11 C
Mažeikiai
2024 / 03 / 28

Pablogėjusi savijauta gali reikšti skydliaukės sutrikimus – kaip atpažinti?

Ar jau skaitėte?

Slenkantys plaukai, nerimas, svorio pokyčiai – skydliaukės hormonų disbalanso pranašais gali tapti simptomai, kuriuos dažnai priskiriame tiesiog nuovargiui ar pakitusiai mitybai, tačiau skydliaukė daro didelę įtaką bendrai organizmo būklei, o jos sutrikimai gali lemti nemalonius pojūčius ir net rimtas komplikacijas. Kokie kūno siunčiami signalai rodo, kad skydliaukė gamina per daug arba per mažai hormonų ir kada svarbu nedelsti kreiptis pagalbos į gydytoją?

- Reklama -

Gali turėti įtakos ir vaisingumui

Skydliaukės sutrikimus galime pajusti ne iš karto, bet pasekmes kentėti visą gyvenimą. Tiroksinas ir trijodtironinas (T4 ir T3) yra du hormonai, kurie reguliuoja ir kontroliuoja medžiagų apykaitą – procesą, kurio metu organizmas maistą paverčia energija. Tai turi įtakos kūno temperatūrai, širdies ritmui ir kitoms gyvybinėms funkcijoms.


Sveikatos.INFO – Daugėja lietuvių keliaujančiųjų gydytis svetur


 

Iliustracinė nuotrauka.

„Nordclinic“ gydytojos endokrinologės – andrologės Aistės Kondrotienės teigimu, T4 ir T3 yra būtini organizmo augimui, ypač vaisiaus vystymosi ir vaikystės laikotarpiu. Jie padeda reguliuoti kaulų, raumenų ir kitų organų bei neuronų ir smegenų ląstelių augimą, yra svarbūs širdies veiklai. Be to, veikia virškinimo sistemą, gali turėti įtakos nuotaikai ir psichinei būklei, reguliuoja kūno svorį. Moterims dėl mažo skydliaukės hormonų kiekio gali sutrikti menstruacijų ciklas, kilti iššūkių pastoti ir padidėti persileidimo rizika. Vyrams sutrikusi skydliaukės veikla gali lemti sumažėjusį spermatozoidų skaičių ir judrumą.

Nekaltais atrodantys simptomai – tiksinti bomba

„Nordclinic“ gydytoja endokrinologė – andrologė Aistė Kondrotienė.

Pagal kokius požymius atskirti – skydliaukė gamina per mažai ar per daug hormonų? Gydytoja A. Kondrotienė atkreipė dėmesį, kad jei skydliaukė gamina per mažai hormonų, pasireiškia hipotirozė, kurios pagrindiniai simptomai gali būti: nuovargis, vangumas, išsekimo jausmas net ir pakankamai išsimiegojus, svorio didėjimas, šalčio netoleravimas, vidurių užkietėjimas, sausa oda, plaukų slinkimas, depresija ir atminties sutrikimai.

Taip pat skaitykite:  Išmanusis telefonas – ne žaislas: 5 patarimai, kaip jį tinkamai paruošti vaikui

Kai skydliaukė gamina per daug hormonų, pasireiškia hipertiroidizmas, kurio simptomai yra: svorio kritimas, greitas ar nereguliarus širdies plakimas, nerimas, nuotaikos pokyčiai: depresija, nerimas ar dirglumas, drebulys, prakaitavimas, karščio netoleravimas, plaukų slinkimas, miego sutrikimai.

- Reklama -

„Jei jaučiami minėti simptomai, svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, kuris gali atlikti skydliaukės tyrimus ir nustatyti, ar yra liga. Reikia atkreipti dėmesį, kad simptomus gali būti sunku pastebėti, nes jie dažnai būna neaiškūs ir nespecifiniai, be to, gali sutapti su kitų sveikatos sutrikimų požymiais“, – sakė gydytoja A. Kondrotienė.

Skydliaukės funkcijai įvertinti ir skydliaukės ligai diagnozuoti gali būti atliekami keli tyrimai, dažniausi iš jų yra: TSH (skydliaukę stimuliuojančio hormono) kiekio, Laisvojo T4 (tiroksino), pagrindinio skydliaukės hormono, bendras T3 (trijodtironino) kiekio tyrimai. Taip pat gali būti atliekamas skydliaukės antikūnų kraujo bei ultragarsinis ir kiti tyrimai, priklausomai nuo individualios situacijos.

Negydant gresia sunkios komplikacijos

Pasak gydytojos A. Kondrotienės, itin svarbu nedelsti, nes negydomi skydliaukės hormonų sutrikimai gali lemti daugybę komplikacijų – gūžį (difuzinę strumą), kuris gali sukelti kaklo deformacijas, rijimo ar kvėpavimo pasunkėjimą. Dauguma skydliaukės mazgų yra nepiktybiniai, tačiau kai kurie gali būti vėžiniai.

Išauga širdies ligų rizika, gali sumažėti kaulų tankis, todėl padidėja lūžių ir osteoporozės rizika. Reta, bet gyvybei pavojinga sunkios hipotirozės komplikacija – Miksedema, kai organizmo funkcijos sulėtėja iki sąmonės netekimo. Titotoksinė krizė – gyvybei pavojinga sunkios hipertirozės komplikacija, kai organizmo medžiagų apykaita pagreitėja iki pavojingo lygio.

Skydliaukės ligų gydymas priklauso nuo sutrikimo tipo ir sunkumo. Įprastai, hipotirozė gydoma sintetiniais skydliaukės hormonų pakaitiniais vaistais. Hipertirozė gali būti gydoma vaistais, kurie slopina skydliaukės hormonų gamybą arba blokuoja skydliaukės hormonų poveikį. Esant skydliaukės vėžiui ar didelėms gūžio formoms, gali būti rekomenduojama operacija, kurios metu pašalinama visa skydliaukė arba jos dalis. Žmonėms, turintiems lengvų skydliaukės sutrikimų, gali neprireikti neatidėliotino gydymo, tačiau jiems reikės reguliarios stebėsenos, kad jų būklė nepablogėtų.

Taip pat skaitykite:  Šeimos gydytojo išrašomas siuntimas galios iki 180 dienų

Kur slypi skydliaukės sutrikimų priežastys?

Skydliaukės hormonų sutrikimus gali sukelti įvairūs veiksniai. Vienas pagrindinių – autoimuniniai sutrikimai, pavyzdžiui, Hašimoto tiroiditas (hipotirozė) ir Greivso liga (hipertirozė). Šios būklės atsiranda, kai imuninė sistema klaidingai atakuoja skydliaukę. Dar viena priežastis – jodo trūkumas, reikalingas skydliaukės hormonų gamybai. Gydytoja A. Kondortienė atkreipė dėmesį, kad Lietuva laikoma jodo deficito regionu. Esant žymiam jo trūkumui vystosi gūžys, hipotirozė, intelekto ir raidos sutrikimai, padidėja skydliaukės vėžio rizika. Jei nėštumo metu būsimai mamai trūksta jodo, sumažėja skydliaukės hormonų, veikiančių vaisiaus smegenų vystymąsi, sutrinka vaisiaus nervinės sistemos vystymasis.

Per parą suaugusiam žmogui rekomenduojama suvartoti 150 mikrogramų jodo. Nėščiosioms ir maitinančioms krūtimi jodo poreikis išauga – turėtų siekti 200-250 mikrogramų per parą. Svarbu pažymėti, kad per didelis jodo kiekis taip pat gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, todėl labai svarbu laikytis paros suvartojimo rekomendacijų.

Radioterapija, gydymas radioaktyviuoju jodu ir aplinkos radiacija taip pat gali daryti įtaką. Pastebima, kad skydliaukės sutrikimai dažniau pasireiškia vyresniame amžiuje, ypač vyresnėms nei 60 metų moterims. Nėštumas gali turėti įtakos skydliaukės funkcijai, kai kurioms moterims skydliaukės sutrikimai išsivysto nėštumo metu arba po jo. Vaistai, pavyzdžiui, amiodaronas, ličio preparatai, gali sutrikdyti skydliaukės funkciją ir sukelti hipotirozę arba hipertirozę. Rūkymas, stresas ir netinkama mityba taip pat gali turėti įtakos skydliaukės funkcijai. Vis dėlto neretai tiksli skydliaukės hormonų sutrikimo priežastis išlieka nežinoma, todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į simptomus ir laiku pradėti gydymą siekiant išvengti komplikacijų.

TOP naujienos

Klaipėdos apylinkės teisme gauta civilinė byla pagal ieškovų Andriaus Balio Tapino ir VšĮ „Laisvės TV“ ieškinį

Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose 2023 m. kovo 1 d. gauta civilinė byla pagal ieškovų Andriaus Balio Tapino ir VšĮ „Laisvės TV“ ieškinį...

Iš pietų link Lietuvos artėjantis ciklonas atplukdys gausius kritulius

Šiandien bus debesuota. Daug kur numatomi krituliai, vyraus sniegas, šalies pietryčiuose vakarop vietomis smarkus. Kai kur plikledis, silpna lijundra, rūkas. Vėjas besikeičiančios krypties, 5–10...

Šiandien Palangos Savivaldybėje šaukiamas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis

„Reaguodami į vakar Vyriausybės paskelbtą žinią, kad nuo pirmadienio šalyje įvedamas karantinas, šiandien, nelaukiant rytojaus ryto, 14 val. Savivaldybėje šaukiamas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis....

Horoskopai spalio 31 dienai

AVINASNamai tikriausiai virs mūšio lauku. Kovokite už save, nenusileiskite ir dėl smulkmenų. Turite bet kokia kaina apginti savo nuomonę ar garbę. Galite turėti nemažų...

Horoskopai vasario 12 dienai

AVINASTurėsite gan nelauktų problemų. Svarbiausia iš jų - išbalansuoti tarp asmeninių ir darbo reikalų. Tiek viena, tiek kita reikalaus tiek jūsų dėmesio, kiek niekaip negalėsite skirti. JAUTISNebandykite vienu metu sėdėti ant dviejų kėdžių. Nesiblaškykite ir...

Horoskopai vasario 20 dienai

AVINASVisą savo laiką ir jėgas skirkite darbo ir karjeros reikalams, net jei dėl to ir grėstų konfliktas su sutuoktiniu. Juk žinote, kad galų gale šeima iš to tik laimės. Pats laikas dėti pamatus būsimai...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS