11.4 C
Mažeikiai
2024 / 05 / 17

Didžiulės audros – jau ne tik vasaros atributas: patarė, kaip joms pasiruošti

Ar jau skaitėte?

Nors dažniausiai su gamtos stichijomis ir audromis susiduriame vasarą, visgi sinoptikai pastebi, jog ekstremalūs gamtos reiškiniai dažnėja bei stiprėja ir kitais metų laikais. Puikus to pavyzdys – praėjęs savaitgalis, kai gūsingas vėjas Lietuvoje vartė medžius, liūtis tvindė rūsius, daugybę žmonių paliko be elektros, o iš dangaus kritę ledėkai apgadino automobilius bei kitą turtą. Specialistai perspėja, kad panašių audrų galime sulaukti ir artimiausioje ateityje bei primena, kaip apsaugoti savo turtą.

- Reklama -

Draudimo bendrovės ERGO duomenimis, praėjusį savaitgalį praūžusi audra, vertinant pagal žalų skaičių, nors ir nebuvo didžiausia, tačiau pridarė nemažai žalos – jau užfiksuota 100 šios gamtos stichijos padarytos žalos gyventojų turtui ir automobiliams. Visgi, kaip pastebi ERGO žalų administravimo departamento vadovas Baltijos šalyse Gytis Matiukas, nuostolių gali būti ir gerokai daugiau.

Pajūris. Nuotrauka Irmanto Dauginčio.

„Dalis draudžiamųjų įvykių užfiksuojama praėjus kuriam laikui po audros, ypač kai žala padaryta ne gyvenamosioms patalpoms, pavyzdžiui, pavėsinėms ir šiltnamiams ar vasarnamiams, kuriuose atvėsus orams lankomės gerokai rečiau. Visgi, jei apie patirtą žalą sužinoma ne iškart, apie ją būtina pranešti per tris kalendorines dienas po įvykio, tad praslinkus audrai reikėtų kuo greičiau atidžiai apžiūrėti savo turtą“, – akcentuoja specialistas.

Jis pastebi, kad vis dažniau audros ir kiti ekstremalūs gamtos reiškiniai fiksuojami ne tik vasarą. Gamtos stichijos pridaro žalų ir kitais metų laikais, todėl, pasak jo, gyventojai turėtų būti itin budrūs ir laiku pasirūpinti prevencija.

Daugumos žalų galima išvengti – kaip?

„Svarbu nuolat rūpintis gyvenamųjų ir ūkinių pastatų, pavėsinių bei šiltnamių konstrukcijų būkle, nuolat ją stebėti. Taip pat būtina tikrinti ar neatsirado pavojingų įtrūkimų, ar juose nesikaupia drėgmė – audros metu tai gali tapti silpnąja pastato vieta. Taip pat patariama laikas nuo laiko apžiūrėti šalia pastatų augančius medžius, įvertinti, ar audros metu jie gali lūžti ir užkristi ant konstrukcijų – namo stogo, pavėsinės, šiltnamio ar tiesiog tvoros“, – pataria G. Matiukas.

Taip pat skaitykite:  Tęsiantis karantinui – pagalba gausioms šeimoms

Specialistas akcentuoja, jog nuolatinė priežiūra bei valymas nuo ten besikaupiančių nešvarumų reikalingas ir drenažo sistemai bei lietvamzdžiams – nenubėgant lietaus vandeniui žemiau esantys garažai ar rūsiai gali kaipmat atsidurti po vandeniu.

- Reklama -

„Gyvenant individualiame name taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, ar tvarkingai įrengtas žaibolaidis. Jau artėjant audrai itin svarbiais tampa ir nedideli kieme esantys daiktai – gėlių vazonai, sodo stalai ir kėdės, batutai, kuriuos gali nuversti ar nunešti vėjas. Dalies žalų tikrai galima išvengti pasirūpinus prevencija iš anksto“, – pataria G. Matiukas.

Keliaujant reikalingas ypatingas atsargumas

Kaip rodo ERGO duomenys, dėl gamtos stichijų dažnai nukenčia ir transporto priemonės. G. Matiukas akcentuoja, kad šiemet per pirmą pusmetį užfiksuota 40 gamtos stichijų sukeltų žalų transporto priemonėms, vidutinė išmoka siekė daugiau nei 800 eurų. Tokių žalų skaičius linkęs augti artėjant žiemai – automobilius apgadina iš dangaus krentantys krušos ledėkai, skandina padidėjęs kritulių kiekis. Kartais gamtos stichijos būna labai netikėtos ir didžiulės – pernai užfiksuotas net 281 atvejis, kai žalą transporto priemonėms padarė ekstremalūs klimato reiškiniai, o vidutinė išmoka siekė 1,5 tūkst. eurų.

„Nuo krušos apsaugos automobilio įvarymas į patalpą su stogu, garažą ar požeminę stovėjimo aikštelę. Kalbant apie pastarąsias, reikėtų įvertinti, ar jos nėra pernelyg žemai ir jose nesikaups vanduo liūties metu. Artėjant audrai būtina apžiūrėti, ar aplink transporto priemonę nėra ją galinčių apgadinti medžių ar lengvų daiktų, kuriuos galėtų pakelti vėjo gūsiai. Jei audros ar liūties metu tenka keliauti, patariama sumažinti greitį, jei itin stipriai lyja – sustoti šalikelėje ir įjungti avarines šviesas. Taip pat reikėtų nemėginti važiuoti per didesnes vandens sankaupas ar užsemtas teritorijas, nes taip galima kliudyti ir pažeisti transporto priemonės dugną. Noras sutaupyti laiko kartais gali baigtis didžiuliais nemalonumais“, – pataria ERGO atstovas.

Taip pat skaitykite:  Rekordiniai šalčio nuostoliai, kurių buvo galima išvengti

Jolanta Karpuškienė
ERGO komunikacijos projektų vadovė

TOP naujienos

Automobilių remonto verslo skaidrumas – kodėl vis dar delsiama?

Vis dar nėra reglamentuojama, kas yra legalus ir nelegalus automobilių remonto verslas. „Dažnai klaidingai manoma, kad norint veikti legaliai pakanka užsiregistruoti individualią veiklą ar...

Nemokami muziejai sekmadieniais – išlieka aktyvaus lankymo tendencijos

Apibendrinus duomenis, paaiškėjo, kad nemokamai šešiolikoje nacionalinių ir respublikinių muziejų, pavaldžių Kultūros ministerijai, ir Kernavės archeologinės vietovės muziejuje 2019 metais apsilankė 415 026 lankytojai. Nuo...

Balandžio 11-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio 11-oji – Tarptautinė koncentracijos stovyklų kalinių išlaisvinimo diena; Pasaulinė Parkinsono ligos diena. Balandžio vienuoliktoji, ketvirtadienis (ketvirtoji 15-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka...

Pavasarinis peršalimas ar angina – kaip neapsigauti?

Pavasarį daugelis mūsų negali pasigirti itin stipria sveikata – po žiemos ji būna nusilpusi, nes trūksta vitaminų ir įvairių mikroelementų, orams išliekant nepastoviems, dažnai...

Nuo lapkričio 1 d. – nauji šviesoforų signalų deriniai, žiemos sezono metu mažėja leistinas...

Nuo lapkričio 1-osios vairuotojai Lietuvoje turėtų atsižvelgti į eismo pasikeitimus: įsigalioja nauji šviesoforų signalų deriniai, mažėja maksimalus keliuose leistinas greitis, iki lapkričio 10 d. automobilių padangas reikės pakeisti į žiemines. Atsižvelgdama į eismo mieste kitimo...

Į Pasvalio elevatorių ūkininkai rinkosi sužinoti aktualiausių grūdų rinkos naujienų

Pirmadienį „Linas Agro“ Grūdų centrai Pasvalio rajono ūkininkus pakvietė į atvirų durų dieną Ąžuolynės kaime įsikūrusiame grūdų elevatoriuje. Idėja surengti tokio pobūdžio renginį kilo „Linas Agro“ Grūdų centrų kokybės vadovui Raimundui Garbauskui, kuris kasdienėje veikloje...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS