0 C
Mažeikiai
2023 / 04 / 02

5 mitybos taisyklės sportuojantiems vasarą

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Vasarą vis daugiau žmonių pajunta motyvaciją sportuoti – ar dailinant kūno linijas sporto salėje, ar bėgiojant gryname ore. Nors sportuojančių bei fiziškai aktyvių žmonių mitybos rekomendacijos yra gana panašios visų sezonų metu, vasarą verta atminti keletą taisyklių, sako Lietuvos sporto universiteto (LSU) biomedicinos mokslų daktaras, mitybos specialistas Artūras Sujeta.

- Reklama -

Vasaros laikotarpiu, staiga atėjus karšto oro bangai, kai organizmas dar nespėjo adaptuotis, verta vartoti maisto, turinčio daugiau kalio, magnio, kitų mineralinių medžiagų ir B grupės vitaminų.

Sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas Artūras Sujeta. Nuotrauka Domanto Pipo.

„Adaptacija vyksta palaipsniui ir gali užtrukti iki 14 dienų, tad teisingai maitindamiesi galite sau padėti efektyviau adaptuotis prie karščio. Palyginimui – rudenį prioritetą teikiame vitaminams C ir D. O dabar daug dėmesio skirkime šviežioms lietuviškoms daržovėms, vaisiams ir uogoms, kurios šiuo metu skirtingai nei žiemą prikaupę žymiai daugiau maistingųjų medžiagų – vitaminų, mineralų, polifenolių ir kt.“, – pabrėžia A. Sujeta.

Pasak Ernestos Dapkienės, vieno Lietuvoje veikiančio prekybos tinklo komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės, būtent todėl toks laukiamas yra šviežias vaisių, uogų ir daržovių derlius.

„Esame pastebėję, kad jeigu tik yra galimybė, klientai pirmenybę teikia ir renkasi Lietuvoje užaugintas daržo gėrybes, nes produktų šviežumas tampa vis didesne vertybe. Jau sulaukėme pirmojo lietuviškos derliaus daržovių ir uogų. Vietos ūkininkų užauginto derliaus kelias į parduotuvių lentynas yra gerokai trumpesnis, tad klientai gali rinktis daržoves bei uogas praktiškai tiesiai iš daržo“, – sako E. Dapkienė.

Ji pažymi, kad šiuo metu tinklo parduotuves jau yra pasiekę šviežias lietuviškų agurkų, pomidorų, bulvių, smidrų, rabarbarų, braškių ir kitų daržo gėrybių derlius. Šviežiais žalumynais užaugintais moderniuose Lietuvos šiltnamių ūkiuose prekiaujama nepriklausomai nuo sezono ištisus metus.

Maitinkitės reguliariai

- Reklama -

Vasarą daug kam pasitaiko dienų, kai nuo ryto iki vakaro būnama lauke ir nelieka laiko dorai pavalgyti, tačiau mitybos specialistas primena: jei sportuodami norite pasiekti savo tikslų, svarbu valgyti reguliariai ir rinktis visavertį maistą.

„Turi būti 3–5 valgymai per dieną, kuriais žmogus gautų visaverčių baltymų (visų amino rūgščių) ir angliavandenių. Svarbu pavalgyti sočius pusryčius, o jei turite šaltkrepšį – susiruošę ilgai būti lauke, galite įprasto maisto pasiimti su savimi. Jeigu šio daikto neturite, rinkitės mažiau gendančius produktus – vaisius, daržovių salotas, augalinio pieno ir baltymų kokteilius. Pasirūpinkite sočia ir visaverte vakariene, tačiau ją valgyti reikia likus bent 2 valandoms iki miego – tai idealus intervalas norint neapsunkti organizmo naktį ir tinkamai pailsėti“, – pataria A. Sujeta.

Gaukite reikiamą baltymų ir angliavandenių kiekį

Mitybos specialistas primena, kad reikiamas baltymų kiekis vienoje maisto porcijoje turėtų būti 20–40 gramų.

„Nesvarbu, ar bėgiojate, ar darote atsispaudimus lauke, baltymų reikia. Jų vartojimas padeda atsistatyti mūsų raumeniniam audiniui ir jį palaikyti. Žinoma, bėgikams labiau akcentuotini angliavandeniai, kurie yra pagrindinis glikogeno raumenyse ir kepenyse šaltinis“, – pažymi A. Sujeta.

Anot jo, bėgiojančiam žmogui per dieną gali prireikti 7–8 g angliavandenių vienam kūno masės kilogramui, o kartais net ir 10 ar daugiau gramų. Todėl, kaip sako A. Sujeta, prieš bėgimą avižų košė ir vienas kiaušinio baltymas būtų daug protingesnis pasirinkimas nei kiaušinienė su lašiša.

Sportuodami verčiau neužkandžiaukite

Ilgų distancijų bėgikai bėgdami turi pasipildyti kalorijų išteklius, tačiau paprastai per treniruotes užkąsti nerekomenduojama – net jei pajuntamas alkis.

„Nepatariu užkandžiauti sporto metu – dažniausiai galite pajusti, kad po to trinka jūsų virškinimas, gali supykinti ir sportas baigsis labai greitai. Verčiau tokiais atvejais, kai nespėjote prieš treniruotę tinkamai pavalgyti, rinkitės vandenį su 3–6 % gliukozės ir maltodekstrino tirpalu“, – pataria mitybos specialistas.

Pasak jo, kartais pabūti nepavalgius nėra taip blogai – jei žmogus nėra profesionalus bėgikas ar ištvermės reikalaujančios sporto šakos atstovas.

Nepiktnaudžiaukite papildais

Dažnai pradėję intensyviau sportuoti žmones skuba pirkti ir vartoti maisto papildus, specialius gėrimus, tačiau A. Sujeta, nemažai savo laiko skiriantis papildų analizėms, tyrimams ir bendravimui su sportininkais, sako, kad Lietuvoje žmonių raštingumas kalbant apie paprasčiausius vitaminus yra dar gana menkas.

„Vartojant daug papildų didėja rizika, kad besidubliuojančios maistinės medžiagos gali intoksikuoti organizmą. Žmonės dažnai nežino ar pamiršta, kad net ir puikiai žinomo maisto papildo veiksmingumas priklauso nuo vartojimo dozės, trukmės ir vartojimo rekomendacijų. Ką jau kalbėti apie maisto papildus, kurie, tarkime, skirti svorio kontrolei. Jei žinote, kas yra kofeinas, bet nežinote kitų 5 veikliųjų medžiagų, esančių papilduose, kuriuos rekomendavo draugė ar draugas, – šis papildas ne jums“, – teigia biomedicinos mokslų daktaras.

Pasak jo, dabar sparčiai populiarėjantys izotoniniai gėrimai irgi nėra panacėja. Trumpuoju laikotarpiu jie gali būti geras pasirinkimas, pavyzdžiui, tik prasidėjus karščiams. Tačiau jie tikrai nėra būtini žmogui, kuris bėgioja trumpas distancijas.

„Esminiai elektrolitai: natris, kalis, chloridas, kalcis, magnis ir kt. yra gaunami iš maisto bei vandens ar mineralizuoto vandens. Žinoma, tokie gėrimai aukšto meistriškumo sportininkams dažnu atveju yra būtini“, – sako A. Sujeta.

Vanduo, vanduo, vanduo!

Natūralu, kad kai karšta – prakaituojama daugiau, o jei dar ir sportuojate, kūno skysčius papildyti reikia dar daugiau. A. Sujeta sako, kad dažnai, ypač vasarą, svarstyklės gali mus apgauti – jei po treniruotės svoris nukrito, reikia turėti omeny, kad tai vyksta vandens sąskaita. Pavyzdžiui, jeigu kūno svoris sumažėjo 1–2 proc., reiškia, kad buvo prarasta apie 1–1,5 l skysčių ir šiek tiek glikogeno.

„Nieko blogo tokiu atveju nenutiks, bet jeigu neteksite 6 proc. skysčių ir daugiau, galima atsidurti ligoninėje su lašeline“, – pažymi mitybos specialistas.

Pasak jo, gerti iki sporto privalu likus bent valandai tiek, kiek norisi, likus 15–20 min., vandens kiekis turėtų būti apie 200 ml, tuo tarpu sportuojant, pavyzdžiui, per fitneso treniruotę, vienu metu reikėtų išgerti apie 100–300 ml vandens, tik to nereiktų daryti prieš keliant didelį svorį.

Ernesta Dapkienė
„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė

spot_img
spot_img

Šalies keliuose policijos vykdomos prevencinės priemonės

Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad šalies keliuose balandžio mėnesį bus vykdomos šios respublikinės prevencinės eismo dalyvių kontrolės priemonės: Balandžio 3–6 d.: – Pavojingo ir chuliganiško vairavimo, manevravimo, lenkimo, kur tai draudžiama daryti, važiavimo per sankryžas,...

Pigūs kiaušinių dažymo būdai: kokių produktų reikėtų įsigyti jau dabar?

Iki Velykų likus vos porai savaičių, daugelis jau pradeda planuoti šventinių pusryčių patiekalus, stalo dekoracijas ir, žinoma, kiaušinių marginimą. Įprasti kiaušinių dažai pakeliuose gali kainuoti ir 2–4 eurus, todėl siekiantys sutaupyti arba norintys natūraliai...

