Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) daugiau nei 2,3 mln. gyventojų suformavo metines pajamų deklaracijas, iš kurių net 1,73 mln. pilnai užpildytos, tad tereikės jas peržiūrėti ir patvirtinti. Šiemet pajamas deklaruoti ir mokesčius sumokėti reikia iki liepos 1 d.
Pernai 391 tūkst. gyventojų deklaravo virš 176 mln. eurų mokėtino gyventojų pajamų mokesčio (GPM). VMI 691 tūkst. gyventojų grąžino apie 105,5 mln. eurų GPM permokos.
Šiemet pajamas deklaruoti ir mokesčius sumokėti reikia iki liepos 1 d.
Nuo šių metų pajamas deklaruosime su vedliu
Prieš savaitę pajamas deklaruoti pradėjo savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie pasinaudoję naujuoju deklaravimo vedliu per savaitę pateikė beveik 29 tūkst. pajamų deklaracijų.
Kas turi deklaruoti pajamas?
Nuo šių metų teikti pajamų deklaracijas turės ir asmenys, kurių metinių pajamų suma viršijo 120 VDU sumą. Pajamų deklaracijos turėtų nepamiršti pateikti individualią veiklą vykdę ar pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, gavę gyventojai, taip pat asmenys, kurie privalo pateikti turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (politikai, tarnautojai ir kt.), gyventojai, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) ir dėl to privalu sumokėti dalį GPM arba susigrąžinti šį mokestį, jei buvo taikytas per mažas NPD. Taip pat visi, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių.
Pirmą kartą pasinaudosime mokesčių lengvata už būsto ar automobilio remonto, auklių paslaugas
Lengvatomis gali pasinaudoti žmonės, kurie praėjusiais metais mokėjo įmokas už būsto kreditą (paimtą iki 2009 m.), už sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, III pakopos pensijų fondų įmokas, pirmas studijas aukštojoje mokykloje, taip pat, jei 2019 m. įsigijo būsto ar automobilio remonto bei auklių paslaugas ir gavo apmokėjimą patvirtinančius dokumentus. VMI gavo apie 11,2 tūkst. prašymų, pagal kuriuos, pateikus pajamų deklaracijas, kone 7 tūkst. gyventojų galės susigrąžinti kiek daugiau nei 1 mln. eurų pajamų mokesčio. Gyventojai, kurie nespėjo pateikti pranešimo (PRC912) iki vasario 15 d., duomenis apie išlaidas į metinę pajamų deklaraciją už 2019 metus galės įrašyti patys.
Paramos skyrimo tvarka nesikeičia
Prašymų skirti pajamų mokesčio dalį paramai tvarka ir forma (FR0512, 4 versija) nesikeičia, prašymus galima pateikti saugiu ir patogiu būdu – prisijungus prie EDS arba siunčiant popieriuje užpildytus prašymus VMI. Šiemet prašymus teikti galima iki liepos 1 d. Bendra informacija ir, kaip tai padaryti e. būdu: https://www.vmi.lt/cms/gpm-dalis-paramai.
Pernai daugiau nei 520 tūkst. gyventojų paramai skyrė apie 21 mln. eurų, iš jų 1 mln. eurų – politinėms partijoms, 380 tūkst. eurų – profesinėms sąjungoms, 214 tūkst. eurų – meno kūrėjams.
Turto deklaracijų terminai nesikeičia
Turto deklaracijų teikimo terminai išliko tie patys, tad dėl 2019 m. užimtų pareigų deklaracijas turintys teikti gyventojai, tai padaryti turi iki gegužės 4 d. (imtinai).
Konsultacijas telefonu šiemet teiks visų apskričių VMI
Atsižvelgiant į tai, jog dėl karantino VMI paslaugos gali būti teikiamos tik nuotoliniu būdu, o deklaravimo laikotarpiu konsultacijų poreikis gerokai išauga, konsultacijas telefonu šiemet teiks mokesčių specialistai visoje šalyje. Jei pildant deklaraciją e. būdu gyventojams kils klausimų, pasikonsultuoti jie galės ne tik paskambinę 1882, bet ir kitais papildomais telefonų numeriais, kurie skelbiami VMI interneto svetainėje.
Savarankiškai aktualią informaciją apie deklaravimą, paaiškinimus, atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus bei individualią veiklą vykdantiems gyventojams skirtą vedlio video gidą galima rasti adresu https://www.vmi.lt/cms/deklaravimas-uz-2019-m, o kitus išsamius paaiškinimus – ir VMI vaizdo kanale. Taip pat, aktuali informacija susijusi su deklaravimu, skelbiama socialinio tinklo „Facebook“ oficialiame VMI puslapyje: www.facebook.com/Valstybinemokesciuinspekcija.
Rūta Asadauskaitė
Valstybinė mokesčių inspekcija