16 C
Mažeikiai
2024 / 07 / 25

Prekybos centras CUP kviečia duoti kraujo moderniose, atsinaujinusiose NKC patalpose

Ar jau skaitėte?

Nacionalinio kraujo centro padalinys, Vilniaus prekybos centre CUP atnaujintose patalpose.

Lietuvoje didžiausią kraujo donorų srautą pritraukiantis Nacionalinio kraujo centro (NKC) padalinys Pasaulinę kraujo donorų dieną švenčia Vilniaus prekybos centre CUP atnaujintose patalpose. Ypač patogiai ir šiuolaikiškai suprojektuotose erdvėse galima ne tik priimti daugiau donorų, bet ir tikėtis, kad maloni aplinka leis jiems patirti daugiau komforto bei paskatins sugrįžti.

- Reklama -

 Atsinaujinusios patalpos – didesnės, patogesnės, modernesnės

„Kad ir kiek mus stebintų medicinos mokslo laimėjimai, tobulo pakaitalo žmogaus kraujui kol kas nesukurta. Todėl bendradarbiavimą su NKC vertiname kaip ypač prasmingą partnerystę mūsų socialinių projektų, skirtų sveikatai, kontekste. Patalpų, kuriuose pas mus priimami kraujo donorai, atnaujinimas pirmiausia, žinoma, buvo pagrįstas šios veiklos efektyvumo siekiu. Kita vertus, tai yra ir kompleksinio visų prekybos centro erdvių atnaujinimo bei plėtros dalis. Aukštai iškėlę savo patalpų estetikos kartelę, negalėjome aplenkti ir erdvių, kuriose vyksta visuomenei ypač svarbi nekomercinė veikla“, – sako prekybos centro CUP vadovė Ona Nevinskienė.

Nacionalinio kraujo centro padalinys, Vilniaus prekybos centre CUP atnaujintose patalpose.

Jos teigimu, didžiuojantis, kad NKC padalinys šalyje pirmauja pagal apsilankymų skaičių (beveik penktadalis visų apsilankymų NKC padaliniuose), tenka prisiimti atsakomybę ir kuo geriau išnaudoti esamą potencialą. CUP vadovė taip pat tikisi, kad gera permaina NKC patalpose turės teigiamos įtakos, gelbstint gyvybes, padės ligoniams greičiau pasveikti.

Atnaujintų patalpų plotas, palyginti su 88 kv. m. senosiose, išaugo iki 107 kv. m., vis dėlto dar reikšmingesni yra kokybiniai pokyčiai. Projektuojant naujų patalpų interjerą, buvo stengiamasi suderinti keletą kriterijų – kuo daugiau erdvės, jaukumo, saugumo ir patogumo donorams bei darbuotojams, atsižvelgta į optimalų atvirumo bei privatumo santykį. Svarbu buvo ir tai, kad kiekvienas prekybos centro lankytojas gerai matytų, kokia svarbi veikla čia vyksta.

Jaukiose patalpose duoti kraujo – maloniau

Nacionalinio kraujo centro padalinys, Vilniaus prekybos centre CUP atnaujintose patalpose.

„Iš donorų yra tekę ne sykį girdėti, jog patogiai pasiekiama, jauki ir erdvi kraujo paėmimo vieta turi didelės įtakos jų apsisprendimui dažniau dovanoti kraujo bei paraginti artimuosius, draugus.  Tai, kad patalpos suprojektuotos atsižvelgiant į patogumą, leis pagerinti ir padalinio personalo darbo kokybę. Labai svarbu ir tai, kad naujos patalpos bus geriau pasiekiamos, įėjimas į naujas patalpas yra geriau matomas visam prekybos centro CUP lankytojų srautui“, – pastebi NKC direktorius Daumantas Gutauskas.

Įrenginėjant naujo dizaino NKC padalinį, atsižvelgta į Europos Komisijos gaires saugiam ir kokybiškam kraujo ruošimui bei panaudojimui. Dabar čia yra patogus ir erdvus laukiamasis, įrengtas atskiras gydytojo kabinetas, užtikrinantis gydytojo ir donoro pokalbio konfidencialumą bei donorų asmens duomenų apsaugą. Visi veiksmai, susiję su donorų priėmimu, dokumentų parengimu ir kraujo paėmimu, vyks ratu. Tai padės sumažinti klaidų riziką bei efektyviau valdyti donorų srautus, priimti daugiau donorų nei anksčiau, vienu metu aptarnaujant 8–9 asmenis.

- Reklama -

Neatlyginta donorystė – sveikatos sistemos laimėjimas

Nacionalinio kraujo centro padalinys, Vilniaus prekybos centre CUP atnaujintose patalpose.

Birželio 14-ąją švenčiama Pasaulinė kraujo donorų diena yra ir donorystei svarbios asmenybės, austrų mokslininko ir gydytojo Karlo Landsteinerio ,1901 m. atradusio tris kraujo grupes, gimtadienis. Būtent šio Nobelio premijos laureato garbei ir buvo pasirinkta prasmingos šventės diena. Šiemet Lietuvoje švenčiant Pasaulinę kraujo donorų dieną, minima ir kita reikšminga data – pirmojo kraujo perpylimo mūsų šalyje 100 metų sukaktis. Tuometinėse Kauno klinikose tai atliko profesorius Vladas Kuzma. Būtent Kauno klinikose tarpukariu buvo įkurta ir pirmoji transfuziologijos stotis.

