15.3 C
Mažeikiai
2024 / 09 / 14

Telefonų keliamas pavojus vairuojant: įžvelgiama nauja tendencija

Ar jau skaitėte?

Telefonų keliamas pavojus vairuojant. Nuotrauka Acharaporn Kamornboonyarush iš Pexels.

Naudojimasis telefonu prie vairo Lietuvoje vis dar išlieka opia problema. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, vien per šių metų sausio–liepos mėn. laikotarpį pareigūnams įkliuvo 12,5 tūkst. pažeidėjų, nepaisiusių minėto Kelių eismo taisyklių (KET) punkto. Nors patys vairuotojai nevengia kalbėti telefonu, rašyti žinučių ar naršyti internete, vienos Lietuvoje veikiančios draudimo bendrovės Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas įžvelgia ir dar vieną grėsmę – norą įamžinti akimirkas nuotraukose ar vaizdo įrašuose. Ekspertas įspėja, kad už tokį elgesį ne tik gresia baudos, bet ir padidėja eismo įvykių rizika, net jei telefonas nėra laikomas rankoje.

- Reklama -

Baudos neatgraso

Remiantis KET, šiuo metu už naudojimąsi telefonu prie vairo gresia piniginė nuobauda nuo 60 iki 90 eurų arba (ir) teisės vairuoti atėmimas 1–3 mėn. Nors sankcijos išties nėra švelnios, anot R. Bieliausko, situacija keliuose rodo, kad tai vairuotojų negąsdina.

„Metai iš metų pastebima, kad vairuotojai masiškai daro šį pažeidimą. Jei panagrinėtume policijos pateiktą statistiką, pamatytume, kad naudojimasis mobiliojo ryšio priemone, kai ši laikoma rankoje, yra vienas iš dažniausiai fiksuojamų nusižengimų mūsų šalyje“, – sako draudiko atstovas.

Jis priduria, kad minėta problema dar labiau išryškėjo išpopuliarėjus išmaniesiems telefonams – tuomet vairuotojai vis dažniau ėmė naršyti internete. Nepaisant to, ekspertas stebisi, kad kalbėti telefonu šį laikant prie ausies vis dar neretai ryžtasi net ir tie, kurie vairuoja naujesnius automobilius, aprūpintus integruota laisvų rankų įranga.

„Šiuolaikiniai automobiliai suteikia visas galimybes atsiliepti ir kalbėti telefonu, kai šis ramiai padėtas šone. Deja, išvažiavus į gatvę galima savo akimis pamatyti, kaip net ir naujesnių transporto priemonių vairuotojai vairuoja pridėję telefoną prie ausies“, – teigia R. Bieliauskas.

- Reklama -

Naujos tendencijos kelia nerimą

Jei prie vairo kalbėjimas telefonu, žinučių rašymas ar naršymas internete yra pakankamai įsisenėjusios problemos, tai pastaruoju metu įžvelgiama ir nauja neraminanti tendencija. Ši, pasak R. Bieliausko, iš dalies nulemta ir influencerių.

„Socialiniuose tinkluose galima pastebėti, kad žmonės vis dažniau vairuodami filmuoja bei fotografuoja save, keleivius ar tai, kas vyksta aplinkui. Toks elgesys nėra toleruotinas ir taip pat gali užtraukti administracinę atsakomybę, visai kaip kalbėjimas telefonu“, – perspėja draudiko atstovas.

Norą išsitraukti telefono vaizdo kamerą neretai sužadina kelyje pastebėta kito eismo dalyvio avarija. Anot R. Bieliausko, Lietuvoje jau yra fiksuotas ne vienas atvejis, kai vairuotojas, pravažiuodamas pro avarijos vietą ir norėdamas ją užfiksuoti telefonu, buvo pastebėtas policijos pareigūnų ir nubaustas už KET pažeidimą.

„Eismo taisyklėse aiškiai nurodyta, kad vairuojant yra draudžiama naudotis mobiliojo ryšio priemone, kai ši yra laikoma rankoje. Tai reiškia, kad prie vairo draudžiama ne tik kalbėti telefonu, bet ir užsiimti kitomis su šiuo įrenginiu susijusiomis veiklomis“, – dėsto R. Bieliauskas.

Kelios sekundės gali lemti nelaimę

Draudimo bendrovės atstovas išskiria ir dar vieną vairuotojų grupę, kuri rizikuoja prie vairo dėl naudojimosi telefonu.

„Kadangi KET draudžia telefonu naudotis rankomis, kai kurie vairuotojai įsigudrina save filmuoti ar fotografuoti telefoną įstatę į specialų laikiklį. Taip daromos asmenukės, dabar itin populiarūs trumpi vaizdo siužetai ar tiesioginės transliacijos iš automobilio. Tačiau retas susimąsto, kad ir toks elgesys yra pavojingas“, – pabrėžia ekspertas.

Remiantis skaičiavimais, automobiliui važiuojant vos 40 km/val. greičiu, per sekundę yra nuvažiuojama kiek daugiau nei 11 metrų. Suprantama, važiuojant didesniu greičiu šis atstumas yra dar didesnis.

„Tai reiškia, kad pakanka vos kelių akimirkų, kad įvyktų nelaimė. Vos tik jūs nukreipiate žvilgsnį į telefoną, kai save filmuojate ar norite pasidaryti asmenukę prie vairo, per tą laiką gali išbėgti vaikas ar laukinis žvėris į kelią ir įvykti susidūrimas“, – teigia R. Bieliauskas.

Draudiko atstovo teigimu, nors šiuo atveju naudojimasis telefonu, kai šis yra laikiklyje, nebūtų traktuojamas kaip KET pažeidimas, visgi pasekmės gali būti gerokai rimtesnės nei piniginė bauda ar keliems mėnesiams prarastas vairuotojo pažymėjimas. „Elkimės atsakingai kelyje ir naudokimės telefonu tik tada, kai esame saugiai sustoję šalikėlėje bei automobilio variklis yra išjungtas“, – pataria R. Bieliauskas.

Jolanta Karpuškienė
draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje komunikacijos projektų vadovė

TOP naujienos

Aktualu netekusiems darbo ir pajamų: kokia valstybės pagalba priklauso 2021 metais

Jeigu netekote darbo ir pajamų, tapo sunku išlaikyti šeimą, galite pasinaudoti valstybės teikiama parama: darbo paieškos išmoka, nedarbo socialinio draudimo išmoka, ilgalaikio darbo išmoka...

Nekilnojamojo turto verslas: galimai slėpė pajamas, vengė mokesčių, pasisavino 85 tūkst. eurų

Statybų bendrovės akcininko laukia nemalonumai dėl aferų parduodant nekilnojamąjį turtą – asmuo kaltinamas pasisavinęs per 85 tūkst. eurų bei valstybei nesumokėjęs daugiau nei 26...

Kas antras lietuvis įsitikinęs, kad netrukus bus ekonominė krizė

Paskelbtas antrasis karantinas ir jau daugiau nei pusmetį besitęsianti neaiški ekonominė situacija šalyje privertė gyventojus susimąstyti apie ekonominės krizės grėsmę. Tyrimai rodo, kad kas...

Švenčių klasika tapę kepiniai – paprastai ir greitai: patarimai, kaip užmaišyti mielinę tešlą

Kūčių klasika tapę kepiniai: pyragėliai su grybais, kopūstais, daržovėmis, saldžios pynės, pyragai – visi šie kepiniai neįsivaizduojami be minkštutės mielinės tešlos. Jeigu iš pirmo...

Lapkričio 21-ąją siūloma išsiųsti kuo daugiau sveikinimų visiems savo draugams ir pažįstamiems. Kodėl?

Lapkričio 21-oji, šeštadienis, 47 savaitė. Saulė teka 8.01 val., leidžiasi 16.07 val. Dienos ilgumas 8.06 val. Mėnulis (jaunatis). Vardadieniai: Alberta, Eibartė, Gomantas, Honorijus, Ifigenija. Datos: Pasaulinė sveikinimosi diena Lapkričio 21 d. – Pasaulinė sveikinimosi diena. Šventė minima nuo 1973 metų. Ją...

Uždraudžiami skoninių kaitinamojo tabako gaminiai

Seimas po svarstymo pritarė Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siekiama uždrausti įvairių kvapų ir skonių turinčius kaitinamojo tabako gaminius bei įpareigoti tokio tabako gamintojus ant pakuotės...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS