Pastaraisiais metais NT kainodaroje įvyko reikšmingų pokyčių. Ekonominės priežastys, kaip rekordinė infliacija ir palūkanų normų augimas, bei geopolitinės ir demografinės, tokios kaip karas ir išaugęs nuo karo bėgančių ukrainiečių skaičius mūsų šalyje, turėjo nemenką įtaką šalies NT rinkai. Daugiausia tai lėmė, jog tiek nuomos, tiek pačio būsto kainos toliau augo, o jo pasiūla – traukėsi. Nors kainos pastaraisiais mėnesiais pradėjo stabilizuotis, NT skelbimų duomenys rodo, jog nuomojamo būsto rinkoje nėra daug, o, kaip teigia ekspertai, šiandien nuomos kaina yra ženkliai didesnė nei įmoka bankui, įsigijus nuosavą būstą.
Susidomėjimas NT – neblėsta
NT skelbimų portalo „Kampas.lt“ duomenimis, 2022 metais vidutinė vieno kv. metro nuomos kaina Lietuvoje buvo 12,5 eurų. Vilniuje – 13,55 eurai, Kaune – 10 eurų, o Klaipėdoje – 8,44 eurai. „Vertinant nuomos kainų skirtumą per kelerius pastaruosius metus, ženkliai išsiskiria būtent pastarieji metai. Jei 2020-2021 m. nuomos kaina visoje šalyje augo vos 0,2 proc., kas yra paklaidos ribos, tai pastaraisiais metais jos kilo daugiau nei ketvirtadaliu – net 26 procentais“, – sako „Kampas.lt“ vadovas Giedrius Zinkus.
Šiandien, jo teigimu, nuomos kainos yra stabilizavusios, augimas nebefiksuojamas, tačiau joms ženkliai mažėti neleidžia vis dar nemenka paklausa. „Jei anksčiau mūsų portale patrauklus nuomos skelbimas galėdavo „kyboti“ mėnesį ar daugiau, šiandien jis dingsta per savaitę“, – sako G. Zinkus ir priduria, jog šiemet besidominčių NT skelbimais lankytojų skaičius yra istoriškai aukštas.
Pirkti vis dar apsimoka
Nekilnojamo turto ekspertas Remigijus Pleteras pažymi, kad pastarieji metai NT kainų augimo atžvilgiu buvo rekordiniai. „Brango viskas. Tiek patys NT objektai, tiek jų nuoma. Šiandien pats pigiausias būstas Vilniuje kainuoja nuo 2 tūkst. eurų už kvadratinį metrą ir tai nėra pabaiga. Daug kas prognozuoja, kad netrukus ims kristi kainos, tačiau realių prielaidų tam nėra. Toliau brangsta energijos kaštai, medžiagos bei darbo jėga. Jei statoma kokybiškai, tiesiog nėra kaip pastatyti pigiau“, – sako „Bonava Lietuva“ vadovas R. Pleteras.
Visgi, jo teigimu, atsižvelgiant į rinką, nuosavą būstą pirkti vis dar apsimoka labiau nei nuomotis. „Žinoma, jei būstas perkamas su paskola, tam reikia sukaupti pradinį įnašą, tačiau tokį turint, šiandien įmoka bankui yra tikrai mažesnė nei būtų mėnesio nuomos suma, mokamą už naujos statybos būstą“, – teigia R. Pleteras.
NT ekspertas pateikia pavyzdį. „Naujos statybos 52 kv. metrų būstą toliau nuo miesto centro su pilna apdaila šiandien vis dar galima įsigyti už kiek daugiau nei 100 tūkst. eurų. Tai yra toks būstas, kuriama galima gyventi iškart – su pilna apdaila, sanitariniu mazgu įrenginiais ir virtuvės komplektu. Paskolos įmoka bankui šiandien, įvertinus palūkanų normų augimą, būtų kiek daugiau nei 300 eurų, jei paskolos laikotarpis yra maksimalus. Tuo tarpu, už tokį būstą nuomos rinkoje, šiandien prašoma mažiausiai 500 eurų“ sako“, – R. Pleteras.
NT skelbimų portalo „Kampas.lt“ duomenys rodo panašią tendenciją. Pavyzdžiui, daugumos naujos statybos butų Vilniaus Pašilaičių, Fabijoniškių ar Pilaitės mikrorajonuose nuomos kaina prasideda nuo 450 eurų per mėnesį. „Už tokią kainą galima išsinuomoti 44-48 kv. metrų būstą. sostinės miegamajame rajone. Ieškantiems didesnio būsto – 55 ar 67 km. metrų, teks mokėti nuo 550 eurų ir daugiau, kas, mūsų duomenimis, atitinka nuomos kainų sostinėje vidurkį“, – sako G. Zinkus.
Pasak jo, šalies NT rinka išlieka aktyvi, sandoriai, nors ir lėčiau, bet vyksta.
Noras turėti nuosavybę neblėsta
NT eksperto R. Pletero teigimu, iš dalies taip yra todėl, kad nekilnojamas turtas šalies gyventojams vis dar asocijuojasi su stabilumu ir saugumu. „Turėti savo nekilnojamą turtą yra natūralus ir mūsų visuomenėje populiarus poreikis. Daugelis jaunų žmonių nesiryžta kurti šeimos tol, kol neturi tvirto pagrindo, o jis dažniausiai yra suprantamas kaip nuosavas būstas. Kitas kiek naujas aspektas – statusas. Kadangi įsigyti būstą gali ne kiekvienas, NT nuosavybė suteikia didesnį pasitikėjimą savimi ir tam tikrą aplinkinių pripažinimą, kad tau gerai sekasi“, – teigia R. Pleteras.
Pasak jo, dažniausiai jaunos poros planuojančios įsigyti būstą renkasi 1-2 kambarių, apie 50 kv. metrų būstą. Pageidautina su pilna apdaila. Tai yra optimalus variantas gyvenimo pagrindui ir šeimai kurti.
„Daugelis jaunų porų, planuojančių įsigyti būstą, renkasi jį su tam tikru ploto rezervu – erdvesnį, nes galbūt artimoje ateityje augins vaikus, augintinius, tad bus ramiau. Be to, jiems ne mažiau svarbu yra ir aplinka šalia planuojamo įsigyti namo. Sutvarkytas kiemas, žaluma, moderniai įrengtos vaikų žaidimų aikštelės – kuria didelę pridėtinę vertę būstui“, – sako „Bonava Lietuva“ vadovas R. Pleteras.
Skaistė Marija Gailiušytė