23.2 C
Mažeikiai
2023 / 09 / 22

Neperšokęs karantino, nesakyk „op“

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Daugelis Europos valstybių paskelbė geresnius, negu tikėtasi, trečio ketvirčio BVP rezultatus, tačiau ketvirtą ketvirtį dėl prastėjančios epidemiologinės situacijos ekonomikos kryptis ir vėl pasikeitė. Ne išimtis ir Lietuva, kurios ekonomika ketvirtą ketvirtį vėl smuks, palyginti su trečiu ketvirčiu. Prognozuojame, kad paskutinį šių metų ketvirtį BVP bus maždaug 3,6 proc. mažesnis negu prieš metus. Tiesa, toks metinis nuosmukis turėtų būti kuklesnis negu buvo antrą ketvirtį. 

- Reklama -
Tadas Povilauskas, SEB banko ekonomistas.

Esant tokioms prielaidoms, šių metų BVP būtų 1,5 proc. mažesnis negu praėjusių metų – tai 0,2 proc. punkto mažesnis prognozuojamas rodiklis, negu buvo pateikta rugpjūtį. Kitų metų Lietuvos BVP augimo 3 proc. prognozę paliekame nepakeistą, tačiau pageriname 2022 metų prognozę iki 3,3 procento. Šias ir kitas SEB grupės ekonomistų įžvalgas galite rasti antradienį paskelbtuose  leidiniuose „Nordic Outlook“ ir „Lietuvos ekonomikos apžvalga“. 

Paskelbus pirmą karantiną Lietuvoje, į galimą COVID-19 pandemijos įtaką šalies ekonomikai žvelgėme labai atsargiai, bet šalies ūkis atsilaikė daug geriau, negu baiminomės. Dabar, prasidėjus antrajam karantinui, atrodo, yra nemažai požymių, rodančių, kad bent artimiausiomis savaitėmis pandemijos įtaka ekonomikai turėtų būti gerokai mažesnė negu pavasarį. Ribojimai verslui ir gyventojams yra švelnesni,  dauguma mūsų esame jiems labiau pasiruošę. Tačiau nedingsta nerimas, kad realybė gali ir vėl nustebinti, tik šįkart priešingai negu pavasarį – neigiamai. Ši krizė yra epidemiologinė. Ekonomika turės taikytis prie tų reikalavimų, kurie būtini norint sumažinti žmonių netektis, kol neturime oficialios vakcinos. Karantinas Lietuvoje veikiausiai tęsis ilgiau negu tris savaites, o griežtesnių ribojimų tikimybė yra gana didelė. Gali būti, kad paskutinį metų ketvirtį Lietuva jau nebebus mažiausią BVP nuosmukį Europos Sąjungos šalyse patyrusi valstybė – į šią poziciją rimtų kėslų turi Švedija. 

Darbo rinkoje keletą mėnesių vėl ūgtels darbuotojų, kuriems paskelbta prastova, skaičius

Pirmas 2020 metų paskutinio ketvirčio mėnuo jau praėjo ir, nepaisant kai kuriose savivaldybėse spalį taikytų ribojimų, jis buvo neblogas. SEB banko duomenys rodo, kad spalis pagal metinį gyventojų atsiskaitymų kortelėmis augimą buvo panašus į rugsėjį. Prekyba toliau klestėjo, sumažėjo tik atsiskaitymų už maitinimo ir apgyvendinimo paslaugas. Situacija smarkiai pasikeitė lapkričio 7 dieną, kai Lietuvoje įvestas nacionalinis karantinas, tačiau bent kol kas ribojimai karantino metu yra švelnesni negu kovą ar balandį. 

Galima priminti, kad kovą ir balandį daugiausiai darbuotojų neteko prekybos įmonės, kurios daugiausiai skelbė ir prastovų. Dabar šis sektorius gali dirbti, tik, suprantama, apyvarta bus kuklesnė smarkiai kritus pirkėjų srautui. Kita vertus, verslas daug labiau prisitaikė parduoti prekes internetu. Kovą ir balandį nemažai traukėsi pramonės ir transporto sektoriaus įmonės, bet ir spalis, ir lapkričio pradžia kol kas neprimena pavasario nuotaikų. Žinoma, iššūkių yra ir bus – kaip organizuoti gamybą, kai vis daugiau darbuotojų užsikrečia COVID-19, ar kaip pritraukti vairuotojų iš Baltarusijos ir Ukrainos. 

- Reklama -

Akivaizdu, kad sunkiausia ir vėl apgyvendinimo ir maitinimo bei meno, kultūros ir poilsio organizavimo  įmonėms. Jose dirba beveik 70 tūkst. darbuotojų. Nemažai daliai šio sektoriaus darbuotojų artimiausiu metu bus paskelbta prastova, todėl lapkritį ir gruodį darbuotojų, kuriems paskelbta prastova, skaičius gali pasiekti ir 50 tūkst., tačiau tai vis vien būtų gerokai mažesni skaičiai negu balandį. Prognozuojame, kad paskutinį metų ketvirtį nedarbas, kurį apskaičiuoja Statistikos departamentas, ketvirtą ketvirtį bus 9,8 proc., o sparčiau pradės mažėti metų viduryje – vidutinis metų nedarbas sieks 8,3 procento.

Kitąmet vidutinis darbo užmokestis šalyje augs lėčiau

„Sodros“ duomenys rodo, kad trečią ketvirtį algų augimas sugrįžo į lygmenį, buvusį prieš pandemiją. Žinoma, ketvirtą ketvirtį algos augs lėčiau, tačiau panašu, kad vėl labiausiai kentės mažesnes pajamas gaunantys asmenys. Nors ketvirtas ketvirtis kiek silpnesnis, šiemet vidutinis darbo užmokestis prieš mokesčius padidės 7 procentais. Prognozuojame, kad kitąmet vidutinis darbo užmokestis šalyje augs lėčiau negu šiemet – 4,5 procento. Tam didžiausią įtaką turės mažiau augsianti minimali mėnesio alga (didėja tikimybė, kad ji gali būti ir nekeičiama) ir lėčiau didėsiantis valstybės sektoriuje dirbančių asmenų darbo užmokestis.

Infliacija Lietuvoje šiemet nebuvo dėmesio centre. Dėl kritusių energetinių prekių (degalų, gamtinių dujų, elektros, malkų) kainų metinė infliacija spalį buvo 0,5 procento. Tačiau, neįtraukus energetikos prekių, infliacija šalyje beveik nesumažėjo ir trečią ketvirtį siekė 3 procentus. Prognozuojame, kad kitąmet vidutinė metinė infliacija, apskaičiuota pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, bus 2 proc., arba 0,9 proc. punkto didesnė negu šiemet. Darome prielaidą, kad energetiniai ištekliai kitąmet nebus pigesni negu šiemet. Be to, rugsėjį ir spalį brango grūdinės kultūros, todėl netrukus gali didėti ir mažmeninės iš grūdų ir miltų gaminamų prekių kainos. Paslaugų kainos dėl prognozuojamo šiek tiek lėtesnio darbo užmokesčio augimo didės truputį lėčiau.  

Kitąmet investicijų turėtų būti daugiau

Kitų metų ekonomikos augimo tempas labai priklausys ir nuo investicijų šalyje lygio. Įmonės gana atsargiai žvelgia į kitus metus, todėl daug vilčių yra sudėta į valstybės investicijas. Prognozuojame, kad šiemet jos mažės 7,3 proc., o 2021 metais augs 5,5 procento.

Prasidėjus karantinui, nuo pandemijos nuostolių kenčiantis verslas vėl kreipiasi pagalbos į valstybę. Šalies valdžios sukauptos finansinės atsargos antrajai pandemijos bangai yra didelės. Rugsėjo pabaigoje šalies ižde ir komerciniuose bankuose valdžia laikė 8,4 mlrd. eurų indėlių ir, net atsižvelgiant į milijardą, atidėtą kitų metų pradžioje euroobligacijų emisijai refinansuoti, tai yra tikrai daug. Panašu, kad šįkart valdžios parama bus tikslingesnė negu per pirmąją pandemijos bangą. Pirmiausia dėl to, kad veikiausiai nebus kartojami tam tikri sprendimai, padaryti pavasarį dėl skubėjimo ir baiminantis juodo scenarijaus. Antra, priešingai negu pavasarį, ant nosies nekabo jokie rinkimai. 

Norėtųsi, kad šįkart valdžia nustatytų lankstesnį kiekvienos pagalbos priemonės pabaigos terminą, kad būtų lengviau nutraukti pagalbos priemonę, jeigu ekonominė padėtis gerėtų sparčiau, negu tikėtasi. Antra, labai pasiteisina tos priemonės, kurios susietos su sumokėtų mokesčių dydžiu – taip skatinama lįsti iš šešėlio. Trečia, reikėtų vengti tokių priemonių, kurios laikomos trumpalaikėmis, bet vėliau jas atšaukti labai sudėtinga dėl gyventojų ar verslo pasipriešinimo – pavyzdžiui, laikinai sumažinus tam tikro mokesčio tarifą, vėliau jį grąžinti atgal yra be galo sunku. Geriau skirti tikslines subsidijas nukentėjusiems gyventojams ar verslui, nes tada ir tikslinius  gavėjus pasiekianti parama gali būti didesnė.   

Pabloginta 2021, bet pagerinta 2022 metų euro zonos augimo prognozė

SEB grupės ekonomistai atsargiau vertina ateinančių metų pirmo ketvirčio euro zonos ekonomikos padėtį dėl didėjančios tikimybės, kad kitų metų pradžioje epidemiologinė situacija daugelyje šalių bus tokia, jog liks nemažai ribojimų verslui. Todėl spartesnio atsigavimo data nukeliama truputį į priekį. Darome prielaidą, kad jau kitų metų antrą ketvirtį vakcina nuo COVID-19 galės naudotis medicinos sektoriaus darbuotojai ir į didelės rizikos grupę patenkantys asmenys. Remdamiesi tokiomis prielaidomis prognozuojame, kad po smukimo 7,6 proc. šiais metais kitąmet euro zonos ekonomika augs 4 proc., o 2022 metais – 4,3 procento. 

2020 metų lapkričio mėnesio pasaulio ekonomikos apžvalgą „Nordic Outlook“ galite rasti čia

 Leidinį „Lietuvos makroekonomikos apžvalga“ galite rasti čia.

Tadas Povilauskas

SEB banko ekonomistas

spot_img
spot_img

„Iki“ pataria: viržiai vazone džiugins ilgiau, jeigu žinosite, kur jų nedėti namuose ir kokiu...

Viržių pasirodymas balkonuose, soduose ir miškuose yra ženklas, kad ruduo jau visai čia pat. Nors orai dar ir išties vasariški, lietuviai vis dažniau šiuos spalvingus ir jaukius augalus iš parduotuvių nešasi namo, pastebi Vaida...

Lietuvoje susirgimo erkiniu encefalitu atvejų skaičius yra didžiausias visoje Europoje

Susirgimų erkiniu encefalitu skaičius Lietuvoje yra didžiausias Europoje, skelbia Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2022 m. ataskaitos duomenimis, Lietuvoje vidutinis sergamumas erkiniu encefalitu tenka 24,3 atvejams iš 100...

ORAI: Šiandien ypač šiltai dienai – iki 28 laipsnių

Penktadienio naktį be lietaus. Vėjas pietryčių, 6–11 m/s. Temperatūra 12–17 laipsnių šilumos. Dienai baigiantis pajūryje trumpai palis. Vėjas pietryčių, 9–14 m/s, vietomis gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra 23–28 laipsniai šilumos. Šeštadienį daug kur palis, vietomis smarkiai....

Horoskopai rugsėjo 22 dienai

AVINASTikriausiai turėsite kažkokių reikalų su užsieniečiais ar bent jau su svečiais iš kito miesto. Jei tai verslo reikalai, priimti susitarimai bus tvirti ir abiem pusėms naudingi. Jei asmeniniai - tiesiog maloniai praleisite laiką. JAUTISTegul aplinkui...

„Rimi“ tęsia plėtrą Vakarų Lietuvoje: pirmoji tinklo parduotuvė jau atidaryta ir Gargžduose

Ketvirtadienį Gargždų gyventojai galėjo pirmą kartą apsilankyti naujoje „Rimi“ parduotuvėje, įsikūrusioje adresu: Pasienio g. 1. „Rimi“ prekybos centrų valdymo vadovės Irinos Miklienės teigimu, pirmoji tokia parduotuvė Gargžduose atidaryta siekiant prisidėti prie pajūrio regiono stiprinimo...

Maudymosi sezono metu švariausias maudyklų vanduo užfiksuotas Telšių apskrityje

Visą maudymosi sezoną stebėjus šalies maudyklų vandens kokybę, Telšių apskrityje esančiose maudymosi vietose nė karto neužfiksuota trumpalaikės taršos atvejų, teigia Higienos institutas. Anot jo, šį sezoną 84,3 proc. maudyklų vanduo atitiko higienos normos reikalavimus (2022...

Seimas apsisprendė: kailių fermų Lietuvoje neliks

Ketvirtadienį Seime vykusio lemiamo balsavimo metu parlamentarai pritarė įstatymo projektui dėl kailinių žvėrelių fermų draudimo Lietuvoje. Įstatymo projektu draudžiama laikyti ir (ar) veisti, parduoti ar kitaip perleisti gyvūnus vien dėl naudos iš jų kailio....

Viena klaida, ir grybus galėsit išmesti – ko nedaryti ruošiant jų atsargas

Auštantis ruduo jau dovanoja gausų miško gėrybių derlių – grybų kepuraitės pamažu užkloja ne tik samanas giriose, bet ir parduotuvių lentynas, kur gyventojai grybauti užsuka kone dar dažniau. Norintys sutaupyti grybus ne tik gaminsis...

PC CUP: lankytojų pasitikėjimas ir išskirtinė vieta sostinėje lėmė srautų rekordus

Rudeniui įsibėgėjant sostinės centre įsikūręs prekybos centras CUP skaičiuoja itin gerą aštuonių mėnesių veiklos derlių, o ypač – didžiulę lankytojų trauką šiltuoju sezonu. Lankytojų srautams nuolat augant jau trečius metus iš eilės, prekybos centro...

Pamirškite visus mitus apie majonezą: dietologė pataria, kaip jį įtraukti į sveikatai palankią mitybą

Šiandien parduotuvių lentynose galima rasti įvairių rūšių majonezo: nuo įprasto, sumažinto riebumo, pagaminto iš alyvuogių ar avokadų aliejaus, iki veganiško ar tokio, kuris tinka žmonėms su specialiais mitybos poreikiais. Nepaisant to, gydytoja dietologė dr....

Eilė plyšusio menisko operacijai – dveji metai: kaip pas gydytoją patekti greičiau

Pacientai piktinasi, jog didžiosiose Lietuvos ligoninėse dažnai plyšusio menisko gydymo operacijos tenka laukti net iki dviejų metų. O kartais ir dar ilgiau. Todėl patyrusieji kelio sąnario traumą yra priversti kentėti skausmus arba rinktis mokamas...

ORAI: Šiandien bus saulėta ir sausa

Šiandien Lietuvoje bus saulėta ir sausa. Vėjas pietų, pietryčių, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 21–26 laipsniai šilumos. Penktadienio vakare pajūryje truputį palis, galima perkūnija. Vėjas pietryčių, naktį 6–11 m/s, dieną 8–13 m/s. Temperatūra naktį 12–17, dieną...

Horoskopai rugsėjo 21 dienai

AVINASBent jau jums pačiam atrodys didu ir kilnu viskas, ko imatės. Žinote, ko jums reikia ir kur tai rasti. Šiandien jūsų intuicija iš tiesų galima pasitikėti. Kas turi akis, netruks tai pamatyti. JAUTISSavo darbo įrankius...

Prekybos centro CUP vadovė O. Nevinskienė: „Kuriame miesto kultūrą ir esame šalia tų, kam...

Vienoje gražiausių Vilniaus vietų įsikūręs prekybos centras CUP savo socialinės atsakomybės kryptis sieja su parama sveikatos iniciatyvoms ir miesto kultūros kūrimu. Pastaroji kryptis apima sostinės gyventojams ir svečiams skirtus aukštos kokybės kultūros renginius paties...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img