-2.4 C
Mažeikiai
2024 / 12 / 10

Ekspertės patarimai, kaip teisingai laikyti rudens gėrybių derlių namuose

Ar jau skaitėte?

Ruduo – sodo ir daržo gėrybių metas, tačiau norint, kad jos kuo ilgiau išliktų šviežios, kokybiškos ir išlaikytų gerąsias savo savybes, būtinos tinkamos daržovių bei vaisių laikymo sąlygos. Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, sako, kad skirtingų rūšių gėrybes reikėtų laikyti ir skirtingose vietose. Vienas daržoves ar vaisius dėrėtų dėlti į šaldytuvą, kitas – virtuvėje ar tamsioje vėsioje vietoje. Ekspertė dalijasi keliomis taisyklėmis, kuriomis vadovaudamiesi mėgstamus produktus išlaikysite pačius šviežiausius.

- Reklama -


„Vaisiai ir daržovės – neatsiejama raciono dalis. Pastebime, kad pastaruoju metu lietuviai jų valgo vis daugiau, o ypatingai ankstyvą rudenį – kai galima pasimėgauti šviežiomis vietos augintojų užaugintomis bulvėmis, morkomis, svogūnais, obuoliais. Pirkėjų krepšeliuose dažnai atsiduria ir cukinijos, patisonai ar moliūgai. Būtent dėl šios priežasties esame paruošę didelį šviežio derliaus vaisių bei daržovių asortimentą, glaudžiai bendradarbiaujame su vietos ūkininkais, kruopščiai atsirenkame tiekėjus iš kitų šalių“, – pasakoja ekspertė.

Kaip teigia J. Sabaitienė, skirtingos daržovių ir vaisių rūšys reikalauja atitinkamų laikymo sąlygų. Vienus geriausia yra laikyti šaldytuve, kitus vietoje, kurios nepasiekia tiesioginė saulės šviesa, trečius tinkamiausia palikti kambario temperatūroje, dar kitus iš viso geriausia pamerkti į vandenį. Pasak jos, kaip laikyti daržoves, kartais galima spręsti ir iš to, kaip jos išdėstytos parduotuvėse: jeigu daržoves randate šaldytuve – vadinasi, šaldytuve jas reikėtų laikyti ir parsinešus namo. Jeigu vaisiai bei daržovės sukrauti į lentynas, jas geriausia laikyti kambario temperatūroje.

J. Sabaitienė dalijasi ir dar keliomis taisyklėmis, kuriomis vadovaudamiesi mėgstamas daržoves ir vaisius šviežius ir kokybiškus išlaikysite ilgą laiką.

Skirtingoms daržovėms – skirtingos laikymo vietos. Vienas svarbiausių dalykų, anot maisto ekspertės, yra nelaikyti kai kurių vaisių ir daržovių kartu. Sunokę vaisiai išskiria etileno dujas, kurios paskatina šalia esančių daržovių nokimą ir jos gali greičiau gesti. Pavyzdžiui, svogūnų ir bulvių kartu laikyti nepatartina, nes svogūnai skleidžia tam tikras medžiagas, nuo kurių greičiau vysta bulvės.

Nesunokusius vaisius derėtų laikyti kambario temperatūroje. Tam, kad vaisiai iki galo prinoktų, juos reikėtų laikyti kambario temperatūroje. O jeigu norite, kad jie sunotų ypatingai greit – juos geriausia laikyti popieriniame maišelyje. Ši taisyklė galioja avokadams bei kaulavaisiams: abrikosams, nektarinams, persikams ar slyvoms.

- Reklama -

Šviežias žoleles laikyti vandenyje. Anot J. Sabaitienės, krapus, petražoles ar mėtas geriausia laikyti pamerkus į vandenį šaldytuve. Žolelių kotus galima įvynioti į vandeniu sudrėkintą popierinį ar medžiaginį rankšluostį – jis suteiks drėgmės ir žolelės ilgiau bus gaivios.



Kambario temperatūroje. Taip geriausia laikyti pomidorus. Nuskynus pomidorą, jame vyksta dar iki 100 cheminių reakcijų, o kambario temperatūroje laikomas pomidoras toliau noksta ir sirpsta. Kai pomidorus laikote šaldytuve, jie įgauna miltinę tekstūrą ir praranda dalį skonio. Todėl pomidorai išliks sultingesni ir geresnio skonio, jei paliksite juos kambario temperatūroje.

Šaldytuve. Šioje vietoje geriausia yra laikyti obuolius, kriaušes, agurkus, morkas, žiedinius kopūstus, kopūstus ar brokolius. Kaip teigia ekspertė, laikomos šaldytuve šios gėrybės ilgiau išlieka traškios, išlaiko savo šviežumą ir tekstūrą. Šaldytuve laikomi ir įvairiausių rūšių grybai. Pasak ekspertės, juos nuplovus ir nuvalius – taip pat geriausia įdėti į popierinį maišelį.

Šaltesnėje, sausoje vietoje. Kaip teigia J. Sabaitienė, svogūnus, česnakus, bulves ar moliūgus geriausia yra laikyti vėsioje, sausoje vietoje, o ne šaldytuve. Pasak ekspertės, lygiai ta pati taisyklė ir baklažanams – pastaruosius apskritai reikėtų suvartoti per kelias dienas nuo pirkimo. Šių daržovių laikymas šaldytuve gali pakenkti jų tekstūrai.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Kūčių klasika – karpis: taip iškeptas sužavės visus, o paruošti bus vieni juokai

Silkę vadiname Kūčių stalo karaliene, tačiau valdovo karūna visgi labiau derėtų karpiui. Artėjant šventėms būtent šios nuo seno lietuvių pamėgtos žuvies parduodama daugiausiai, atskleidžia...

Aktualu netekusiems darbo ir pajamų: kokia valstybės pagalba priklauso 2021 metais

Jeigu netekote darbo ir pajamų, tapo sunku išlaikyti šeimą, galite pasinaudoti valstybės teikiama parama: darbo paieškos išmoka, nedarbo socialinio draudimo išmoka, ilgalaikio darbo išmoka...

Apdovanoti organų donorystei nusipelnę žmonės ir organizacijos

Penktadienį Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko Europos organų donorystės dienai skirtas renginys, kurio metu buvo apdovanojami organų donorystei nusipelnę žmonės ir organizacijos. Tarp...

Horoskopai rugsėjo 27 dienai

AVINASLaikas keisti žaidimo taisykles. Tai gali būti ne taip lengva, kaip atrodo, bet dabartinė padėtis vis blogėja ir jau darosi nebepakenčiama. Ir nesitikėkite, kad...

Su šiais „Rimi“ produktais apsiginsite nuo karščio pigiau: pravers namie ruošti šaltieji gėrimai

Termometrų stulpeliams kylant organizmas praranda daug skysčių ir šią pusiausvyrą būtina atstatyti. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pataria troškulį malšinti paprastu, ne itin šaltu vandeniu, tačiau, jei per karščius gausiai...

Trys paros – žuvo 2 žmonės

Penktadienį–sekmadienį, spalio 22–24 dienomis, policijos pareigūnai užregistravo, pirminiais duomenimis, 207 eismo įvykius: penktadienį – 77, šeštadienį – 75, sekmadienį – 55. Dėl neblaivių vairuotojų kaltės – 5 proc. visų įvykių. Atvejų, kai transporto priemonės...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS