Žiema dažnai tampa tikru iššūkiu ne tik vairuotojams, bet ir pėstiesiems – sniegas, slidi kelio danga, ilgai besitęsiantis tamsus paros metas. Tiesa, vis dėlto ne pastarosios sąlygos dažniausiai tampa traumų priežastimi, o klaidos, apie kurias nesusimąstoma. Kampanijos „Pėsčiųjų indeksas“ ekspertai dalijasi patarimais, kaip saugiai eiti ir išvengti traumų.
Ko gero, ne vienam teko parkristi žiemą. Nors slystelėjimas kartais gali sukelti juoką, iš tiesų, kai kurios klaidos gali lemti ir nemenkas traumas. Draudimo bendrovės BTA Sveikatos ir asmens žalų reguliavimo skyriaus vadovė Irina Paleckienė šaltuoju metų laiku stebi tendenciją, jog auga galūnių patempimų, stipinkaulio lūžių, kuomet krintant yra remiamasi plaštakomis, skaičius.
Tiesa, verta atkreipti dėmesį, kad dienomis kai gatvėse gali būti pavojinga labiausiai pasirūpinti vertėtų vaikais ir senjorais. „Vaikai daugiau laiko leidžia lauke, čiuožinėja nuo kalniukų, kurie ne visuomet yra saugūs – ne visi vaikai nuo kalno leidžiasi atvirose, tam skirtose vietose, jų kelyje lekiant dideliu greičiu pasitaiko ir medžių, ir tvorų, kai kurie kalneliai veda tiesiai į kelią. Senjorams žiemą judėjimą apsunkina tiek slidus kelias, tiek sniego pusnys“, – dėmesį atkreipia I. Paleckienė.
Rankos kišenėse ir telefonas
Šaltuoju sezonu svarbu skirti dėmesio savo avalynei, vengti slidžios, aukštą kulną turinčios avalynės tomis dienomis, kai gatvėse šąla ar daugiau pasnigo.
Vis dėlto vien avalynė nepadės, yra ir daugiau gudrybių, kurios gali padėti išvengti traumų. „Ekonovus“ komunikacijos vadovė Vilma Balčiauskaitė sako, kad permainingi orai dažnai reikalauja pėsčiųjų budrumo ir dėmesingumo. „Dienomis, kai oras permainingas ir gatvėse gali būti pavojinga, pėstiesiems primename pasilikti daugiau laiko įprastam maršrutui įveikti, nes spartus žingsnis didina riziką parkristi. Tokiomis dienomis patariama eiti mažais žingsneliais“, – pasakoja komunikacijos vadovė
Taip pat dienomis, kai tenka balansuoti verčiau einant pėsčiomis visą dėmesį sutelkti į ėjimą ir vengti gatvėse naršyti telefonu, nes krentant galima ne tik susižeisti, bet ir patirti materialinių nuostolių.
V. Balčiauskaitė sako, kad dar vienas svarbus patarimas pėstiesiems – turėti pirštines, nes šaltomis dienomis į kišenes sukištos rankos, ne tik apsunkina pusiausvyros išlaikymą slystelėjus, bet ir didina lūžio riziką parkritus.
Įsibėgėjus žiemai svarbu ne tik skirti dėmesio saugiam ėjimui, bet ir rūpintis savo bei artimųjų sveikata. „Ekonovus“ primena, kad visi gyventojai gali naudotis specialiomis smėlio ir druskos mišinio dėžėmis, kurios yra miestuose ir jose esamas turinys prireikus gali būti barstomas visose bendros paskirties teritorijose.