Kelmės Globos centre susitikusi su budinčiais globotojais bei globėjų šeimomis socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė padėkojo už kilnų jų darbą, o rajono savivaldybei – už sėkmingai vykdomą vaikų institucinės globos pertvarką, nuolatinę ir sistemingą paramą globėjams. Kelmės rajone iš visų globojamų vaikų, 88 proc. auga šeimai artimoje aplinkoje.
Ministrė taip pat dėkoja visiems Lietuvos žmonėms, kurie sąmoningai atveria savo namų duris ir širdis be tėvų globos likusiems vaikams bei kviečia kiekvieną apsvarstyti tapimo globėju galimybę.
„Vaikui svarbiausia – augti saugioje ir mylinčioje šeimoje. Deja, ne visiems vaikams gyvenimas susiklosto palankiai. Šalyje vykdome vaikų globos sistemos pertvarka, kurios tikslas – užtikrinti, kad visi vaikai turėtų namus, augtų šeimos aplinkoje saugūs ir mylimi, nepatektų į institucinę globą. Globėjai yra tie, kurie svariai prisideda prie šio svarbaus tikslo įgyvendinimo. Pirmąjį liepos savaitgalį švenčiame Globėjų dieną. Nuoširdžiai sveikinu visus globėjus, rūpintojus, budinčius globotojus ir įtėvius ar ketinančius jais tapti! Dėkoju, kad sukuriate namus, suteikiate rūpestį ir meilę tiems, kuriems to labiausiai reikia.“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė.
Šalies globos institucijose vis dar auga 1524 vaikai, iš jų 687 – bendruomeniniuose vaikų globos namuose. Didžiausią jų dalį sudaro 15-17 m. amžiaus paaugliai. Jiems būtinai reikia namų aplinkos. Šiuo metu šalyje turime 3518 globėjų (rūpintojų) šeimų, kuriose auga 4525 be tėvų globos likę vaikai. Dažniausiai šiai kilniai misijai pasiryžta ir globėjais tampa vaikui artimi asmenys (seneliai, broliai, seserys ir kiti giminaičiai). Šiuo metu 2946 vaikai yra globojami 2351-oje giminaičių šeimoje. Penktadalis visų globėjų yra svetimi vaikams žmonės – svetimais jie būna iki tol, kol savo širdis ir namų duris atveria tėvų globos netekusiam vaikui.
„Lietuvoje dar labai trūksta globėjų, ypač vyresnio amžiaus be tėvų globos likusiems vaikams. Labai kviečiu visus, kurie galvojate apie globą, drąsiai žengti šį žingsnį. Žinau, kad auginti vaikus yra nelengva užduotis, o tėvų globos netekusius vaikus – dar didesnis iššūkis, reikalaujantis daug kantrybės, meilės, atsidavimo ir žinių. Tapti globėjais neretai nesiryžtama baiminantis sunkumuose likti be pagalbos. Tačiau savo sprendimuose ir rūpesčiuose nebūsite vieni“, – sako ministrė M. Navickienė.
Teikiama pagalba globėjams
Visose Lietuvos savivaldybėse įkurti Globos centrai – tai kiekvieno globėjo ir jo šeimoje globojamo vaiko partneris, kuris padeda spręsti įvairias problemas, atsakyti į klausimus, kartu rasti geriausius sprendimus iššūkiams įveikti. Globos centrai teikia įvairiapusę pagalbą: psichologines, socialines konsultacijas, tęstinius mokymus, savipagalbos grupes, palaikymą. Esant reikalui, organizuojama logopedų, specialiųjų pedagogų, teisininkų ar kitų specialistų pagalba. Yra orientuojamasi į individualizuotos pagalbos teikimą – vertinami individualūs šeimos poreikiai ir, sudarius pagalbos planą, teikiama pagalba. Globėjams ir jų šeimoms būtinas paslaugas dar planuojama plėsti.
Didinamas atlygis budintiems globotojams
Už laikinai tėvų globos netekusio vaiko priežiūrą budinčiam globotojui per mėnesį už kiekvieną faktiškai prižiūrimą vaiką mokamas atlygis bus didinamas ne mažiau kaip puse minimalios mėnesinės algos dydžio suma. Iki šiol buvo tik rekomenduojama didinti ketvirtadaliu minimalios mėnesinės algos dydžio suma. Už kūdikio, paauglio nuo 12 metų ar neįgalaus vaiko priežiūrą budintiems globotojams mokamas atlygis bus didinamas ne mažiau kaip trimis ketvirtadaliais minimalios mėnesinės algos dydžio suma. Iki šiol buvo rekomenduota didinti puse minimalios mėnesinės algos dydžio suma. Naujai tvirtinamas didesnis atlygis budintiems globotojams už paauglio priežiūrą. Taip siekiama skatinti budinčius globotojus priimti į šeimas ir vyresnius vaikus. Šiuo metu minimali mėnesinė alga yra 642 eurai.
Kaip tapti globėju?
Globėju gali tapti žmogus nuo 21 iki 65 amžiaus, nebent būtų vaiko artimasis – tokiu atveju amžiaus ribos platesnės. Pagrindiniai ir svarbiausi reikalavimai būsimam globėjui – norėti tai daryti ir turėti tinkamas sąlygas vaikui augti ir ugdytis. Nėra reikalavimo turėti nuosavą būstą ar būti sudarius santuoką – globėjais gali tapti ir vieniši asmenys.
Nusprendus globoti, pradėti reikia nuo Globos centro, kuris įsikūręs kiekvienoje savivaldybėje – jo specialistai lydės nuo pirmų žingsnių globos šeimoje link ir visada, kai tik prireiks pagalbos. Būsimiems globėjams, kaip ir budintiems globotojams, įtėviams, prieš pradedant globojimą, reikia baigti specialius mokymus. Jų metu apžvelgiama visa svarbiausia informacija apie vaiko globos procesą ir globojamų vaikų ypatumus (kaip ugdyti, auklėti, kurti palaikyti ryšį ir pan.). Vaikų giminaičiams mokymai neprivalomi, bet rekomenduojami.
Pradėjus globoti, santykis su Globos centru nenutrūksta – toliau stebima vaiko adaptacija šeimoje, teikiamos reikalingų specialistų paslaugos.
Lietuvoje veikia Įvaikinimo ir globos skambučių linija. Kiekvieną darbo dieną 12–20 val. patyrę globos ir įvaikinimo srities specialistai nemokamu telefono numeriu 8 800 00207, el. paštu: klausk@viskasapiegloba.lt ir internetine pokalbių programa svetainėje www.globoscentrai.lt teikia informavimo bei konsultavimo paslaugas: globėjams (rūpintojams), budintiems globotojams, įtėviams, asmenims, ketinantiems tapti globėjais (rūpintojais), budinčiais globotojais ar įtėviais, asmenims, besidomintiems globa bei įvaikinimu.
Vizitas Šiauliuose
Per vizitą Kelmėje socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė taip pat apsilankė Paprūdžių kaime įsikūrusiuose žmonių su intelekto ir psichikos negalia grupinio gyvenimo namuose. Kartu su bendruomene paminėjo šių namų įkūrimo penkių metų jubiliejų. Kelmės rajono savivaldybėje ministrė susitiko su savivaldybės vadovais ir įvairių savivaldybėje veikiančių socialinių įstaigų vadovais.
Ministrės vizitas tęsiasi Šiauliuose. Čia ministrė aplankys kompleksinių paslaugų namus „Alka“ bei „Motinos Teresės šeimų namus“, kuriuose yra teikiama visapusiška reikalinga pagalbą be tėvų globos likusiems vaikams, rizikos šeimoms, žmonėms su negalia. Šiauliuose taip pat numatytas susitikimas su savivaldybės vadovais ir įvairių savivaldybėje veikiančių socialinių įstaigų vadovais.
Komunikacijos skyrius
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija