Jau ne vienerius metus ekologiški produktai ir jų vartojimas sulaukia vis daugiau žmonių dėmesio. Dažnas mūsų negailime laiko išanalizuoti produktų etiketes, tikėdamiesi, kad prekė bus švarios sudėties ir gaminama laikantis aplinką tausojančių principų. Pasak tūkstančius sekėjų socialiniuose tinkluose turinčios Amelijos Kuzmarskės, kiekvienas iš mūsų turėtume pasistengti vartoti kuo daugiau ekologiškų produktų tiek dėl jų naudos sveikatai, tiek dėl poveikio mus supančiai aplinkai.
Meilė natūraliems produktams ugdoma jau seniai
Amelija pripažįsta, kad natūralių, sezoniškų maisto produktų įtraukimas į maisto racioną yra svarbus ekologiško gyvenimo būdo, kurį ji stengiasi puoselėti, principas. Jos šeimoje, pasakoja moteris, stengiamasi kasdien valgyti kuo daugiau daržovių, vaisių, grūdinių produktų, kiek rečiau rinktis mėsą. Taip pat kreipiamas dėmesys į atsakingą vartojimą.
„Po truputį keisti mitybą į palankesnę sveikatai pradėjau prieš maždaug 5 metus, kai gimė vyriausi mano vaikai. Šis gyvenimo įvykis buvo labai svarbus ir paskatino savo kūną bei sveikatą pamatyti kitomis akimis ir pradėti labiau vertinti ir jausti dėkingumą“, – sako tvarų vartojimą ir sveiką mitybą propaguojanti moteris.
Sveiki, natūralūs maisto produktai, pasak jos, padeda pagerinti kasdienę savijautą, jaustis lengvai, taip pat prisidėti prie mažesnės žalos aplinkai. Dėl šių priežasčių, sako ji, ekologiškos prekės užima vis daugiau vietos jos namų šaldytuve.
„Esu tikra, kad dėl dabartinių tendencijų ir informacijos sklaidos artimiausiu metu Lietuvoje turėtų atsirasti dar didesnė ekologiškų maisto prekių pasiūla, nes žmonės tiesiog to nori ir ieško. Yra daug informacijos, kad ekologiškai užauginti produktai yra palankesni ne tik žmogaus sveikatai tiesiogiai, bet ir visai žemės ekosistemai“, – teigia Amelija.
Ekologiškų prekių lentynos – vis pilnesnės
Augančią ekologiškų produktų paklausą pastebi ir prekybos tinklai. Pasak Vaidos Budrienės, „Iki“ komunikacijos vadovės, pirkėjai vis dažniau atkreipia dėmesį į produktų švarią sudėtį, kur ir kaip jie auginami, koks to poveikis mus supančiai aplinkai
„Žmonėms vis aktualesnė informacija apie tai, ką jie kasdien vartoja. Šioje prekių kategorijoje dominuoja lietuviškų pieno gamintojų prekės, pavyzdžiui, varškė, pienas, jogurtas. Kita vertus, pastebime, kad auga ir bakalėjos prekių pardavimai“, – pasakoja V. Budrienė.
Jos teigimu, prekybos tinklo parduotuvėse galima rasti maždaug 300 ekologiškų prekių, tačiau žmonės kartais privengia rinktis ekologišką prekę galvodami, kad ji gerokai brangesnė.
„Pirkėjams dar vis atrodo, kad ekologiškos prekės yra gerokai brangesnės, tačiau galiu patikinti, kad tai toli gražu nėra teisingas įsitikinimas. Be to, renkantis tokią prekę, didžiausia nauda, kurią gauna šią produkciją vartojantys asmenys, yra sveikatai naudinga prekės sudėtis, žinojimas, kad tai nežalingomis sąlygomis užaugintas produktas“, – sako ji.
Mažais žingsniais link ekologiško gyvenimo būdo
Ekologišku gyvenimo būdas – siekis atsakingai vartoti, valgyti tik ekologinėmis sąlygomis užaugintus maisto produktus – nėra toks sudėtingas, koks gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Trijų vaikų mama A. Kuzmarskė dalijasi 3 patarimais, kaip paprastai tokio gyvenimo principus į savo kasdienybę galėtų įkomponuoti kiekvienas.
Pradėkite mažais žingsneliais ir nebijokite suklysti
Nebūtina iškart eiti prie radikalių pokyčių, nes tai gąsdina ir įgyvendinti sunku. Žmonės kratosi didelių ir staigių pokyčių, todėl pradėti galime po žingsnį. Svarbu suvokti, kad bet kokios teigiamos pastangos ar pokyčiai yra jau didelė nauda. Dažnai pirmasis žingsnis nulemia visą grandinę gerų pokyčių į žmogaus elgsenai, vartojimui ir sveikatai.
Į maisto racioną įtraukite daugiau natūralių, sezoninių prekių
Kasdien vartojamas maistas prisideda prie žmonių sukeliamo poveikio aplinkai. Būkime sąmoningi apie tai, ką kasdien valgome ir kokį kelią nueina produktas, prieš nuguldamas į prekių lentynas.
Nešvaistykite maisto ir pirkite tiek, kiek suvartojate
Prieš vykdami į prekybos centrą gerai pagalvokite, ar visus produktus, kuriuos perkate, artimiausiu metu galėsite suvartoti. Produktus į savo prekių krepšelius dėkite sąmoningai.
Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė