15.3 C
Mažeikiai
2024 / 06 / 17

Pasimetėte – kepimo popierius, folija ar kepimo rankovė? Skirtumai, kada kurį vartoti virtuvėje

Ar jau skaitėte?

Šaltuoju metų laiku orkaitė jungiama vis dažniau, ir neretam patiekalui prireikia papildomų maisto ruošimo medžiagų. Populiariausia jų – ne tik kepant, bet ir virtuvėje itin plačiai naudojama aliuminio folija, atskleidžia Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tačiau kai kuriais atvejais visgi naudingiau gali būti naudoti kepimo popierių ar kepimo rankovę.

- Reklama -

„Praktiškai jokioje virtuvėje neapsieinama be maisto ruošimo, laikymo medžiagų – pradedant folija, maistine plėvele ir baigiant šaldymui ar specialiai sumuštiniams skirtais maišeliais. Ši kategorija išties išsiskiria tuo, kad dažnas pirkėjas nėra nusiteikęs investuoti į tokias kasdienes priemones. Dažniausiai jų pasirinkimą prie šių lentynų lemia kaina, tad pati populiariausia yra privačių prekės ženklų produkcija. Visgi, dalis pirkėjų renkasi ilgalaikes, tvaresnes medžiagas – pavyzdžiui, daugkartinius kepimo kilimėlius ar ledo kubelių formas“, – pastebi V. Budrienė.

Tiek įgudusiems, tiek tik pirmuosius žingsnius maisto gamyboje žengiantiems pravartu pasitikrinti – kada geriausia naudoti kepimo popierių, kuomet tinkamiausia aliuminio folija, o kas skaniausiai iškeps kepimo rankovėje?

Aliuminio folija

Vištiena.

Ne be reikalo dažniausiai iš maisto ruošimo medžiagų įsigyjama folija. Ji gelbsti, kai norisi kepamą mėsą ar žuvį išlaikyti sultingą, padeda išgelbėti kepinį nuo apdegimo, išlaikyti patiekalą šiltą iki valgymo, tarnauja kaip indelio dangtis nerandant tikrojo ir t. t. Egzistuoja ir kūrybingų, liaudyje žinomų jos panaudojimo būdų – vieni ją naudoja aštrinant žirklėms, kiti prisiekinėja, kad folija apvynioti bananai lėčiau noksta.

„Folijos privalumas tas, kad ji gali atlaikyti iki 600 °C temperatūrą, todėl galite naudoti įvairiems patiekalams – net ir kuriuos kepti reikia itin aukštoje temperatūroje, grilyje. Kruopščiai ja uždengta mėsa, žuvis, vištiena ne tik išlaiko vienodą temperatūrą, bet ir savo sultis, tad patiekalai būna sultingi ir aromatingi“, – pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Renkantis foliją derėtų įvertinti ne tik jos kainą, plotį, ilgį, bet ir jos tankumą. Sustiprinta bus tvirtesnė, patvaresnė, ne taip lengvai įplyš ir geriau tiks tokiems darbams kaip kepimui ant grotelių ir didelių kepsnių įvyniojimui. Plonesnė folija tinka paprastesnėms užduotims, pvz., uždengti indus kepant.

- Reklama -

„Nors folija tinka net ir aukštai temperatūrai, geriau vengti su ja naudoti rūgštis – pvz., koncentruotas citrinos sultis, marinatus su actu ar vynu. Taip pat nedenkite tešlos, kurios sudėtyje yra kepimo miltelių. Griežta taisyklė – folijos niekada nenaudokite maistui gaminti mikrobangų krosnelėje, mat tai gali sukelti kibirkščių. Galiausiai, ją naudojant mėsos, vištienos ar žuvies kepimui, nepamirškite jos patepti aliejumi – priešingu atveju ji prilips“, – primena maisto gamybos žinovė.

Kepimo popierius

Kepimo, sviestinis, pergamentinis – šis popierius turi kelis vardus, reiškiančius tą patį. Jį galima naudoti ir žuviai, mėsai gaminti, visgi populiariausias jo panaudojimo būdas yra apsaugoti kepinius nuo prilipimo prie skardos.

„Regis, kepimo popierių kiekvienas mokame naudotis, tačiau neretai pamirštama, kad jis netinka ypač aukštai temperatūrai. Maksimali temperatūra nurodoma ant gamintojo pakuotės, paprastai ji būna 200–220, kai kada – iki 250 °C. Patikrinkite pakuotę, jeigu, pavyzdžiui, kepate duoną, kuriai reikia didesnės temperatūros“, – dėmesį atkreipia „Iki“ konditeris Thierry Lauvray.

Patogu tai, kad naudojant kepimo popierių, priešingai nei foliją, jo nebūtina patepti riebalais. Taip pat jį gali būti naudojama ne vieną kartą – pavyzdžiui, kepant sausainius. Išmesti jį galite tik jeigu susitepa arba stipriau paruduoja, tampa trapus.

„Ar rudas, ar baltas – kepimo popieriaus kokybė nuo spalvos nesiskiria. Renkantis jį verčiau pagalvoti, kam dažniausiai jį naudosite. Galima rinktis tiek atskirus lakštus, tiek ritinį, iš kurio pats atsiplėšite norimo dydžio gabalą. Lakštai patogu, jeigu kepimo popieriaus nenaudojate vyniojimui, juo tiesiog išklojate savo kepimo skardą. Visgi, tokiu atveju patikrinkite, kad lakštų išmatavimai daugmaž sutaptų su jūsų skardos – taip išvengsite popieriaus švaistymo“, – pataria Th. Lauvray.

Kepimo rankovė

Imantis didesnio patiekalo gamybos orkaitėje, patogu naudoti kepimo rankovę. Joje galite kepti bet kokį maistą: mėsą, paukštieną, žuvį, daržoves ar pan. Dažniausiai būtent paukštieną raginama kepti joje – mėsa iškepa tolygiai, būna sultinga ir minkšta viduje, o odelė – apskrudusi.

„Net ir pirmą kartą naudoti ją labai paprasta. Kepimo rankovė yra ilgas iš karščiui atsparios plonytės plėvelės pagamintas „vamzdis“. Tereikia atsikirpti norimą jo dydį, į vidų įdėti maistą, šiek tiek skysčio ir iš abiejų pusių plėvelę surišti pridėtomis juostelėmis arba specialiais spaustukais. Prieš atsikerpant įvertinkite, kad gabalas dėl to turi būti kiek didesnis nei vidun dedamo maisto porcija. Orientacijai – reikia maždaug 20–25 cm ilgesnės rankovės nei patiekalas“, – primena G. Urbonavičiūtė.

Rankovė atlaiko temperatūrą iki 200–220 °C, tikslią ją pamatysite ant gamintojo pakuotės. Jos privalumas – patiekalai paruošiami greičiau, išlieka labai sultingi.

„Tiesa, nereikia pamiršti, kad rankovė negali liestis su orkaitės sienelėmis, nes tuomet ji praplyš. Dedant į orkaitę turėkite omenyje, kad ji gerokai išsipūs. Taip pat jos negalima dėti tiesiai ant grotelių – rankovė naudojama tik kepimo skardoje. Savaime suprantama, ji netinka grilyje, tačiau yra saugi naudoti mikrobangų krosnelėje“, – pasakoja G. Urbonavičiūtė.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Dietologė atkreipia dėmesį: yra kelios cukraus rūšys, kurias būtina skirti sveikatai palankioje mityboje

Diskusijose apie sveikatai palankią mitybą cukrus beveik visuomet yra smerkiamas ar net vadinamas „baltąja mirtimi“. Tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad cukrus,...

Paaiškėjo „Rimi Vilniaus maratono“ nugalėtojai

Sekmadienį Vilniuje įvyko didžiausias šių metų bėgimas „Rimi Vilniaus maratonas“ – paaiškėjo Lietuvos maratono čempionato nugalėtojai. Lietuvos maratono čempionatas Rimi Vilniaus maratonas kartu yra ir uždaras...

Mažamečius smurtu drausminusiam vyrui – baudžiamoji atsakomybė

Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų nuosprendžiu A. S. nuteistas už tai, kad mušdamas mažamečiams sukėlė fizinį skausmą ir nežymiai sutrikdė sveikatą. Byloje nustatyta, kad...

Įsigaliojo griežtesnės baudos už karantino pažeidimus

Nuo šios dienos įsigaliojo griežtesnė atsakomybė už karantino ir saviizoliacijos pažeidimus. Įsigalioję Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimai policijos pareigūnams leis nedelsiant traukti atsakomybėn karantino nesilaikančius...

Klausimas, aktualus kiekvienam: kaip pagerinti miegą?

Pagerinti miegą – tai tikslas, kurį anksčiau ar vėliau sau išsikelti turėtų kiekvienas iš mūsų. Nuolat juntant miego trūkumą, neigiamai veikiama tiek mūsų fizinė, tiek protinė veikla. Neišsimiegojus suprastėja darbo efektyvumas, nusilpsta organizmo imuninė...

Kodėl sausio mėnesį žmones dažnai užklumpa niūrios emocijos ir kaip jas įveikti?

Praėjus vienoms gražiausių metų šventėms, grįžimas į ne tokią džiaugsmingą kasdienybę daugeliui gali tapti tikru emociniu išbandymu. Dėl šios priežasties, trečiasis sausio pirmadienis pasaulyje vis dažniau vadinamas liūdniausia metų diena, tačiau kiek šis pavadinimas...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS