18.2 C
Mažeikiai
2024 / 06 / 17

Panaudoti elektronikos prietaisai: vieni kaupia nereikalingus, kiti mielai juos įsigytų

Ar jau skaitėte?

Sparčiai augančius elektronikos atliekų kiekius galėtų padėti sumažinti pasikeitęs gyventojų požiūris. Vienas iš galimų elgsenos pokyčių: vieni nebekauptų nereikalingų elektronikos prietaisų, o juos perduotų kitiems – dovanotų ar parduotų panaudotus. Tokią praktiką skatina ir Elektronikos platintojų asociacija (EPA), šiandien turinti didžiausią elektronikos atliekų surinkimo tinklą Lietuvoje bei stebinti nuolatinį tokių atliekų augimą šalyje.

- Reklama -

Nenaujus prietaisus įsigijo beveik pusė šalies gyventojų

„Kaip rodo šių metų sausio mėnesį mūsų asociacijos inicijuotas gyventojų elgsenos tyrimas, beveik pusė gyventojų – net 49 proc. apklausos dalyvių – 2019–2023 metais įsigijo bent vieną nenaują elektronikos prietaisą – pradedant telefonu, televizoriumi, kompiuteriu ir baigiant skalbimo mašina, elektrine virykle, indaplove. Tai iš tiesų aktualu, vertinant sparčiai augančius elektronikos atliekų kiekius pasaulyje, Europoje, o taip pat ir Lietuvoje. Sprendžiant šią problemą labai aktuali tampa atsakingo vartojimo praktika, kurios dalis – prietaisų naudojimas iš antrų rankų, sugedusių prietaisų taisymas, jų gyvavimo ciklo ilginimas“, – sako EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad anksčiau EPA inicijuotų tyrimų duomenimis, net 63 proc. šalies namų ūkiuose yra po 2 ir daugiau nenaudojamų telefonų, 41 proc. – 1–2 nenaudojamų kompiuterių. Kaip tik tokie užsigulėję prietaisai ilgainiui virsta elektronikos atliekomis, nors perdavus juos į antras rankas būtų galima prailginti jų gyvavimo ciklą, daliai vartotojų tai būtų galimybė vietoje naujo daikto įsigyti panaudotą.

Populiarūs buvo naudoti televizoriai

„Vertinant pernai ir šiemet atliktas gyventojų apklausas, bendras rodiklis, rodantis panaudotų prietaisų įsigijimo tendencijas, pakito nežymiai. Vis dėlto džiugina besikeičiantis požiūris. Pavyzdžiui, mažėja žmonių, kurie mano, jog panaudotas prietaisas nepatikimas, jį teks daugiau taisyti, taigi įsigyti neapsimoka. Tuo tarpu vis daugiau žmonių suvokia, kad įsigyti nenaują verta dėl to, kad taip sutaupys pinigų, nes naudotas daiktas pigesnis, o kai kada ir nieko nekainuoja, jei gaunamas dovanų“, – pastebi L. Jurevičienė. 

Šiemet inicijuotas tyrimas taip pat parodė išaugusį naudotų televizorių populiarumą. Palyginti su praėjusių metų apklausos duomenimis, šią panaudotą techniką įsigijusių asmenų skaičius išaugo nuo 13 iki 18 proc. Įsigijusių nenaują telefono apartą rodiklis (27–28 proc. respondentų) ir kompiuterį (17 proc. apklausos dalyvių) ir kitokią namų elektronikos įrangą išlieka beveik nepakitęs.

Kaip ir anksčiau, taip ir šiemet, kriterijai, vertinant nenaujo prietaiso įsigijimo naudą, turi panašią įtaką: pigiau, mažiname gamybą ir klimato kaitą (26–27 proc. respondentų), mažiname vartojimą ir elektronikos atliekų susidarymą (23–25 proc. respondentų).

- Reklama -

Nenaujais prietaisais labiau pasitiki vyrai

„Įdomu pastebėti, kad nenaujų prietaisų perspektyvas, juos įsigyjant, labiau vertina vyrai. Galbūt taip yra dėl to, kad labiau domėdamiesi technika geriau supranta, kad dažnas gedimas gali būti pataisytas, o nebetinkama detalė pakeista nauja. Kompiuterius taisančių įmonių ekspertai irgi palaiko tokį požiūrį: ir nenauji kompiuteriai palaiko naujausią programinę įrangą, panašiais panaudotais prietaisais domisi ir juos įsigyja vis daugiau įmonių. Tai – ne tik taupymo galimybė, bet ir socialinės atsakomybės išraiška“, – teigia EPA projektų vadovė.

Ji taip pat primena, kad smulkiosios elektronikos, baterijų ir dujošvyčių lempų atliekoms skirtus konteinerius galime rasti prekybos vietose, įvairiose įstaigose, o stambiagabaritės elektronikos atliekas EPA išveža iš namų nemokamai. Tereikia paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje.

Kodėl verta įsigyti nenaują prietaisą?

  • Gali padėti sutaupyti namams skirtas išlaidas.
  • Panaudotą kompiuterį galima atnaujinti – įdiegti atnaujintą programą, pakeisti detalę.
  • Prisidedame prie elektronikos atliekų mažinimo.
  • Prisidedame prie klimato kaitos stabdymo.
  • Taupome iškastinius ir energijos išteklius. 

EPA inicijuotą apklausią atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“. Sausio mėnesį atlikto tyrimo metu buvo apklausta 1008 respondentai, kurių amžius 18–75 metai.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

TOP naujienos

ORAI: Šiandien daug kur numatomas trumpas, daugiausia nedidelis lietus, galima perkūnija

Šiandien daug kur numatomas trumpas, daugiausia nedidelis lietus, galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 11–16, vakariniame šalies pakraštyje 7–10 laipsnių šilumos. Sekmadienio naktį...

Slyvų sezonas prasideda. Džiovintų slyvų džemas (receptas)

Geltonos, raudonos, žalios, violetinės, purpurinės ar juodos slyvos pasižymi maloniai kontrastuojančiu saldžiarūgščiu skoniu, jaučiamos šiek tiek pikantiškos natos. Atėjus šių vaisių sezonui, sveikatai palankios...

Neatsargus važiavimas dviračiu ar paspirtuku gali atnešti pačių skaudžiausių pasekmių

Rugsėjo mėnesį eismas kelyje po vasaros atostogų išsiskiria savo intensyvumu, kai auga ir nelaimingų įvykių skaičiai. Ypač skaudžiai nukenčia vaikai, į mokyklas ir būrelius...

Horoskopai lapkričio 21 dienai

AVINASNe viskas gali ir turi būti išsiaiškinta ir paaiškinta. Kai kuo tenka tiesiog patikėti. Ar ne per daug jėgų ir pinigų eikvojate besivaikydamas chimeras?...

10 šventinių ritualų, padėsiančių prišaukti finansinę sėkmę Naujaisiais metais

Artėjant Naujųjų sutikimui, daugelis žmonių skuba planuoti tikslus, kuriuos bandys pasiekti per ateinančius metus. Vieni svajoja apie naują automobilį, kiti – apie sėkmingą karjerą, treti – bendrai apie finansinę sėkmę. Pasaulyje kone kiekviena šalis...

Šią sveikatingumo procedūrą nesunku įtraukti į kasdienybę

Ne paslaptis, kad šaltasis metų sezonas dažnai tampa tikru išbandymu tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai. Turbūt šiuo laikotarpiu dažnas žmogus svajoja apie poilsį kur nors kurorte ar sveikatingumo centre, tačiau įsisukus į darbų ir...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS