13.3 C
Mažeikiai
2024 / 09 / 11

„Dievų vaisius“, bet nekainuoja nė euro: paaiškino, ar reikia lupti persimoną ir kaip jį valgyti

Ar jau skaitėte?

Azijoje „dievų vaisiumi“ vadinami persimonai – sveiki, nebrangūs ir be galo skanūs, galintys net gelbėti nuo noro smaližiauti saldumynais. Jau ne vieną rudens sezoną kartu su obuoliais, kriaušėmis, slyvomis, vynuogėmis persimonai tampa įprasta ir Lietuvos pirkėjų krepšelio dalimi, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiems, kas svarsto, kaip juos išsirinkti, kaip valgyti ir su kuo derinti – štai visi atsakymai.

- Reklama -

Sezoniškumas – raktas į taupymą

„Populiariausias pasirinkimas šiuo metu – tradiciniai lietuviški rudeniški vaisiai, tokie kaip obuoliai, kriaušės, slyvos. Tiesa, tebesitęsiantys vasariški orai dar kviečia mėgautis ir arbūzais, jų nuperkama net pusantro karto daugiau nei praėjusį rugsėjį. Visgi matome, kad kasmet plečiasi ir egzotinių vaisių gerbėjų ratas. Ananasai, mangai, avokadai pirkėjams jau seniai tapę įprastu pasirinkimu, bet ieškant įvairovės racione, noriai ragaujami ir mažiau tradiciniai vaisiai – granatai, aktinidijos, pasifloros ir persimonai, kurių sezonas jau ką tik prasidėjo“, – sako V. Budrienė.

Persimonai.

Renkantis vaisius, ji kviečia ir atsižvelgti būtent į sezoniškumą. Taip pirkėjai gali būti tikri ne tik dėl šviežumo, geriausių skoninių ir maistinių savybių, bet ir dėl kainos. Kaip braškės būna pigiausios vasarą, taip rudenį, pasak V. Budrienės, prasideda geriausių kainų figų, „Pomelo“ greipfrutų, slyvų, išskirtinių skonių vynuogių ir persimonų metas.

Sunokinti lengva ir namuose

Persimonas visų pirma patraukia akį savo ryškia oranžine spalva, o forma primena didelį pomidorą. Perkamas jis, žinoma, ne dėl išvaizdos, o dėl skonio, mat yra sultingas ir saldus. Persimonas kilęs iš Azijos, kur jis priskiriamas prie „dievų vaisių“, o Japonijoje netgi laikomas sėkmės simboliu. Tokio epiteto jis nusipelno ir dėl savo savybių: be didelio kiekio vitamino A (beta karoteno), jame taip pat yra vitamino C, kalio, magnio ir fosfatų. Tiesa, ir daug cukrų.

Egzotinio vaisiaus skonis primena persikų ir meliono mišinį su lengvu vanilės aromatu. Persimonuose yra daug taninų, todėl kartais jie gali būti šiek tiek karstelėjančio skonio. Dėl to vertėtų atsižvelgti į jų veislę – pavyzdžiui, Lietuvoje populiarūs „Sharon“ taninų turi mažiau, todėl yra saldesni, net jei jie dar nėra visiškai prinokę, atkreipia dėmesį „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.

Parduotuvėse vaisių reikėtų ne tik apžiūrėti, kad jo žievelė nebūtų pažeista, bet ir lengvai spustelti. Jei vaisius prinokęs, jis šiek tiek pasispaus. Jei jis labai kietas – persimonas tikriausiai yra neprinokęs.

- Reklama -

„Laimei, persimonai tebenoksta ir nuskinti. Kad pagreitintumėte nokimo procesą, vaisius galite sudėti į dubenį su obuoliais. Dėl išsiskiriančių nokinimo dujų etileno, persimonas greičiau pasieks idealų metą vartojimui. Kitas variantas – suvynioti vaisių į laikraštį. Po dviejų dienų kambario temperatūroje jis jau bus saldus ir minkštas. Sunokusį persimoną tuomet laikykite šaldytuve“, – pataria J. Sabaitienė.

Lupti ar ne? Išpjauti rudas dėmeles ar ne?

Prinokusio persimono žievelę galima valgyti, patikina vaisių žinovė. „Sharon“ vaisiuose ji dėl mažesnio taninų skaičiaus yra minkštesnė ir lengviau virškinama. Visgi, ji turi gan savitą skonį, todėl nemažai žmonių mieliau renkasi jos nevalgyti.

„Jeigu nusprendžiate valgyti be žievelės, elkitės kaip su obuoliu arba kiviu. Ją nulupkite aštriu peiliu arba vaisių perpjaukite pusiau ir šaukštu išskobkite minkštimą taip, kaip kivį. Pašalinkite kotelį, tada supjaustykite persimoną skiltelėmis – ir galite mėgautis“, – sako J. Sabaitienė.

Kadangi „dievų vaisiuje“ yra didelis kiekis cukraus, ant jo gali greitai atsirasti rudų dėmių. Paprastai jos yra nekenksmingos, tačiau pastovėjus ilgiau jose gali susidaryti puvinio sukėlėjų. Jei abejojate, šias vietas paprasčiausiai išpjaukite.

Valgykite ne tik vieną – derės ir deserte, ir padaže mėsai

Saldžiu vaisiu dauguma mėgaujasi vienu – malonus jo skonis šį vaisių paverčia skaniu užkandžiu ar net pakeičia saldumyną. Tačiau jie puikiai dera ir su kitais produktais, atkreipia dėmesį „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

„Populiaru juos naudoti salotoms, ypač – derinti su kartesniais priedais ar sūriu su mėlynuoju pelėsiu. Persimonas taip pat gali virsti skaniu padažu prie mėsos ir paukštienos patiekalų. Tiesiog nuluptus ir supjaustytus vaisius trumpai apkepkite su aliejumi ar sviestu bei čili pipirais ir užpilkite daržovių sultiniu. Viską patroškinkite ant vidutinės ugnies su trupučiu kukurūzų krakmolo, ir gausite ypatingo skonio kreminį padažą“, – pataria G. Urbonavičiūtė.

Persimonas ypač tinka kokteiliams, nes pasižymi natūraliu saldumu. Dėl kreminės konsistencijos jį galima lengvai derinti su pienu ar augaliniais gėrimą. Saldus vaisius puikiai tinka desertams – jį skanu valgyti su pudingu, maskarpone, ledais, jogurtu, naudoti pyraguose ar iš jų gaminti džemą. Taip pat verta jį supjaustyti riekelėmis ir išdžiovinti – bus saldus ir sveikesnis užkandis už saldumynus.

Persimono ir granato salotos su sūriu

Reikės:

  • 1 prinokusio persimono,
  • ½ granato,
  • ½ pakuotės salotų mišinio,
  • ½ raudonojo svogūno,
  • ½ puodelio graikinių riešutų,
  • sūrio su mėlynuoju pelėsio arba fetos.

Padažui:

  • 1 šaukšto medaus,
  • 2 šaukštų alyvuogių aliejaus,
  • citrinų sulčių.

Gaminame:

Nulupkite persimoną ir supjaustykite jį kubeliais. Iš granato išimkite sėklas. Svogūną supjaustykite plonais griežinėliais.

Paruoškite padažą sumaišydami medų ir aliejų bei įlašindami kelis lašus citrinos sulčių.

Į dubenį sudėkite salotų mišinį, persimoną, svogūną, graikinius riešutus, granatų sėklas, pabarstykite smulkintu sūriu ir užpilkite padažu.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Kodėl lietuviai ir toliau naudojasi fiksuotuoju ryšiu?

Laidiniai telefonai nemirė ir jų išnykimas tikrai nėra taip arti, kaip daugelis galvoja. Fiksuotuoju ryšiu Lietuvoje vis dar kas mėnesį pasinaudoja Klaipėdos miestui prilygstantis...

Gydytoja dietologė atskleidė, kodėl naudinga valgyti bananus – puikus užkandis ne tik sportuojantiems (receptas)

Saldus banano skonis, patraukli geltona spalva ir kreminis minkštimas – ne veltui šis atogrąžų vaisius randamas beveik kiekvieno žmogaus virtuvėje. Pasak prekybos tinklo „Rimi“...

Kelininkai perspėja: sekmadienį eismo sąlygas sunkins plikledis ir snygis

Dėl buvusio ar besitęsiančio snygio daugelyje šalies rajonų eismo sąlygos sudėtingos, informuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD). LAKD teigimu, pagrindinių kelių dangos šalyje padengtos puraus...

Poledinės žūklės mėgėjai už neteisėtai sugautas lydekas sumokės 1440 eurų

Daugeliui ežerų pasidengus ledu, povandeninės žūklės mėgėjai saugumo reikalavimų nepamiršta. Deja, mėgėjų žvejybos taisyklės rūpi ne visiems. Aplinkos apsaugos departamento Vilniaus ir Panevėžio gyvosios...

Dėmesys – krovininių automobilių ir autobusų vairuotojams

Šią savaitę, vasario 7 - 13 dienomis, Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus pareigūnai bendradarbiaudami su Lietuvos transporto saugos administracijos darbuotojais vykdo bendras priemones, skirtas krovininio transporto ir autobusų Kelių eismo taisyklių...

ORAI: Šiandien vietomis pustys, kils trumpa pūga, rytoj iki 17 laipsnių šalčio

Šiandien Lietuvoje daug kur protarpiais pasnigs, vyraus nedidelis sniegas. Vietomis pustys, kils trumpa pūga. Šiaurės vakarų vėjo gūsiai kai kur sieks 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 2–7 laipsniai šalčio. Trečiadienį vietomis truputį pasnigs. Plikledis. Vėjas naktį...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS