15.3 C
Mažeikiai
2024 / 06 / 21

Automobilių vagys vis dar pridaro nuostolių – kaip apsaugoti savo turtą?

Ar jau skaitėte?

Nors automobilių ir jų dalių vagysčių per pastaruosius metus gerokai sumažėjo, tokio pobūdžio nusikaltimai niekur nedingo. Lietuvos Policijos duomenimis, 2022 m. fiksuotos 231, o 2022 m. – 288 automobilių vagystės. Draudimo bendrovė ERGO pernai fiksavo 8 automobilių vagystes, kai 2022 m. tokių buvo 5. Tiesa, krentantys vagysčių skaičiai nereiškia, kad sumažėjo gyventojams padaryta žala: praėjusiais metais vidutinė draudikų sumokėta kompensacija siekė 13,5 tūkst. eurų, kai 2022 m. ši kompensacija sudarė 8 tūkst. eurų. Apie tai, kodėl gyventojų patiriama žala auga net ir mažėjant vagysčių skaičiams ir kaip apsaugoti savo turimą turtą, pasakoja ekspertai.

- Reklama -

Sumos išaugo kartais

Draudimo bendrovės ERGO transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovo Raimondo Bieliausko teigimu, automobilių ir jų dalių vagys pernai padarė nuostolių už beveik 400 tūkst. eurų.

Pasak eksperto, augančias žalų sumas dažnai lemia naujesnis automobilių parkas ir dėl infliacijos pabrangusios automobilių detalės – net ir ekonominės klasės naujesniuose automobiliuose jos yra ganėtinai brangios.


Vilniuje pavogtas automobilis „Toyota“: nuostolis siekia 35 tūkst. eurų


„Pastaraisiais metais klientams išmokamos kompensacijos už žalas siekia išties dideles sumas, ir tos sumos nuolat auga. Vidutinė automobilio dalių vagysčių išmoka per metus paaugo daugiau nei dvigubai – nuo 1,1 tūkst. iki 2,3 tūkst. eurų, automobilio vagysčių išmoka – daugiau nei pusantro karto. Šiemet ji siekia daugiau nei 13 tūkst. eurų“, – pasakoja R. Bieliauskas.

ERGO duomenimis, dažniausiai vagiamos dalys priklauso nuo automobilio markės, tačiau paprastai savininkai pasigenda galinio vaizdo veidrodėlių ar jų stiklų, multimedijos ir navigacijos įrenginių, priekinių žibintų, vairuotojo oro pagalvių, prietaisų skydelių, rečiau – ratų gaubtelių ar visų ratlankių su padangomis. Automobilių savininkų nuostoliai išauga ne tik dėl prarastų detalių, bet ir transporto priemonės apgadinimų nusikalstamos veikos metu.

Mažėjančių vagysčių skaičių lemia kelios priežastys

Policijos atstovo Ramūno Matonio teigimu, ilgalaikės tendencijos rodo, kad automobilių vagysčių skaičius mažėja.

- Reklama -

„Šios džiuginančios tendencijos priežastys yra kelios. Gyventojai vis daugiau dėmesio skiria savo turto apsaugai, tobulėja automobilių apsaugos sistemos, taip pat didesnė kontrolė vykdoma pasienio punktuose bei traukiasi naudotų automobilių pardavimo rinka. Ir, žinoma, policijos pareigūnai deda dideles pastangas nusikalstamų veikų ištyrimui“, – teigia R. Matonis.

Jam antrina ir R. Bieliauskas, pažymintis, kad tam didžiausią įtaką, ko gero, padarė geras policijos darbas ir uždarytos sienos su rytų šalimis. Vis dėlto nurimti, anot jo, neleidžia tai, kad vidutinė ilgapirščių padaryta žala auga, nepaisant mažėjančio nusikaltimų skaičiaus.

Būtina pasirūpinti tinkama apsauga

Pasak Policijos atstovo, nors vagystės neretai įvyksta net ir dienos metu bei pakankamai atvirose vietose, tinkamos apsaugos priemonės vagysčių riziką gali gerokai sumažinti.

„Rekomenduojama, jei įmanoma, automobilį laikyti saugomoje aikštelėje. Jei automobilis laikomas kieme, jį reikėtų statyti gerai apšviestame kiemo plote, arčiau savo buto langų, taip pat įsitikinti, kad jis užrakintas, uždaryti visi langai ir stoglangis. Automobilyje taip pat nereikėtų palikti asmeninių daiktų, net jei jie nevertingi“, – teigia R. Matonis.

Jis taip pat pažymi, kad naujesnių automobilių savininkai, visų pirma, privalėtų pasirūpinti šiuolaikinėmis apsaugos sistemomis, gerokai apsunkinančiomis vagių užduotis. Tai yra ne tik signalizacija, bet ir automobilio vietos GPS sekimo sistemos, imobilizatoriai, neleidžiantys automobilio paprastai užvesti be savininko žinios. Be to, vis plačiau naudojami ir pažangūs automobilių dalių žymėjimo metodai, leidžiantys atsekti jau pavogtas dalis ir užkertantys kelią jų realizavimui juodojoje rinkoje.

Jolanta Karpuškienė
ERGO Komunikacijos departamento vadovė Baltijos šalyse

TOP naujienos

Vaikų chirurgas atskleidė, dėl kokių traumų vaikai vasaras leidžia ligoninės palatose

Prasidedančios vasaros atostogos dovanoja vaikams ne tik daugiau laisvo laiko, pramogų ir malonumų. Neretam jos prasideda gydymo įstaigoje, o pasveikti prireikia beveik visos vasaros....

Nealkoholinio alaus ir maisto derinimo paslaptys: someljė J.Lingys pristato pagrindines taisykles

Šiandien minima Tarptautinė aludarių diena. Alus – vienas seniausių gėrimų su giliomis tradicijomis. Jis gaminamas rauginant mieles, miežius, kviečius, kartais netgi ryžius. Skirtingų rūšių...

Kauno, Šiaulių ir Telšių regionų pramonės įmonėms bus paskirstyti 42 mln. eurų ES investicijų

Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) skelbia 42 mln. eurų kvietimą gauti finansavimą pramonės įmonėms, veikiančioms Kauno, Šiaulių ir Telšių regionuose. Šiomis lėšomis bus mažinama...

ORAI: Trečiadienio dieną kai kur trumpas lietus, aukščiausia temperatūra 23–28 laipsnių šilumos

Trečiadienio dieną kai kuriuose pietiniuose rajonuose numatomas trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas rytinių krypčių, 7–12 m/s, per perkūniją gūsiai 15-17 m/s. Aukščiausia temperatūra 23–28,...

Metant rūkyti psichologė pataria rasti malonių veiklų lūpoms ir pirštams: padėtų net mezgimas

Natūralaus potraukio rūkyti žmonės neturi. Pirmą kartą paragavus gardaus maisto žmogui būna taip skanu, kad norisi kartoti vėl ir vėl, tačiau su rūkymu yra kitaip. Pirmieji bandymai rūkyti neretai būna sunkūs, ir net užkietėję...

Ruoškite daugiau vietos šaldikliuose: „Iki“ paskelbė „Ledų fiestą“ su nuolaidomis iki 50 proc. ir...

Kad ir koks oras už lango, viena aišku – sulig pirmąja šiluma ledų imame skanauti daugiau. Šiltasis metų laikas – laikas ne tik pamėgtai klasikai, bet ir proga atrasti įvairiausius naujus skonius, derinius ir...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS