18.2 C
Mažeikiai
2024 / 06 / 17

Dovanojimo metas: įvardijo, kodėl verta dovanoti panaudotus prietaisus

Ar jau skaitėte?

Susirūpinimą dėl augančių elektronikos atliekų kiekių skelbianti Elektronikos platintojų asociacija (EPA) kviečia gyventojus peržiūrėti namuose sukauptus nebenaudojamus elektronikos prietaisus. Pasak EPA projektų vadovės Lauros Jurevičienės, tokius prietaisus Kalėdų proga būtų galima padovanoti tiems, kuriems jie reikalingi ir bus su džiaugsmu panaudoti.

- Reklama -

Vieni kaupia, kiti įsigyja panaudotus

„Kaip parodė mūsų asociacijos atlikti tyrimai, apie pusė Lietuvos gyventojų buvo įsigiję prietaisų, kurių nenaudojo arba beveik nenaudojo – šie daiktai tik užėmė vietą jų namuose. Net 41 proc. Lietuvos gyventojų namuose turi 1–2 nenaudojamus arba beveik nenaudojamus kompiuterius, 63 proc. – po 2 ir daugiau nenaudojamus telefonus. Visi šie daiktai galėtų pradžiuginti jų stokojančiuosius. Šiandien tikrai galima nesunkiai surasti labdaros fondą ar nevyriausybinę organizaciją, kurie patys mielai įsigytų nenaują prietaisą arba perduotų jį nepasiturinčiam asmeniui. Kalėdos – puiki proga padaryti gerą darbą“, – sako EPA atstovė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad daugiau kaip 3 metus pragulėję nenaudojami skaitmeniniai prietaisai praranda didelę vertės dalį ir galiausiai virsta vien tik perdirbti tinkamomis elektronikos atliekomis. Kur kas naudingiau būtų prailginti jų gyvavimo ciklą, tuo pačiu metu sumažinant elektronikos atliekų kiekį. Vis dėlto EPA tyrimas parodė, kad net 43 proc. namų ūkių tokie prietaisai nenaudojami guli po 3 ir daugiau metų.

„Galbūt kai kam vis dar atrodo, kad panaudotas daiktas nėra itin geistinas, tačiau mūsų inicijuotos apklausos rodo priešingai. Net 48 proc. šalies gyventojų dėl įvairių priežasčių įsigyja kitų naudotus elektronikos prietaisus užuot pirkę naujus, ypač jei tai telefono aparatas ar kompiuteris. Mūsų tyrimo metu net 28 proc. respondentų naudojo telefono aparatą, kurį įsigijo nebenaują“, – pasakoja L. Jurevičienė.

Kodėl verta dovanoti nenaujus elektronikos prietaisus:

  • Mažiau gaminama naujų prietaisų – mažiname šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus, stabdome klimato kaitą.
  • Mažiname vartojimą – mažėja elektronikos atliekų kiekiai.
  • Mažiname atskirtį. Yra žmonių, bendruomenių ir prasmingą veiklą vykdančių organizacijų, neišgalinčių įsigyti naujo prietaiso. Perduodami nenaudojamus elektronikos prietaisus švietimo organizacijoms, prisidedame prie švietimo ir visuomenės pažangos.
  • Tausojame Žemės išteklius. Naujiems elektronikos prietaisams pagaminti reikalingi iškastiniai riboti ištekliai. Įsigydami panaudotą prietaisą sumažiname tokių išteklių poreikį.
  • Patiriame pasitenkinimą dėl savo padaryto gero darbo. Argi nėra malonu žinoti, kad kas nors džiaugiasi naudodamas prietaisą, kuris buvo jums nereikalingas?

EPA atstovė taip pat persėja, kad dovanojant naudotus skaitmeninius įrenginius svarbu užtikrinti, kad jie būtų geros būklės, o asmeniniai duomenys saugūs. Saugumo sumetimais prieš dovanojant būtina atstatyti telefono gamyklinius parametrus, o ruošiantis dovanoti naudotą kompiuterį derėtų pasitelkti specialią duomenų išvalymo programą arba kreiptis į šias paslaugas teikiančią įmonę ar specialistą.

L. Jurevičienė taip pat atkreipia dėmesį, kad jei prietaisas vis dėlto virto elektronikos atlieka, jo taisyklingas ir atsakingas šalinimas būtų dovana planetai. Patekęs į elektronikos atliekų surinkimo tinklą toks daiktas įgytų galimybę būti perdirbtas ir virsti nauju prietaisu.

- Reklama -

EPA projektų vadovė primena, kad specialiuosius konteinerius smulkiosios elektronikos, baterijų, akumuliatorių ir dujošvyčių lempų atliekoms galima rasti daugelyje šalies prekybos centrų, bibliotekose, įvairiose kitose kultūros ir švietimo, administracinėse įstaigose. Tuo tarpu stambiagabaritės elektronikos atliekas EPA komanda iš namų išneša ir išveža nemokamai jau daugiau kaip 10 metų. Tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

TOP naujienos

ORAI: Artimiausiomis paromis bus salčiau, snigs

Ketvirtadienio dieną vietomis nedideli krituliai. Vėjas silpnas. Temperatūra 0–5 laipsniai šilumos. Penktadienį kai kur nedideli krituliai, vyraus sniegas. Vėjas rytinių krypčių, 6–11 m/s, pajūryje iki...

Rekordiškai mažos kainos – jau nuo šiandien: „Iki“ skelbia globalinį išpardavimą ir nuolaidas net iki 60 proc.

Liepą prekybos tinklas „Iki“ išlydi trenksmingai – pirmadienį pradėjo ribotą laiką truksiantį ir didelėmis nuolaidomis pažymėtą globalinį išpardavimą. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“...

Laukia dar viena karšta diena

Rugpjūčio 5-os dieną nelis. Vėjas pietų, pietryčių, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 28–32 laipsniai karščio. Tarp kasdienybės ir geismo. Kaip išsaugoti aistrą ilgalaikiuose santykiuose Rugpjūčio 6-os naktį...

Kaip dirbant namuose nepervargti? Programėlės gerai psichologinei savijautai

73 proc. karantino besilaikančių žmonių teigia praradę nuotaiką, 57 proc. jaučiasi suirzę, rodo Londono Karališkojo koledžo atlikto tyrimo duomenys. Pasaulio ekspertai vienašališkai patvirtina tokias tyrimų...

Horoskopai vasario 7 dienai

AVINASJūsų dabartinė situacija yra kebli, tačiau atsiras žmogus, pasiruošęs jums padėti. Jis yra vienintelis, kuriuo galite pasitikėti. Labai nesunkiai sugebėsite padaryti didelį įspūdį visiškai nepažįstamiems žmonėms. JAUTISDabar jūs dirbate tokį darbą, kurio niekas kitas taip...

Kaip per 66 dienas susiformuoti gamtai draugiškus įpročius

Lietuvoje jau ne vieneri metai siekiama netradiciškai ugdyti moksleivių ekologinį sąmoningumą. Šią vasarą pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ bei aplinkosauginės iniciatyvos „Kita forma“ bendras projektas „Žalioji olimpiada“ kviečia mokyklų bendruomenes, mokinius bei Lietuvos...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS