Skrydžių palydovė atskleidė, kokius daiktus lėktuve pamiršta dažniausiai. Skrydžio palydovė paaiškino, kodėl lėktuvo lange yra skylutė. Arba – papasakojo, ką galima rasti slaptame įgulos kambariuke. Tokios bei panašios antraštės žadina skaitytojų smalsumą, kartu ausdamos paslapties šydą, kuris gaubia skrydžių palydovų profesiją. „Iš tiesų mūsų darbas nėra mistika. Tai – daugybė taisyklių, įvairių žinių ir įgūdžių, kad kelionės saugumas būtų užtikrintas“, – sako Greta Kinkaitė, „GetJet Airlines“ vyresnioji skrydžių palydovė.
Darbą aviacijos srityje G. Kinkaitė pradėjo prieš penkerius metus. Ji prisipažįsta, kad iš pradžių skrydžių palydovės profesija kažkada jai irgi atrodė paslaptingai. „Užtat dabar internete ir socialiniuose tinkluose apie mūsų profesiją yra tiek daug straipsnių ir vaizdo siužetų, kad jokių paslapčių nebeliko. Tiesa, dalis paskleistos informacijos yra klaidinga ir gali neatitikti realybės. Mat kiekviena oro linijų bendrovė turi savo taisykles ir nuostatas. Kas galioja vienoje organizacijoje, nebūtinai tiks kitoje“, – atkreipia dėmesį profesionalė.
Ko svarbu nepamiršti prieš kelionę?
Apie darbą virš debesų yra prikurta nemažai mitų, nes gerai suderinti ir koordinuoti komandos veiksmai keleiviams gali priminti teatrą su scena ir užkulisiais. O kas vyksta užkulisiuose – visada smalsu ir įdomu. Be to, orlaiviais keliauja vis daugiau žmonių, todėl auga ir lūkesčiai, kad įgulos narių patirtys ir patarimai gali praversti.
Į ką skrydžių palydovė norėtų atkreipti dėmesį žmonių, kurie rengiasi kelionei?
„Dažniausiai keliaudami žmonės pamiršta pasirūpinti vaistais. Pasitaiko, kad skrydžio metu keleiviai skundžiasi galvos skausmu, bet lagamine neturi vaistinėlės. Todėl susidėti mažą vaistinėlę ir turėti vaistų nuo dažniausiai pasitaikančių negalavimų, visada pravartu“, – mano G. Kinkaitė.
Prieš kiekvieną kelionę į oro uostą skrydžiui ji pati visada pasitikrina, ar turi savo pasą ir pažymėjimą, nes be jų skristi būtų tiesiog neįmanoma. O asmeninis lagaminas su būtiniausiais daiktais ir uniforma yra visada paruošti, nes tvarka sutaupo nemažai laiko ir leidžia jaustis užtikrintai.
Paneigė populiarų mitą apie profesiją
Vienam keleiviui skrydžio metu gali būti per karšta, kitam – per šalta. G. Kinkaitė teigia, kad skrydžių palydovai visada stengiasi rasti sprendimą, kad ir kokių problemų ar nusiskundimų keleiviai turi. „Jeigu neišsprendžiame, tai dažniausiai bent jau randame būdą, kaip sumažinti problemą ir nuraminti žmogų. Jeigu iš tiesų negalime nieko pakeisti, tada tenka maloniai pasikalbėti, paaiškinti situaciją, atsiprašyti“, – dalijasi skrydžių palydovė.
Pašnekovė pastebi, kad dalis keleivių skrydžio palydovo darbą prilygina padavėjo ore darbui. „Iš tiesų mes esame atsakingi ne tik už keleivių patogumą ir aptarnavimą, bet ir už skrydžio saugumą. Skrydžio palydovo veikla sudaryta iš daugybės pareigų, pavyzdžiui suteikti pirmąją pagalbą, užgesinti lėktuve kilusį gaisrą ar tinkamai evakuoti keleivius. Tam mes ruošiamės intensyvių mokymų metu ir šias žinias kartojame nuolatos“, – paaiškina G. Kinkaitė.
Pasak jos, kitas populiarus mitas apie profesiją yra tai, kad šis darbas yra skirtas tik jaunoms, tobulos išvaizdos merginoms. „Jeigu skraidytumėte dažnai ir įvairiomis oro linijomis, tai greitai įsitikintumėte, kad skrydžių palydovo profesiją dažnai renkasi ir vaikinai, ir vyresnio amžiaus žmonės, kurie yra tikri šios srities profesionalai. Kitaip tariant, darbas lėktuve nėra tik elegantiškos uniformos demonstravimas“, – teigia G. Kinkaitė.
Pašnekovė pabrėžia, kad patyrę šios srities profesionalai turi didelį žinių ir įgūdžių bagažą. Vis dėlto jai atrodo, kad būtent pirmieji mokymai yra patys sunkiausi. „Per juos teko sužinoti ir įsidėmėti daugybę naujų, įvairių taisyklių, terminų, pavadinimų, apskritai, informacijos. Lėktuve kiekvienas dalykas turi savo pavadinimą, kuriuo jis ir turi būti vadinamas, kiekvienas įgulos narys turi savo atsakomybes ir vaidmenį, – pasakoja G. Kinkaitė, – Kad suprastum, kaip funkcionuoja visa sistema, reikia laiko. Todėl įprasta, kad karjeros pradžioje kiekvienam tenka pasėdėti prie knygų, skirti tam visą savo laiką. Užtat išmokus ir naudojant žinias kiekvieno skrydžio metu tai tampa įprasta ir nesunku, atsiranda profesinė intuicija“.
Įspūdžių – niekada negana
Lietuviškoje oro linijų bendrovėje dirbanti moteris sako, kad į aviaciją atėjo sužavėta nuolatinio keliavimo idėjos. Po sėkmingos atrankos ir mokymų ji pamatė, kad skrydžių palydovės profesija yra kur kas platesnė ir turi daugybę kitų pliusų.
Anot Gretos, nuolatines keliones papildė nuostabūs kolegos ir bendrumo jausmas komandoje. Bendradarbiai laikui bėgant jai tapo tarsi antra šeima, su kuria smagu patirti ir dalytis atradimo džiaugsmu atvykus į naują šalį. „Skrydžiai padeda sutikti įdomių žmonių ir išgirsti jų istorijas, susipažinti su skirtingomis kultūromis, išplėsti akiratį“, – kalba orlaivio įgulos komandos narė.
Metų pradžioje jai teko pirmą kartą nuskristi į centrinę Aziją – menkai pažįstamą, todėl atradimų kupiną regioną. G. Kinkaitė pasakoja, kad šiuo metų laiku čia yra labai šalta, tačiau vietiniai žmonės – labai šilti, svetingi ir draugiški, o kiekvienas pasivaikščiojimas po vietinius turgus – vis nauja skonių, kvapų ir spalvų mozaika. Ji tikina, kad svetur patirtiems įspūdžiams jos lagamine visada bus vietos.