Nacionalinis Kauno dramos teatras 100-ąjį sezoną komunikuoja skirtingais šūkiais, pavyzdžiui, „Teatras kaip ir draugas, – kuo senesnis, tuo geresnis“ arba „Neperšokęs per teatro slenkstį, nesakyk „nepatiko“, bet šiandieninė situacija ragina į žiūrovus kreiptis: „Streamink teatrą, kol jaunas“. Tą bus galima padaryti jau nuo balandžio 7 d., nes startavo TEATRAS ONL1NE TV projektas. Tai teatro dovana žiūrovams artėjančių Šv. Velykų proga.
Naujos galimybės iratradimai
Ketvirtą savaitę trunkantis karantinas šalies teatrus paskatino persikelti į socialinius tinklus ir išnaudoti jų teikiamas galimybes – transliuoti spektaklių įrašus, rengti realiu laiku vykstančius susitikimus su kūrėjais, skelbti pokalbių vaizdo įrašus ir t.t. Nacionalinis Kauno dramos teatras (NKDT) vienas pirmųjų priminė apie jau turimą (teatro svetainėje veikiančią) rubriką „Teatras ONL1NE“ bei joje sukauptus archyvinių ir neberodomų spektaklių įrašus, laidas ir kitokio pobūdžio publicistiką. Teatrui užvėrus duris, ši platforma pasipildė naujų įrašų, kuriuos žiūrovai gali žiūrėti jiems patogiu laiku. Tuo pat metu pradėtas sėkmingai ir intensyviai naudoti dar vienas turimas įrankis – teatro „Instagram“ platforma. „Teatro „Feisbuko“ paskyroje turime daugiau nei 23 tūkst. sekėjų ir esame labai aktyvūs šiame tinkle. Nusprendėme, kad galime efektyviai išnaudoti ir kitą turimą teatro socialinį tinklą – „Instagramą“. Kadangi statistiškai šiuo įrankiu daugiausia naudojasi 18–34 metų jaunimas, pasiūlėme jaunosios kartos teatro aktoriams perimti jį į savo rankas – rengti gyvas improvizuotas transliacijas, kurių metu jie prisistatytų žiūrovams, atsakytų į klausimus. Jau pirmosios dvi dienos parodė, kad sekėjų skaičius išaugo 200-ais! Komunikacijos ir rinkodaros srityje tokie skaičiai džiugina, ypač, kai tam nenaudojami finansai, o skaičiai auga natūraliai – prie to prisidėjo įdomus turinys, kurį kūrė patys teatro aktoriai. Aktorių improvizacijų ciklas vyks ir toliau, juolab, kad tai puiki proga kūrėjams šiuo metu išreikšti save“, – patirtimi dalijosi laikinai vadybos skyriaus vadovės pareigas einanti Skaistė Jurėnė.
Kalba ir rodo teatras
Kūrybinių bandymų kelias ir rezultatai paskatino plėsti veiklos lauką, išnaudojant populiarų ir visiems prieinamą „YouTube“ kanalą, padedantį išlaikyti ryšį su žiūrovais, tad startuoja naujiena – TEATRAS ONL1NE TV kanalas. Tai interaktyvi platforma teatro „YouTube“ kanale su konkrečiomis rubrikomis ir aktyvi didžiąją dienos dalį. Pirmadienis bus skiriamas teatrų naujienoms ir programai „Teatrų žinios“ paskelbti, antradienis, pavadintas „Archyvo diena“, skirtas pristatyti archyviniams spektaklių įrašams ir pokalbiui su jų dalyviais, o trečiadienis suburs šeimas, pasiūlydamas „Šeimų dienos“ rubrikai tinkantį susitikimą su spektaklio vaikams kūrėjais ir jo įrašo rodymą. Ketvirtadienį bus atiduodama duoklė „Teatro gurmanams“ – rodomi repertuariniai spektakliai, o penktadienį klausytojų dėmesį sukaustys rubrika „Diena su aktoriais“, kurioje bus galima pasiklausyti šiuo laikotarpiu teatro aktorių pasirinktų mėgstamiausių poezijos ir prozos kūrinių, dainuojamosios poezijos. Savaitgalis – programos pakartojimų laikas: šeštadienį bus galima grįžti į „Teatrų gurmanams“ dieną, o sekmadienį – mėgautis „Šeimų diena“. Daugelis interviu, pokalbių vyks gyvai vakariniu laiku, 18 val., jų metu bus galima komentuoti ir užduoti klausimų „YouTube“ komentarų lauke. Pokalbių pakartojimai vyks 21 val. tiems, kas nespės jų pamatyti ar norės tai padaryti antrą kartą.
Pirmąją transliacijos savaitę bus proga pamatyti net tris Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklius: F. G. Lorca „Donja Rosita, arba Gėlių kalba“ (2003 m., rež. G. Varnas), „Liūdnas Dievas“ (2008 m., rež. Inesa Paliulytė) bei G. E. Lessing „Natanas Išmintingasis“ (2017 m., rež. G. Varnas), sukurtas su teatru „Utopia“. Spektaklių transliacijos (išskyrus vaikams) vyks 19 val. Kiekvieną dieną TEATRAS ONL1NE TV pasitiks spektaklių muzika ir mėgstamos aktorių muzikos grojaraščiu.
Įžanga į legendinį spektaklį „Donja Rosita, arba Gėlių kalba“ taps online pokalbis su šiame spektaklyje vaidinusia aktore Daiva Rudokaite, kuri prisimins kūrybinį procesą ir Juozo Statkevičiaus kurtus kostiumus. Ištikimi teatro bičiuliai taip pat išgirs ir pamatys pokalbius su režisiere, teatro pedagoge ir aktore Inesa Paliulyte, režisieriumi Gintaru Varnu bei aktoriumi Vytautu Anužiu. Įdomu, kad pastarąjį pokalbį moderuos aktoriaus mokinė, NKDT trupės aktorė Goda Petkutė. Ateityje suplanuota ir dar daugiau netikėtų profesinių apsikeitimų.
Naujas projektas yra tikras iššūkis ir eksperimentas, tačiau jį iššaukė esama situacija. Nuo kovo 13 dienos Nacionaliniame Kauno dramos teatre neįvyko apie 40 renginių. Dauguma jų perkelti į rudenį. Dėl karantino atšaukta ir ilgai laukta tarptautinė premjera „Elektra“ pagal antikos tekstus, kurią režisuoja Slovėnijos režisierius Jaša Koceli. Dėl nežinomybės stabdoma konkurso „IDėja 2020“ eiga. Tačiau nepaisant to, nesinori skaičiuoti nuostolių, juos įvardyti sumomis, bet žvelgti į ateitį šviesiai, juolab, kad laukia svarbus pasiruošimas teatro šimtmečio sukakčiai (2020 m. gruodžio 19 d.), kurią lydės paroda, renginių ciklas ir kita. Jau dėliojamos ir būsimų premjerų, atvykstančių trupių spektaklių datos.
Teatrams tenka išeiti iš savo komforto zonos, bet tyla ir neveiksnumas paliudytų visišką užsidarymą. Karantinas daugelyje sričių pažadino kūrybingumą, o teatras, išnaudodamas savo kūrybinį potencialą, sėkmingai įsisavina išmaniąsias technologijas, kurios leidžia komunikuoti su publika kitomis, ne mažiau įdomiomis, formomis.
Nacionalinio Kauno dramos teatro informacija