Vagiliavo Lietuvoje, prisidirbo ir anapus Lamanšo

Palangos oro uoste pasieniečiai sulaikė telšiškį, deportuotą iš Jungtinės Karalystės už šios šalies įstatymų pažeidinėjimą. Paaiškėjo, kad žemaitis prisidirbęs ir gimtinėje. Nuo Lietuvos teisėsaugos dėl padaryto nusikaltimo besislapstantis vyras turės atsakyti už savo veiksmus. Penktadienio...

Naminio majonezo gamybos repeticija: išmokę dabar, užtruksite vos kelias minutes ir sutaupysite

Marginti kiaušiniai ir majonezas – tikriausiai, yra du dalykai, be kurių neįsivaizduojamas Velykų stalas. Ir nors majonezo parduotuvėse galima rasti pačių įvairiausių rūšių – verta išbandyti naminį. Jam pasigaminti prireiks vos trijų pagrindinių ingredientų:...

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

2023 m. balandžio 1 d. įsigaliojus Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimams, asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.  Asmenims, pateikusiems reikiamus dokumentus leidimai ir pažymėjimai bus išduodami duomenis...

Mėsos patiekalai Velykų stalui: nebūtina išlaidauti – kainuos vos iki 10 Eur

Velykos jau ne už kalnų, todėl likus kiek daugiau nei savaitei iki šventės, pats laikas pradėti planuoti, ką gaminsite artimiesiems. Ir nors dažnai svarbiausios metų šventės asocijuojasi su didelėmis išlaidomis, tam, kad pasigamintumėte pagrindinį...

Maltiečių globojamas Petras: „Kai esi ne vienas, viską gyvenime gali padaryti“

„Kas yra ta meilė? Tai gražiausi gyvenimo prisiminimai. Vestuvės kaime žiemą, kai sniego buvo iki pusės arklio. Pavasariais alyvos, mėgstamiausios žmonos gėlės. Sode buvau pasisodinęs, kad galėčiau jai padovanoti. Pyragai. Visada iš darbo laukdavo...

Didžiausias elektros prietaisų priešas – įtampos svyravimai: pataria, kaip nuo jų apsisaugoti

Dažniausiai baiminamasi, kad namuose turimi elektros prietaisai suges juos sudaužius arba suliejus vandeniu, tačiau dažnai įrenginius gali sugadinti ir plika akimi nematomas priešas – elektros įtampos svyravimai. Nesusidūrus su tuo gali atrodyti, kad ši...

ORAI: Šiandien daug kur protarpiais palis. Vietomis rūkas. Temperatūra 7–12 laipsnių šilumos

Šiandien daug kur protarpiais palis. Vietomis rūkas. Vėjas pietinių krypčių, 5–10 m/s. Temperatūra 7–12 laipsnių šilumos. Šeštadienį daug kur trumpi krituliai, vyraus nedidelis lietus. Temperatūra naktį 0–5 laipsniai šilumos, dieną 3–8, pietrytiniuose rajonuose vietomis 9–11...

Horoskopai kovo 31 dienai

AVINASKiekvienas pokalbis, kuriame dalyvausite, išvirs į ginčą. Ir pykčio jame bus pakankamai. Ko gera, šalinimasis bet kokios kompanijos iš jūsų pusės būtų mažiausia blogybė. JAUTISŠiandien gausite mielą kvietimą vakarui. Priimkite jį. Šiek tiek paįvairinti pastaruoju...

„Rimi“ palaiko vietos gamintojus: beveik 100 proc. mėsos ir duonos gaminių bei 90 proc....

Esame įpratę prie puikios kokybės lietuviškų maisto produktų, kuriuos vis daugiau žmonių įtraukia į savo kasdienės mitybos racioną. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė siūlo rinktis savo šalies gamintojų maistą: mūsų organizmas geriau pasisavina artimo...

Taisyti prietaisus ar jų netaisyti: įvardijo tris pagrindines baimes

Jei staiga sugedo indaplovė, skalbyklė ar kavos aparatas, tai gali sugadinti ūpą net ir giedrą dieną. Planuose – krūva asmeninių ir profesinių reikalų, tad papildomi klausimai tiesiog nebetelpa galvoje. Mintis apie galimybę taisyti kartais...

Kaip sutaupyti puoselėjant grožį? Vaistininkė dalijasi patarimais

Atėjus pavasariui, daugelis pastebi žiemos padarinius – nusilpusią odą, plaukus ar nagus – ir ima ieškoti pagalbos. „Camelia“ vaistininkė Greta Šimkė sako, kad įvairių nusiskundimų turinčių pacientų sulaukia beveik kasdien. Ji pasakoja, ką pataria...

ORAI: Ketvirtadienio dieną didesnėje šalies dalyje nedideli krituliai, daugiausia lietus

Ketvirtadienio dieną didesnėje šalies dalyje nedideli krituliai, daugiausia lietus. Vėjas pietinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį lietus, dieną daug kur protarpiais palis. Temperatūra naktį 1–6, dieną 6–11 laipsniai šilumos. Šeštadienio naktį...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img