14.8 C
Mažeikiai
2023 / 09 / 23

Kultūros ministerijos per dvejus veiklos metus nuveikti darbai

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Svarbiausi Kultūros ministerijos per dvejus veiklos metus nuveikti darbai aprėpia tiek strateginius, į ilgalaikę perspektyvą orientuotus veiksmus, tiek sprendimus, kuriančius jau dabar apčiuopiamus pokyčius. Trumpai juos pristatome.

- Reklama -

Didesnės finansinės injekcijos:

 • Nuosekliai didinome lėšas kultūros ir meno darbuotojų atlyginimams: 2022 m. – papildomai 14,579 mln. EUR, 2023 m. – 34,062 mln. EUR.
 • Parama sektoriui pandemijos ir karo Ukrainoje metu: pagalba sprendžiant padidėjusias elektros ir šildymo kainas, užtikrinimas, kad subsidijos tiktų kultūros sektoriui, taikoma 9 proc. PVM lengvata visų rūšių meno ir kultūros įstaigų, meno ir kultūros renginių lankymui, el. knygoms ir el. neperiodiniams informaciniams leidiniams.
 • Kultūros ir kūrybinėms industrijoms paskirstyta 15 mln. EUR REACT-EU finansavimo lėšų. Kitų metų pabaigoje bus skelbiami 30 mln. EUR ES investicijų priemonės kvietimai.

Proveržis paveldo srityje:

 • Dvigubai didesnis Paveldotvarkos programos finansavimas (8,3 mln. EUR kasmet), užtikrinta projekto „FIXUS Mobilis“ tąsa.
 • Išjudinome iš aklavietės pareigą UNESCO: pasirašyta sutartis su Vilniaus savivaldybe dėl Vilniaus istorinės dalies valdymo plano rengimo, pradėtas rengti Kernavės archeologinės vietovės valdymo planas.
 • Sutvarkyti nuslinkę Kernavės piliakalniai.
 • Parengtos Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų aktualizavimo studijos, pradėtas išpirkimo procesas, kuriamas Nacionalinis architektūros institutas, pasirašytas Ketinimų protokolas su Klaipėdos savivaldybe.
 • Paruoštas siūlymas Vyriausybei ir priimtas sprendimas Kultūros paveldo centrą ir jo funkcijas integruoti į Kultūros paveldo departamentą, Kultūros infrastruktūros centrą.

Mažiau sovietmečio reliktų:

 • Ministerijos iniciatyva sovietiniai reliktai gali būti išbraukiami iš paveldo objektų sąrašų.
 • Atvertas kelias nukelti sovietinės ideologijos ir agresijos simbolius iš miestų ir miestelių centrų. Savivaldybės įgalintos vietoje ieškoti sprendimų dėl tokių reliktų likimo.

Ilgai laukti įstatymų pokyčiai:

 • Parengtos kultūros sektorių reglamentuojančių įstatymų naujos redakcijos (Dainų švenčių, Kultūros centrų, Muziejų, Profesionaliojo scenos meno, Bibliotekų, Lietuvos kultūros tarybos įstatymai). Jas sieja bendri principai: mažinti biurokratiją, įvesti aiškesnę finansavimo sistemą, įtraukti NVO, skatinti įvairių formų bendradarbiavimą, suvienodinti vadovų kadencijų modelius ir betarpiškai tartis su sektoriumi.
 • Atnaujintas Lietuvos kultūros tarybos finansavimo modelis atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo sprendimą. Pakeistas Regioninių kultūros tarybų reglamentavimas užtikrinant didesnį atvirumą, skaidrumą, objektyvumą.
 • Pradėta rengti Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nauja redakcija bei naujas Kultūros pagrindų įstatymas.
 • Paruošti Mecenatystės įstatymo pakeitimai, kurie ženkliau skatintų gerųjų pavyzdžių ir praktikų sklaidą visuomenėje, didintų apdovanojamųjų mecenatų kiekį, filantropijos skatinimo ir kultūros finansavimo diversifikavimo iniciatyvos.
 • Aiškesnė nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiųjų planų rengimo, tvirtinimo ir koregavimo tvarka. (Ji užtikrins sklandesnį ir greitesnį kultūros paveldo vietovių ir objektų tvarkymo planų rengimą, sudarys geresnes sąlygas šių nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugai ir darnios veiklos jų teritorijose ir apsaugos zonose planavimui bei vykdymui.)

Naujos iniciatyvos:

- Reklama -
 • Pasirašytas susitarimas su 27 savivaldybėmis ir Aplinkos ministerija dėl „Procento kultūrai“. Tai bendras įsipareigojimas naujos statybos ar rekonstruojamuose visuomeniniuose pastatuose įvertinti galimybę numatyti lėšų specialiai šiems pastatams skirtiems meno ar dizaino kūriniams sukurti ar įsigyti.
 • Reformuojamas teatras „Meno fortas“, sukoncentruojant E. Nekrošiaus palikimą Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje.
 • Buvęs Lietuvos rusų dramos teatras tapo Vilniaus senuoju teatru.
 • Pradėtas įgyvendinti E-kultūros projektas („Naujos kartos Lietuva“).

Daugiau šiuolaikiškų kultūros ir atminties erdvių:

 • Baigiamas statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centras, baigiama Klaipėdos muzikinio teatro rekonstrukcija, Saulės mūšio memorialas.
 • Rekonstruojamas istorinis Vilniaus geto bibliotekos pastatas, kuriame įsikurs Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto muziejus.
 • Suplanuotas papildomas finansavimas Sapiegų rūmų tvarkybai.

Aktyvi pagalba Ukrainai:

 • Stipendijos Ukrainos menininkams ir kultūros darbuotojams, bendradarbiavimo projektai, darbo ir apgyvendinimo pasiūlymai, nemokamos kultūros paslaugos atvykusiems, dedikuota Ukrainos kultūrai ES programa „Kūrybiška Europa“.
 • Aktyvios iniciatyvos tarptautiniuose formatuose šalinti Rusiją iš pirmininkavimo Pasaulio paveldo komitetui, taip pat – blokuoti rusiškus TV kanalus ES teritorijoje.

Švaresnė ir atsparesnė informacinė erdvė:

 • Paruoštas naujas žiniasklaidos rėmimo modelis kuriant naują Medijų rėmimo fondą.
 • Iš Vyriausybės rezervo gautas papildomas finansavimas žiniasklaidai tautinių mažumų kalbomis bei informacijos saugumo iniciatyvoms.
 • Perkelta Autorių teisių direktyva, daugiau pagarbos autorių teisėms. Pirmą kartą Lietuva pagal piratavimo mastus nukrito į trečią vietą.

Aktyvi kultūrinė diplomatija:

 • Pasiekta, kad 2024 metais vyks Lietuvos kultūros sezonas Prancūzijoje.
 • Pertvarkytas Lietuvos kultūros institutas: sustiprintas jo vaidmuo didinant nacionalinės kultūros sklaidą užsienyje, keičiasi kultūros atašė statusas.
 • Įsteigta kultūros atašė pareigybė Japonijoje, panaikinta Kaliningrado kultūros atašė pareigybė.
 • Sėkmingai įgyvendinta „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programa.
 • Lietuvoje ir užsienyje sėkmingai įgyvendinta „Jonas Mekas – 100!“ programa.

Daugiau dėmesio vaikams ir regionų gyventojams:

 • Nuosekli Kultūros paso paslaugų plėtra: 2021 m. suteiktos 20 434 Kultūros paso paslaugos, jų rinkinį sudaro 3200 paslaugų. Paslaugomis naudojasi ir 7 lituanistinio švietimo įstaigose Lenkijoje bei Latvijoje. Kultūros paso informacinės sistemos blokų grandinės pagrindu sukūrimas.
 • Pradėti vykdyti muziejų kolekcijų mobilumo projektai, skiriamos lėšos nacionalinėms bei valstybinėms profesionaliojo scenos meno įstaigoms – koncertams ir spektakliams rodyti Lietuvos regionuose, siekiant juose mažinti kultūrinę atskirtį.

Viktorija Vitkauskaitė
Kultūros ministro atstovė spaudai

spot_img
spot_img

ORAI: Šiandien palis, vyraus trumpi lietūs

Šiandien daugelyje rajonų palis, vyraus trumpi lietūs. Kai kur lis smarkiai, griaudės perkūnija. Vėjas pietryčių, pietų, pereinantis į pietvakarių, vakarų, 7–12 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 18–23, Rytų Lietuvoje vietomis...

Horoskopai rugsėjo 23 dienai

AVINASFortūna vis dar plačiai šypsosi jums, tad viskas turėtų sektis puikiai. Visą dieną tikriausiai būsite dėmesio centre, tad pasistenkite atrodyti nepriekaištingai. Kita vertus, bus pravartu atminti, kad ne visko, ką galite gauti, jums iš...

Ši žuvis – dievinama Andalūzijoje, ją atranda ir lietuviai: kaip paruošti juodąją kondriją, kad...

Ieškote švelnaus skonio baltos, riebios žuvies, kurią paruošti – vieni juokai, o mėsoje beveik nebūtų kaulų? Laikas išbandyti juodąją kongriją. Tai – vis dažnesnis svečias lietuvių virtuvėje, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos...

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo sveikas ir nebrangus receptas – pasinaudokite ypač skanių ir greitų kiaušinių...

Jau kurį laiką socialiniuose tinkluose neslūgsta milžiniškas susidomėjimas keptų kiaušinių su feta receptu, kuris pateisina įvairiausius lūkesčius: pigu, greita, paprasta ir be galo skanu. Šiam netradiciniam įprastų pusryčių variantui reikės vos kelių produktų, iš...

Gydytojas Valerijus Morozovas ramina mamas: visai normalu, jei jūsų vaikas lengvai sirguliuoja apie dešimt...

Dar net nespėjus atšalti ir atkeliauti drėgniems vėjuotiems orams, darbuose padaugėjo čiaudinčių ir nosis varvinančių kolegų, mažesni jų vaikai irgi jau ima sirguliuoti. Nors daugeliui atrodo, kad slogų sezonas atėjo per anksti, gydytojas Valerijus...

„Iki“ pataria: viržiai vazone džiugins ilgiau, jeigu žinosite, kur jų nedėti namuose ir kokiu...

Viržių pasirodymas balkonuose, soduose ir miškuose yra ženklas, kad ruduo jau visai čia pat. Nors orai dar ir išties vasariški, lietuviai vis dažniau šiuos spalvingus ir jaukius augalus iš parduotuvių nešasi namo, pastebi Vaida...

Lietuvoje susirgimo erkiniu encefalitu atvejų skaičius yra didžiausias visoje Europoje

Susirgimų erkiniu encefalitu skaičius Lietuvoje yra didžiausias Europoje, skelbia Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2022 m. ataskaitos duomenimis, Lietuvoje vidutinis sergamumas erkiniu encefalitu tenka 24,3 atvejams iš 100...

ORAI: Šiandien ypač šiltai dienai – iki 28 laipsnių

Penktadienio naktį be lietaus. Vėjas pietryčių, 6–11 m/s. Temperatūra 12–17 laipsnių šilumos. Dienai baigiantis pajūryje trumpai palis. Vėjas pietryčių, 9–14 m/s, vietomis gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra 23–28 laipsniai šilumos. Šeštadienį daug kur palis, vietomis smarkiai....

Horoskopai rugsėjo 22 dienai

AVINASTikriausiai turėsite kažkokių reikalų su užsieniečiais ar bent jau su svečiais iš kito miesto. Jei tai verslo reikalai, priimti susitarimai bus tvirti ir abiem pusėms naudingi. Jei asmeniniai - tiesiog maloniai praleisite laiką. JAUTISTegul aplinkui...

„Rimi“ tęsia plėtrą Vakarų Lietuvoje: pirmoji tinklo parduotuvė jau atidaryta ir Gargžduose

Ketvirtadienį Gargždų gyventojai galėjo pirmą kartą apsilankyti naujoje „Rimi“ parduotuvėje, įsikūrusioje adresu: Pasienio g. 1. „Rimi“ prekybos centrų valdymo vadovės Irinos Miklienės teigimu, pirmoji tokia parduotuvė Gargžduose atidaryta siekiant prisidėti prie pajūrio regiono stiprinimo...

Maudymosi sezono metu švariausias maudyklų vanduo užfiksuotas Telšių apskrityje

Visą maudymosi sezoną stebėjus šalies maudyklų vandens kokybę, Telšių apskrityje esančiose maudymosi vietose nė karto neužfiksuota trumpalaikės taršos atvejų, teigia Higienos institutas. Anot jo, šį sezoną 84,3 proc. maudyklų vanduo atitiko higienos normos reikalavimus (2022...

Seimas apsisprendė: kailių fermų Lietuvoje neliks

Ketvirtadienį Seime vykusio lemiamo balsavimo metu parlamentarai pritarė įstatymo projektui dėl kailinių žvėrelių fermų draudimo Lietuvoje. Įstatymo projektu draudžiama laikyti ir (ar) veisti, parduoti ar kitaip perleisti gyvūnus vien dėl naudos iš jų kailio....

Viena klaida, ir grybus galėsit išmesti – ko nedaryti ruošiant jų atsargas

Auštantis ruduo jau dovanoja gausų miško gėrybių derlių – grybų kepuraitės pamažu užkloja ne tik samanas giriose, bet ir parduotuvių lentynas, kur gyventojai grybauti užsuka kone dar dažniau. Norintys sutaupyti grybus ne tik gaminsis...

PC CUP: lankytojų pasitikėjimas ir išskirtinė vieta sostinėje lėmė srautų rekordus

Rudeniui įsibėgėjant sostinės centre įsikūręs prekybos centras CUP skaičiuoja itin gerą aštuonių mėnesių veiklos derlių, o ypač – didžiulę lankytojų trauką šiltuoju sezonu. Lankytojų srautams nuolat augant jau trečius metus iš eilės, prekybos centro...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img