Kaip vieną reikšmingiausių pastarojo meto Lietuvos kraujo donorystės laimėjimų NKC vadovas D. Gutauskas įvardija 2018-aisiais NKC įgyvendintą visiškai neatlygintiną donorystę. Tai didžiąja dalimi lėmė nuosekliai mažėjantį krauju plintančių infekcinių ligų tarp kraujo donorų skaičių. Ši  tendencija turi teigiamą poveikį visai šalies sveikatos sistemai.

„Perėjimas iš atlygintinos kraujo donorystės prie neatlygintinos visiškai pasiteisino. Į kraujo centrus nebeateina asmenys, kurių pagrindinė, o kartais ir vienintelė paskata duoti kraujo buvo galimybė gauti už tai pinigų. Sąmoningų kraujo donorų gretos vis didėja. Tai, kad nuosekliai mažėja atvejų, kai tiriant donorų kraują nustatomos krauju plintančios ligos, yra svarbi žinia tiek medikams, tiek ir gydymo įstaigose gydomiems pacientams – tai užkerta kelią grėsmei ligoniui užsikrėsti per kraują po operacijos ar kraujo perpylimo“, – pažymi D. Gutauskas.

Kviečia tapti donorais: vasarą kraujo trūksta

Nacionalinio kraujo centro padalinys, Vilniaus prekybos centre CUP atnaujintose patalpose.

Praėjusiais metais į NKC kraujo centrus atvyko 78373 asmenys, 67953 iš jų tapo kraujo ar jo sudėtinių dalių donorais. Į NKC padalinį prekybos centre CUP 2022 m. atėjo 14880 donorų, arba 19 proc. nuo visų apsilankiusių NKC padaliniuose visoje Lietuvoje, o donacijų skaičius siekė 12649 (18,6 proc. visų NKC donacijų visoje Lietuvoje per 2022 m.). Šiemet iki birželio 12 d. į prekybos centro CUP padalinį atvyko 6944 asmenys, 5924 iš jų davė kraujo.

„Pagrindiniai mūsų prekybos centro lankytojai – didžiąja dalimi modernūs, vertinantys sveiką gyvenseną, socialiai atsakingi žmonės, suvokiantys, kad padėti stokojantiems, dalintis su jais buvo ir tebėra svarbu visais laikais. Jei tai, kuo galime pagelbėti kitam, yra kraujas – kviesčiau pasinaudoti puikia galimybe apsilankyti atsinaujinusiame NKC padalinyje mūsų prekybos centre. Juolab, kad vasarą turime gerą progą subalansuotai maitintis, pagerinti ir atstatyti kraują, o, kaip žinome, būtent vasarą, kai dauguma atostogauja, kraujo sveikatos įstaigose trūksta labiausiai“, – ragina prekybos centro CUP vadovė O. Nevinskienė.

 

TOP naujienos

Nauji sprendimai: kas galės pasinaudoti subsidijomis paskelbus prastovą?

Subsidijomis prastovų metu per karantiną galės pasinaudoti neįgaliuosius bei kitas remiamas grupes įdarbinančios įmonės, nevyriausybinės organizacijos ir asociacijos, keičiasi ir pats subsidijų modelis –...

Nedarbo išmokų gavėjų skaičius išaugo ketvirtadaliu

Balandžio mėnesį „Sodra“ paskyrė nedarbo išmokas per 17 tūkst. naujai užsiregistravusių bedarbių. Preliminariais duomenimis, gegužę nedarbo išmokos iš viso pasieks 76 tūkst. gyventojų. Palyginti...

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą ligą?

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia...

Ugniagesiams perduota naujų cisterninių automobilių

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui (PAGD) perduota 20 naujų automobilių cisternų. PAGD duomenimis, 2022 m. kovo mėnesį buvo pasirašyta pirkimo sutartis dėl 58 automobilinių...

Astrologinė prognozė liepos 5-ajai, penktadieniui

AVINAS. Dėl asmeninių reikalų galite apleisti kitus reikalus ir sulaukti priekaištų. Pasidomėkite, kaip sekasi tėvams, seneliams – galbūt jiems reikia pagalbos, atjautos. JAUTIS. Norėsis bendrauti, įdomiai leisti laiką, keliauti. Darbai ir kiti reikalai eisis sklandžiau,...

Atostogų sezono pabaiga: kaip neiššvaistyti gerų emocijų ir į darbus grįžti be streso?

Vasara, o tuo pačiu ir atostogų metas, artėja prie pabaigos, todėl daugeliui tenka galvoti apie grįžimą iš kurortų, paplūdimių ir kelionių į darbus. Po ilgesnio poilsio laikotarpio, kelionių įspūdžių ir bendros atsipalaidavimo būsenos sklandžiai...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS