Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) gruodžio 30 d. patvirtino naują vartotojų prijungimo prie elektros skirstomųjų tinklų tvarką ir kainodarą. Nuo 2021 m. vasario 1 d. įsigaliosiantys pokyčiai leis įgyvendinti sprendimus, kurie prisidės prie tinklo patikimumo ir kokybės didinimo. Taip pat nustatyti mažesnį prijungimo įkainiai.
N24.lt – NAUJAS!
Pagal naująją kainodarą (skaityti čia), įgyvendinant Lietuvos energetikos įstatymu bei Elektros energijos įrenginių prijungimo prie elektros tinklų įkainių nustatymo metodiką, naujai prie tinklo besijungiantiems vartotojams, išskyrus socialiai pažeidžiamus, nuo vasario 1 d. nustatoma 50 proc. elektros įrenginių prijungimo prie skirstomojo elektros tinklo išlaidų proporcija. Socialiai pažeidžiamų vartotojų atveju nustatyta 20 proc. indėlio dalis.
Be to, atsižvelgiant į tai, kad ESO sudarė naujas rangos sutartis su mažesniais įkainiais, VERT sumažino prijungimų įkainius vartotojams. Įkainiai už 1 kW elektros įrenginių leistinosios naudoti galios įrengimą ar padidinimą, priklausomai nuo grupės, mažėja 8–35 proc., įkainiai už 1 m elektros tinklo nutiesimo vidutiniškai mažėja 2–5 proc. Detalius VERT patvirtintus įkainius galite rasti čia bei ESO svetainėje.
Tai reiškia, kad naujų vartotojų elektros įrenginių prijungimo prie skirstomojo elektros tinklo atveju, pusę kaštų dengtų tas asmuo, kurio elektros įrenginiai yra prijungiami, o ne visi Lietuvos elektros energijos vartotojai per skirstymo paslaugos tarifą. Šie pokyčiai leis pasiekti geresnį balansą tarp naujai besijungiančių ir visų kitų elektros energijos vartotojų, kartu užtikrinant ir socialiai pažeidžiamų vartotojų interesus.
Lietuvoje naujai besijungiančių vartotojų dengiama prisijungimo kaštų dalis taps panaši kaip ir kitose Baltijos šalyse. Pavyzdžiui, Latvijoje buitiniai ir kiti vartotojai padengia 50 procentų elektros įrenginių prijungimo sąnaudų, Estijoje – 80 procentų. Galiausiai, tai leis išvengti galimo nesąžiningumo ar piktnaudžiavimo, kuomet verslą vykdantys klientai komerciniais pagrindais vystomą sklypą ar įrenginius prie tinklų prašo prijungti kaip buitinių klientų.
Įkainių pokyčiai laukia ir gaminančių vartotojų, kurie nori prijungti savo elektros įrenginius prie skirstomųjų tinklų. Pastarieji turės mokėti ne 100 proc., kaip būdavo iki šiol, o taip pat tik 50 proc. faktinės darbų kainos. Tokiu būdu yra ne tik suvienodinama naujų vartotojų elektros įrenginių prijungimo kainodara, bet ir skatinamas gaminančių vartotojų kiekio augimas ir užtikrinama tvari jų integracija į skirstomąjį elektros tinklą.
Nauda visiems vartotojams
Siekiant sumažinti elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus išlaidas įrengiant infrastruktūrą, kuri vėliau nėra naudojama, ir kartu mažinti elektros tinklų išlaikymo kaštus, kurie įtraukiami į visų elektros energijos vartotojų tarifus, nuo vasario 1 d. įsigalios dar vienas pokytis. Statytojui (užsakovui), kuris apmoka 100 procentų jam reikalingų skirstomųjų tinklų įrengimo sąnaudų, kuris per vienerius metus prie šių tinklų prijungia elektros įrenginius, bus kompensuojama 50 procentų tinklų įrengimo sąnaudų. Kompensaciją išmokės ESO pagal Energetikos ministerijos nustatytą tvarką, kuri turi būti patvirtinta iki vasario 1 dienos.
Dar vienas pokytis – iki 50 proc. sumažinama senesnių nei 20 metų 0,4–10 kV įtampos elektros oro ir oro kabelių linijų rekonstravimo ir perkėlimo kaina, kai tinklų perkėlimą kliento prašymu atlieka ESO. Iki šiol buvo nustatyta, jog klientai turi padengti visus linijų iškėlimo kaštus. Tai leis sumažinti finansinę naštą viešiems ir privatiems klientams įgyvendinant projektus, susijusius su senų elektros oro linijų iškėlimu, taip pat skatins viešosios infrastruktūros atnaujinimą ir gerins verslo sąlygas.
Nuo vasario 1 d. taip pat bus praplėstas vadinamojo „fast track“ – pagreitinto modelio, leidžiančio prie elektros skirstomųjų tinklų prisijungti greičiau, taikymas. Toks principas dažnai būna aktualus verslo subjektams, kuriems itin svarbus greitas infrastruktūros projektų įgyvendinimas. Pagal patvirtintas taisykles bus suteikta galimybė šį modelį taikyti ir skirstomųjų tinklų perkėlimui bei rekonstravimui. Kitaip tariant, klientas apmokėdamas 100 proc. sąnaudų, galės pasirinkti savo rangovą ir įgyvendinti projektą.
Naujove taps ir vartotojams suteikta galimybė patiems rinktis rangovą, turintį visas reikiamas kompetencijas ir patirtį. Klientai galės įrengti skirstomuosius elektros tinklus patys arba organizuoti jų įrengimo darbus, jeigu atitiks nustatytas sąlygas, bus pasirengę projektus pagal operatoriaus išduotas prijungimo sąlygas, naujai prijungiama galia bus daugiau nei 500 kW bei klientų pasirinkto rangovo darbų atlikimo kaina bus daugiau nei 10 proc. mažesnė nei operatoriaus parinkto rangovo. Išsamiau kada ši sąlyga taikoma galima susipažinti čia (skaityti čia).
Be to, remiantis nuo 2020 m. lapkričio 1 d. Energetikos ministerijos nustatyta tvarka ir sąlygomis, ESO, vartotojui ir / ar gamintojui pageidaujant, teiks informaciją apie skirstomųjų tinklų įrengimo darbų sąnaudas.
Artūras Ketlerius
Ryšių su visuomene vadovas
Komunikacijos tarnyba