15.3 C
Mažeikiai
2024 / 06 / 17

Aktorė Larisa Kalpokaitė: išminties ieško knygose, o keistis padeda sūnus

Ar jau skaitėte?

Žinoma teatro ir kino aktorė Larisa Kalpokaitė savo pagrindiniu gyvenimo patarėju įvardija knygas. Vis dėlto naujo požiūrio į aplinką ar daiktus ji mokosi iš savo sūnaus. „Bandau lygiuotis į jaunus žmones“, – sako aktorė.

- Reklama -

Neskaitantieji knygų apvagia save

Knyga man yra pagrindinis patarėjas, kai iškyla, rodos, neišsprendžiamos gyvenimo problemos. Dabar jau nebėra man artimų žmonių, kurie galėjo man patarti, tad knyga yra tas išminties šaltinis. Jis mane maitina nuo vaikystės iki dabar“, – prisipažįsta aktorė.

Teatro ir kino aktorė Larisa Kalpokaitė savo pagrindiniu gyvenimo patarėju įvardija knygas.

Paklausta apie savo gyvenimo ar nuolatinę stalo knygą, ji įvardija Michailo Bulgakovo „Meistrą ir Margaritą. „Tai – knyga, kuri visados su manim. Būtent joje randu atsakymus į man iškilusius svarbiausius klausimus. Joje randu ramybę, grožį, išmintį, poeziją, o taip pat ir mus supančio pasaulio absurdą. Visada galiu paimti šią knygą ir skaityti nuo bet kurio puslapio. Tai kupinas paslapties, ironijos, skausmo ir grožio kūrinys“, – pasakoja aktorė.

Anot L. Kalpokaitės, neskaitantys žmonės apvagia save pačius – nuskursta jų vidus. Jos žodžiais tariant, knygose įrašyta visa žmonių per amžius sukaupta išmintis ir patirtis.

„Be knygų mes esam tik akli padarėliai, kurie vis bando praeiti pro tuos pačius vartus, kurie uždaryti. Sėdime socialiniuose tinkluose, pamiršę, kad šalia yra gyvos sielos, kad pasaulis – tai ne tik informacija, bet ir kažkas daugiau“, – taip knygų ir skaitymo svarbą apibūdina žinoma aktorė.

Nepasimesti tarp darbų gausos padeda telefonas

L. Kalpokaitės meilė knygoms ir perspėjimas dėl nesaikingo įsitraukimo į socialinius tinklus internete, tiesa, nereiškia, kad aktorė nesinaudoja šiuolaikinėmis technologijomis.

- Reklama -

„Esant dabartiniam mano gyvenimo tempui, labai svarbu vaidmenį vaidina mobilus telefonas. Be jo aš pasimetu savo darbų gausos sraute. Jis yra mano kontrolinis prietaisas ir mano atmintinė. Dar, tiesa yra knygutė-kalendorius. Bet tik tam, kad papildomai išsaugoti reikalingą man informaciją“, – sako aktorė.

Nepaisant daug laiko ir energijos reikalaujančių kūrybinių projektų, ji nėra abejinga aplinkosaugos, klimato kaitos ir atsakingo vartojimo temoms. Neatsitiktinai ji tapo ir Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) partnere – savo apsilankymu pradžiugins EPA organizuoto konkurso „Atsakingas skaitytojas“ laimėjusios bibliotekos skaitytojais. Konkurso nugalėtojų titulą praėjusių metų II etape pelnė Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Jos darbuotojos kartu su skaitytojais surinko daugiausia elektronikos atliekų iš viso, o vertinant atskirai – ir smulkiosios elektronikos ir baterijų atliekų. Be 500 eurų vertės skaitytojų mėgstamiausių knygų krepšelio ir kavos aparato, ši biblioteka laimėjo ir susitikimą su žiūrovų mylima aktore L. Kalpokaite.

Rūšiuoti atliekas išmokė sūnus

„Ekologija, klimato kaita, atsakingas vartojimas man yra svarbūs. Išmokau rūšiuoti atliekas. Tai darau labai kruopščiai ir atsakingai. To mane išmokė mano sūnus – ačiū jam. Džiugu, kad pagaliau mes pradedam gerbti mus supantį gyvą pasaulį, pagaliau nustojam laikyti save dievais“, – su dėkingumu sūnui Jonui pasakoja aktorė.

Ji neslepia savo kailiu patyrusi, kaip nelengva atsisakyti daiktų. Spėja, kad tai – sovietmečio laikų nepritekliaus pėdsakas. Čia ir vėl praverčia sūnaus pamokos bei patarimai. „Bandau lygiuotis į jaunus žmones. Ypač sunku atsisakyti brangius prisiminimus saugančių daiktų. Bet gyvenimas eina į priekį, tai ir aš mokausi“, – šypsosi L. Kalpokaitė.

Kas skaito knygas, tam rūpi ir aplinka

EPA projektas bibliotekoms ir jų skaitytojams „Atsakingas skaitytojas“ jungia knygų skaitymą ir atsakingą požiūrį į elektronikos atliekas bei jų šalinimą. Tai yra organiška jungtis, nes smalsūs, skaitantys žmonės paprastai žino, kaip svarbu atsakingai tvarkyti atliekas, tokią elgseną sieja su išmintingu gyvenimu, rūpesčiu aplinka.

Pasak EPA projektų vadovės L. Jurevičienės, trečiasis svarbus šio projekto elementas yra bendruomeniškumas. Projekte nuolat daugiausia elektronikos atliekų surenkančios bibliotekos yra užmezgusios glaudžius ryšius su vietos bendruomenėmis, kurios stengiasi atsiliepti į bibliotekų kvietimą. Be jau minėtos konkurso laimėtojos, toks yra ir Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Viešvilės filialas, besidalijantis rezultatyviausio konkurso dalyvio titulu.

„Konkursas Lietuvos bibliotekoms jau yra tapęs tradicija, ji mums padeda pasiekti geresnių elektronikos ir baterijų atliekų surinkimo rodiklių. Šiemet iš viso buvo surinkta 42 224 kg elektronikos atliekų bei 862 kg baterijų. Tai reiškia, kad gyvensime švariau, o atliekų perdirbėjai iš surinktų atliekų išgaus vertingas medžiagas, kurios bus panaudotos naujai elektronikos įrangai pagaminti“ – sako L. Jurevičienė.

Ji taip pat primena, kad atsakingai šalinti elektronikos ir baterijų atliekas mūsų šalyje tikrai nėra sudėtinga. Tam yra skirti specialieji konteineriai prekybos vietose, įvairiose įstaigose, o stambiosios elektronikos atliekas EPA komanda išneša ir išveža iš namų nemokamai. Tam tereikia paskambinti telefonu tereikia paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

TOP naujienos

Astrologinė prognozė kovo 3-iajai, sekmadieniui

AVINAS. Tikėtinos aktualios naujienos iš toli. Galvosite apie ateities planus ir jausite keistą polėkį. Pernelyg gera nuomonė apie save arba siekimas naudos kitų sąskaita...

Ligoninėje galimai karo grėsmei rengiami gyvybiškai svarbūs objektai

Respublikinė Šiaulių ligoninė, kaip ir visas pasaulis, išgyveno didžiulę ekstremalios situacijos pamoką, kovojant su nematomu priešu koronavirusu, keleriems metams pakeitusiu įprastą ligoninės gyvenimą. Šiuo...

Vien sūrio ir bulvių Kalėdoms nepakaks: kas savaitę „Iki“ – 5000 prekių su nuolaidomis, nusipirksite ne keliolika, o tūkstančius produktų pigiau

Pasiruošti magiškoms Kalėdoms šiemet galima visai nebrangiai. Agresyviomis nuolaidomis ir ypač plačiu prekių asortimentu garsėjantis prekybos tinklas „Iki“ pristatė pirmąjį gruodžio akcijų leidinį, kuriame...

Paukščių augintojams nerimą kelia paukščių gripas Lenkijoje

Lenkijoje paplitus didelio patogeniškumo paukščių gripui, praėjusios savaitės pabaigoje Lietuvos paukštininkystės asociacijos (LPA) nariai susitiko su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovais. Susitikimo...

Horoskopai vasario 7 dienai

AVINASKompromisas yra neišvengiamas, tik nesutikite išduoti pačių pagrindinių savo principų. Žvaigždės palankios ieškojimams ir aktyviems veiksmams, tad nesnauskite ieškodamas naujų galimybių. JAUTISNesižavėkite staigiais intuityviais sprendimais. Taip tik pakenksite ir sau, ir kitiems. Namuose galimi įvairiausi...

Idealus kraujo spaudimas 120 ir 80, normų ribas pasitikrinkite lentelėje

Pasimatuoti kraujo spaudimą yra pirmas tinkamas žingsnis norint įvertinti savo sveikatos būklę. Vaistininkai dalinasi patirtimi, kad į vaistinę užsukusius klientus kartais tenka nuraminti, jeigu spaudimas šoktelėjęs į viršų ar priešingai, gerokai per mažas. Nors...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS