklauso nuo šaldiklio temperatūros – jame turėtų būti -18 laipsnių ir žemesnė temperatūra. Vis dėlto, siūlyčiau mėsą per porą mėnesių sunaudoti“, – pataria O.Suchočeva.

Maisto laikymas stikliniuose indeliuose.

Pasak komercijos operacijų vadovės, daugeliu atvejų gaminio forma bei skoninės savybės priklauso nuo to, ar gaminys tinkamai užšaldytas ir ar pasirūpinta jo tinkamu šaldymo ir atitirpinimo procesu. Jeigu viskas atlikta tinkamai, maistinės vertės šaldytas maistas nepraranda. Jei šaldomas daržoves planuojate naudoti sriubai ar troškiniams – jas pravartu iš karto supjaustyti, o vaisius reikėtų atskirti nuo nevalgomos jų dalies (nulupti, išimti kauliuką ir pan.), supjaustyti arba sutrinti, supakuoti šaldymui skirtuose induose ar maišeliuose.

„Visų pirma reikėtų produktus šaldyti porcijomis, nes vieną kartą atitirpinto viso produkto pakartotinai užšaldyti nebegalima. Galima šaldyti ir jau paruoštus patiekalus: svarbu juos pirmiausiai atvėsinti iki kambario temperatūros, palaikyti šaldytuve ir tik tuomet dėti į šaldiklį. Tiesa, šaldymui tinkami ne visi maisto produktai. Užšaldyti nerekomenduojama padažų, majonezų, grietinės turinčių gaminių, salotų ir panašių grupių produktų, taip pat konservų, kiaušinių ar daugiau druskos turinčių patiekalų. Šaldymui nėra palankūs ir itin vandeningi produktai, pavyzdžiui, arbūzai. Kai kurie pieno produktai taip pat netinkami laikyti šaldymo kameroje: minkštas sūris, varškė ar pienas, nes juos atšildant labai nukentės šių produktų kokybė“, – pastebi „Rimi“ komercijos operacijų vadovė.

TOP naujienos

Horoskopai gegužės 25 dieniai

AVINASŠiandien galite būti neįprastai emocingas. Būkite atsargus, itin stiprūs troškimai gali trukdyti adekvačiai vertinti tikrovę. Vakare tikrai būtų ne pro šalį palįsti po šaltu...

Stano apie pasikeitusį požiūrį į gyvenimą: „Dažnas vyras iki 60-ies metų mano, kad yra nemirtingas“

Šiuo metu kaip niekad esame susirūpinę savo imunine sistema, nes nuo jos priklauso, ar mūsų organizmą įveiks ligų sukėlėjai, ar mes būsime jiems atsparūs....

Maistas – kaip vaistas: mitybos patarimai sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis

Vasara – ne tik atostogų metas, bet ir puikus laikas peržvelgti savo maitinimosi įpročius. Nors daugelis šiltuoju metų sezonu neatsisako maloniai vėsinančios porcijos ledų...

Dabar šios žuvies įsigysite pigiau „Rimi“: ji tobulai iškeps ir keptuvėje, ir orkaitėje, ir ant grotelių (receptas)

Dorados labai vertinamos kulinarijoje dėl savo subtilaus skonio ir tvirto, balto mėsos sluoksnio, o restoranuose jos dažnai pateikiamos visos arba filė gabaliukais. Gydytoja dietologė...

Artėja uodų ir vorų sezonas

Įpusėjus pavasariui vis daugiau pastebima ir girdima skraidančių, ropojančių, kandančių, geliančių ir kitokių vabzdžių. Pasak kenkėjų kontrolės ekspertų, greitu metu ypač aktyvūs taps uodai ir vorai. Vienas iš jų skaudžiai kanda ir zyzia, o...

Prekybininkai užtikrina, kad yra pasirengę saugiai priimti klientus

Pasiekus C karantino scenarijų, prekybininkai viliasi, kad ir jie, taikydami visas įmanomas saugumo priemones, netrukus savo parduotuvėse galės priimti klientus. Anot Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) vadovės Rūtos Vainienės, tai būtų tarsi oro gurkšnis...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS