15.4 C
Mažeikiai
2024 / 07 / 17

Dantis gali skilti ir dėl patiriamo didelio streso – ką daryti tokiais atvejais?

Ar jau skaitėte?

Nors danties audiniai yra itin tvirtos struktūros, dažnai pasitaiko, kad dėl traumų ar negydomų ligų jie skyla. Neretai tokiais atvejais žmogus gali nejusti didelio diskomforto, skausmo ar išvis jokių simptomų. Visgi, anot Vilniaus „InMedica“ klinikos, esančios L. Asanavičiūtės g. 20, gydytojos odontologės Rūtos Valentukevičienės, svarbu kuo skubiau gydyti skilusį dantį, o jam nuskilus – atkurti, nes to nepadarius laiku kyla kur kas rimtesnių komplikacijų rizika.

- Reklama -

„Skilęs dantis labai dažnas nusiskundimas, su kuriuo gali susidurti bet kokio amžiaus asmenys. Tokie pažeidimai nebūtinai yra tiesioginiai, atsirandantys dėl staigios traumos, bet gali būti nulemti gyvenimo būdo ar kitų sveikatos sutrikimų“, – sako R. Valentukevičienė.

Skilimo priežastys gali būti labai įvairios

Danties skilimas ne visada būna staigus – tai gali lemti ir ilgalaikis procesas. R. Valentukevičienė pastebi, kad dažniausia situacija, dėl kurios kreipiasi pacientai, kyla dėl gendančių tarpdančių. Besivystant kariesui lieka labai plona viršutinė emalio sienelė, kuri bet kuriuo metu kandant maistą gali įlūžti iki pat šaknies.

„Kiti labai dažni skilimo atvejai pasitaiko pacientams, kuriems dantys jau buvo plombuoti didelės apimties restauracijomis, ypač po endodontinio gydymo, kai danties ir šaknų sienelės labai suplonėja. Jeigu žmogaus sąkandis netaisyklingas ir nesisaugoma, jos pradeda lūžinėti. Taip pat skilti priekiniams dantims kyla didesnė tikimybė, jei trūksta galinių dantų“, – pasakoja gydytoja odontologė.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad kai žmogus griežia dantimis arba nuolatos laiko juos sukandęs, dėl per didelio krūvio atsiranda mikroįtrūkimai ir padidėja dantų skilimo rizika.

„Tai didelė šių laikų problema susijusi su žmonių patiriamu lėtiniu stresu. Esu turėjusi atvejų, kai dėl nuolatinės įtampos ar per stipraus sukandimo vertikaliai suskyla visiškai sveiki dantys ir deja, tokiais atvejais tenka juos pašalinti“, – pabrėžia R. Valentukevičienė.

- Reklama -

Be abejonės, reikia nepamiršti ir dantų skilimų, atsirandančių dėl traumų – įvairių kritimų, griuvimų, ar patirtų smūgių, todėl sportuojant pravartu turėti dantų apsaugas, o kasdienybėje dviračiais ar paspirtukais važinėti atsargiai.

Ne visada lengva atpažinti, kad dantis skilo

Kai skyla danties vainikas – viršutinė danties dalis – tai pamatyti bei pajausti dažniausiai gali ir pats pacientas, ir gydytojas. Tačiau, visai kitokia situacija pasitaiko, kai skyla danties šaknis – tokiais atvejais ne visada iš karto galima identifikuoti pažeidimą net ir atlikus rentgenogramą, ypač jei skilimas yra vertikalus. Tuomet reikalinga išsami diagnostika atlikta 3D rentgenu bei mikroskopavimas.

„Įskilus danties vainikinei daliai skausmas kyla ne visada – dažniausiai pacientas pastebi aptrupėjimą, danties dalies trūkumą, o jeigu ji dar laikosi – judėjimą ar paslankumą. Jeigu skyla šaknis, iš pradžių galima nieko nejusti, o tik po kurio laiko atsiranda tam tikri simptomai: skausmas, jautrumas, maudimas bei paslankumas“, – pažymi gydytoja odontologė.

Pasak R. Valentukevičienės, dažniausia klaida, kurią daro pacientai, susidūrę su danties skilimu – delsimas kreiptis į odontologą. Tai gali lemti gilesnių audinių pažeidimą ir ilgesnį bei sudėtingesnį gydymą bei blogesnę danties atstatymo prognozę.

„Jeigu įvyko trauminis danties vainiko lūžis, kreiptis į odontologą reikėtų kuo greičiau. Jeigu randama nuskilusi danties dalis, būtų idealu ją išsaugoti, patalpinus į pačio žmogaus seiles. Visgi, net neradus danties gabaliuko svarbu nedelsti ir kuo skubiau atvykti į gydymo įstaigą – nesvarbu, ar nuskilo vaiko pieninis dantis, ar suaugusiojo nuolatinis“, – teigia „InMedica“ klinikos gydytoja odontologė.

Kaip gydomas skilęs dantis?

Jei įskyla vainikinė dalis, priklausomai nuo defekto apimties, dantis gali būti plombuojamas arba protezuojamas, tačiau jeigu pažeidžiama šakninė dalis – tik retais atvejais įmanoma dantį protezuoti, tačiau dažniausiai tenka jį pašalinti. Nuskilusi dalis gali būti priklijuojama, atstatoma plomba arba netiesiogine restauracija – vainikėliu ar užklotu.

„Jei nuskilęs dantis yra giliau burnos ertmėje, dažnai pacientai nejaučia didelio diskomforto ir neskuba jo tvarkyti. Visgi, kuo ilgiau delsiama, tuo daugiau bakterijų patenka į gilesnius danties audinius, jie infekuojasi ir minkštėja. Ilgainiui gali būti taip pakenkta, kad yra nebeįmanoma restauruoti danties, todėl tenka jį šalinti“, – atkreipia dėmesį R. Valentukevičienė.

Ji taip pat primena, kad norint išvengti dantų skilimo, itin svarbu nepamiršti savalaikės profilaktikos – taisyklingai ir kruopščiai valytis dantis, reguliariai apsilankyti pas gydytoją odontologą, atlikti profesionalią burnos higieną ir atstatyti kariozinius pažeidimus ar prarastus dantis. Taip pat svarbu laiku pradėti gydyti ortodontines patologijas bei dantų griežimą.

TOP naujienos

Šiandien daug kur numatomi silpni krituliai

Šiandien daug kur numatomi silpni krituliai: sniegas, pereinantis į lietų, dulksną. Daug kur rūkas, silpna lijundra, plikledis. Vėjas nestiprus, pietų, pietvakarių. Aukščiausia temperatūra nuo...

Draudimas žvejoti lydekas šiemet įsigalioja vasario 3-ąją

Šiemet lydekas bus draudžiama žvejoti ne nuo vasario 1 d., o nuo vasario 3 d. Šis draudimas pagal Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisykles paprastai...

Atvėsus orams į namus plūsta graužikai

Sakoma, kad šiluma kaulų nelaužo. Ji maloni ne tik žmonėms, bet ir graužikams. Tai patvirtinti galėtų biologas, UAB „Dezinfa” kenkėjų kontrolės ekspertas Liutauras Grigaliūnas,...

Pridėtiniui cukrui – ne! Ekspertų argumentai privers susimąstyti

Visi žinome, kad cukrus yra žalingas. Vienintelė ir trumpalaikė jo nauda tėra sekundėmis skaičiuojamas malonumas mūsų gomuriui, o pavojus kūno linijoms, savijautai ir net...

Viena vertingiausių mėsos rūšių: išbandykite ant griliaus netikėtą mėsainių receptą su triušiena

Triušiena – viena liesiausių ir mažiausiai riebalų turinti mėsos rūšis. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, dėl šios priežasties žmonėms, kurie valgo mėsą, vertėtų paragauti triušienos ir ja paįvairinti savo mitybos racioną. Triušiena puikiai...

Nuo naujųjų metų MMA uždirbančio žmogaus pajamos „į rankas“ augs 75 eurais

2024 metais minimali mėnesinė alga (MMA) kyla iki 924 eurų neatskaičius mokesčių, o nepamokestinamasis pajamų dydis (NPD) – iki 747 eurų. Šie pokyčiai lemia, kad MMA uždirbančio žmogaus mėnesio pajamos „į rankas“ auga 75,22...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS